איזה אופניים מתאימים לי?

אתה רוכב כבר תקופה. ואתה לפני רכישת אופניים חדשים.

כמה מאיתנו נתקלים ב"בעיה" הזו? אנחנו רואים פרסומות, תמונות, סרטוני רכיבה מטורפים, ושלא נדבר עם ביקורות במגזיני אופניים… ואנחנו נדלקים על דגם מסויים. מתכננים כבר בראש את כל הפרטים, היכן נרכוש, בכמה תשלומים, ואיך נגרום לאישה לחשוב שהם עלו רק עשירית מהמחיר שלהם…?

אבל, עצרתם פעם לחשוב האם האופניים החדשים הללו בכלל בשבילכם?

בסופו של דבר הרי כולנו יודעים שאחרי חודש או חודשיים על אופניים חדשים, ההתלהבות דועכת ואנחנו נשארים עם אופניים שלא תמיד עונים על כל צרכינו.

אז איך בוחרים אופניים שבאמת יתאימו? בעבר כבר נתנו פה טיפים בכתבה דומה. הפעם, אקח את זה לרמה קצת מעל.

בדרך כלל אנחנו בוחרים לעצמנו אופניים לפי טרנד שנחשפנו אליו. מסטנדרט גלגלים בקוטר\רוחב חדש ועד רצף של סרטונים שראינו לאחרונה.

ניסיתם פעם לצאת מהמסגרת ולשאול חבר טוב שרוכב איתכם מה הוא חושב? ועדיף מכך, אולי לפנות למישהו מקצועי יותר? שירכב איתכם פעם פעמיים וייעץ לכם בהתאם?

הטכנולוגיה משתנה מהר. מה שנחשב לא מתאים לפני שנה, השתנה והיום ייתכן והוא כן מתאים. למה אני מתכוון? אתן דוגמא:

רוכב שרוב זמנו מבלה ביער בן שמן, יער מדהים שיש בו ממסלולי XC ועד קטעי ירידה טכניים ותלולים. לכאורה עד לפני שנה שנתיים, היה צריך לבחור בין אופני XC לבין אופני אינדורו. מצד אחד אופניים קלים מאוד ומהירים בעליות ומצד שני אופניים מסורבלים מעט שמפנקים בירידות.

היום, עם התקדמות הטכנולוגיה, ניתן לבחור אופניים שיתנו מענה להכל. יהיו קלים, מהירים ומפנקים בירידות. (לא אתן דוגמא לאופניים כאלה כי זה יהיה פירסום. ) שלא נדבר על מערכות ההילוכים שהיום עם שנים עשר הילוכים בלבד עושות מה שעשו 27 הילוכים לפני 5 שנים…

בואו ניקח קוטר גלגל כדוגמא נוספת:

אם עד לפני שנתיים היתה הבחירה המוחלטת כמעט של גלגל בקוטר 27 לרוב הרוכבים ו-29 לרוכבי ה XC, אז היום עם הזויות וההתקדמות של השלדות, גם אופניים עם גלגלי 29 ירגיש זריזים בקטעים טכניים מהירים. וגם אופני 27 יכולים לתת מענה לרכיבות XC. (כמובן שגם כאן לא אתן דוגמא לאופניים ספציפיים)

כל חברת אופניים שמכבדת את עצמה מחזיקה דגם אופניים לכל דִּיסְצִיפְּלִינָה. מזנב קשיח ל-XC ועד מהלך עמוק של 200מ"מ לדאונהיל. בין לבין יש היום אפילו אופני 180 מ"מ שאמורים לפדל טוב גם בעליות…. אז איך בוחרים?

מספר דגשים לפני רכישה של אופניים חדשים. מהתשובות אתם אמורים להסיק לבד את המסקנה.

 • מה והיכן רוב הרכיבות שאני עושה?
  • אם רוב הרכיבות שלך הן רכיבות דאונהיל במנרה, כנראה שאופני XC לא יתנו לך מענה. ולהיפך.
 • מי החברים שאיתם אני רוכב? ועל מה הם רוכבים? האם האופניים שלהם מתאימים לרכיבות אותן אנחנו עושים?
  • בדרך כלל "החבורה" איתה אתם רוכבים, מכתיבה קצב מסויים. כדאי מאוד להתאים את האופניים לקצב זה. בעיקר אם זה מה שאתם אוהבים.
  • כמו שכתבתי קודם, לשאול חבר שרוכב איתך מה הוא חושב שמתאים לך, אותו דבר תעשה עבור החבר שלך. ואולי הבבואה במראה תעזור לך לבחור.
 • האם הרגשתי מתי שהוא שהאופניים שלי מגבילים אותי או אולי הם אוברקיל בשביל הרכיבות שלי?
  • אתם רוכבים בדרך כלל ביער מסויים ומגיעים לקטע קשה. האם האופניים מגבילים אתכם? או שאולי זו הטכניקה שלכם? ואם אתם עושים רכיבות ארוכות וטיולים על אופני אינדורו, זה לא מרגיש לכם מסורבל מידי?
 • אני מתחרה? אני חושב להתחרות? באיזה סוג של תחרויות?
  • רוכב תחרותי צריך את הנשק האולטימטיבי לתחרויות בהן הוא משתתף. ולכן הוא צריך לבחור את האופניים המתאימים ביותר.
 • אם מידי פעם אני עושה רכיבה שונה, (לדוגמא דאונהיל במנרה) האם אני צריך עבור זה אופניים אחרים? או שהאופניים שלי מספקים אותי? כנ"ל לגבי רכיבות בחו"ל.
  • במידה ויוצא לכם פעם ב.. לרכב בשטח שונה. או בחו"ל, שווה שהאופניים שלכם יהיו אוברקיל\לא מתאימים לכל שאר הרכיבות לאורך השנה?
  • במידה ורוב השנה אתם רוכבים XC, ופעם בשנה אתם רוכבים אינדורו\דאונהיל בחו"ל, כמובן שהדבר הנכון יהיה להחזיק אופניים שמתאימים לרוב השנה, לרוב הרכיבות.
  • בחו"ל יהיה עדיף לכם להשכיר אופניים ייעודיים. זה בדרך כלל גם יוצא זול יותר.
 • האם האופניים ש"נדלקתי" עליהם, באמת טובים לי?
  • פרט לסוג האופניים, ישנם עוד המון דברים חשובים, כמו רוחב כידון, אורך סטם, גיאומטריה, שיכוך ועוד.
  • האם כל אלה מתאימים לי? אולי כדאי להחליף במעמד הקניה כידון לרחב או צר יותר? סטם לארוך או קצר יותר?
  • האם ברכיבת מבחן אהבתי את השיכוך של האופניים? אני יודע בכלל מה זה שיכוך טוב ואיך הוא אמור להרגיש? (על כך בכתבה הבאה)

הבחירה של אופניים כיום קשה יותר. ישנו מבחר גדול יותר. וזה לפני שנכנסנו לשאלה של האם בכלל יש לרוכב את היכולת להרגיש בהבדל?…

על כך בכתבה הבאה.

בקרוב נוציא הדרכות על כיצד לכוון את האופניים בצורה האידיאלית עבורכם . על כך תצא הודעה מסודרת.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה. אשמח גם לדעת אם תרצו לקחת חלק בהדרכת כיוונים לאופניכם.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*