בולם אחורי DT SWISS R-414

כתבת אורח של נועם סטרשנוב.

עם נסיון מוכח של מיטב הרוכבים בעולם שבחרו בבולם R-414, כנראה שמשהו כאן עובד טוב! NINO SCHURTER ו-JENNY RISSVEDS שלקחו את ראש הפודיום באליפות העולם ב-2016 ואולימפיאדת ריו יעידו על כך. אז מה הופך את הבולם הזה לבחירה ראויה לשדרוג הבא שלכם? הרי החלפת בולם היא בערך הדבר האחרון שחושבים עליו כשמחפשים כיצד להפוך את האופניים שלכם למהירים ויעילים יותר. אז כאן יחל הסבר שמסכם חווית משתמש של למעלה משנה עם הבולם.

רוב אופני השיכוך מלא היום מגיעים עם בולם שהותאם לשילדה ע"י היצרן, כביכול באופן אופטימלי, על מנת להוציא את המיטב מביצועי השילדה ולתת לכם הרוכבים את חוויית הרכיבה המושלמת. אבל, לא פעם שיקולים שונים של היצרנים משפיעים על בחירת דגם הבולם, הרמה שלו ואפשרויות השליטה והכוונון שלו. כך, קורה שבפועל, אופניים (לפעמים אפילו דגמי קצה) מתפקדים טוב עם הבולם המקורי, אבל לא מצוין. כאן נכנסת אופציית שדרוג הבולם האחורי שלעיתים תשנה לכם את האופניים מקצה לקצה.

בולם ה-DT SWISS R-414 מותקן אצלי על אופני ה-NORCO REVOLVER FS XX1 למעלה משנה, זאת לאחר מספר חודשים של רכיבה עם הבולם המקורי שהגיע עם האופניים וההבדל מורגש ביותר בשלושה פאקטורים. הראשון – מצב הביניים (DRIVE) מאפשר הקשחה חלקית של הבולם האחורי באופן שמייעל את הדיווש ע"י מניעת טלטול המתלה (BOBING) ועדיין מאפשר שיכוך מסויים שמלווה את תוואי הקרקע באופן מושלם. השני – שילוב הנעילה בין הבולם האחורי למזלג בידית שליטה משולבת מהכידון הופך בלחיצת כפתור קלה את האופניים שלכם לנטולי בולמים, קשיחים ומהירים. השלישי – תכנון אגרסיביי והתאמה לסגנון רכיבת ALL MOUNTAIN (AM) הופך את מהלך המתלה האחורי לבלתי נגמר וסופר יעיל בירידות טכניות ודרופים.

אז מה שונה בבולם ה-R-414 מיתר היצרנים שהופך אותו לאופציה המועדפת עלי? ועכשיו, תסלחו לי, קצת טכנולוגיה:
תכנון הבולם הוא בטכנולוגית SAB (SMOOTH AUTO BALANCE). לחץ אויר גבוה יותר בתא השלילי כשהבולם פתוח וכאשר הבולם נלחץ הלחץ בין התא השלילי לחיובי מושווה ע"י מעקף עד שבשלב האחרון של מהלך הבולם הוא נשלט רק ע"י התא החיובי. ומה יוצא לכם מזה? בולם יציב ועקבי בחלקו הראשון של המהלך ושיכוך מדוייק שמסייע לשמר אחיזה למתלה האחורי ונוחות ברכיבה. הדבר מעלים BOBING כמעט לחלוטין, אפילו במתלה אקטיבי כמו ה-FSR של ה-NORCO.
נעילת הבולם מתבצעת ע"י מנגנון ODL (OPEN DRIVE LOCK) השולט על שני הבולמים בו זמנית ומאפשר שלוש דרגות נעילה: פתוח לחלוטין, DRIVE ונעול. ידית האלומיניום קלה, עמידה (בהשוואה למקבילות דומות מפלסטיק) ולא פחות חשוב, יפה. כיוונון נכון של הידית יאפשר לכם שילוב אופטימלי של מידת הנעילה במצב DRIVE בין הבולם הקדמי לאחורי ולהשיג את האפקט הרצוי והנוח לכם.
טכנולוגיית LINE AIR מאפשרת התנהגות לינארית של קפיץ הבולם, ובכך התמודדות טובה יותר עם מהמורות קטנות והתנהגות עקבית לאורך כל מהלך הבולם.

החיבור לשילדה באמצעות מתאמים באופן פשוט, כאשר חשוב לזכור שלכל שילדה אורך בולם אחר. ה-R-414 מגיע בטווח אורכים של 165-216 מ"מ במשקל 254-301 גרם, לא הכי קל בהשוואה לאחיו הקל והתחרותי ה-X-313 קרבון (165-200 מ"מ במשקל 145-152 גרם) אבל מאפשר טווח גדול יותר עבור רוכבי ה-XC ו-AM. הבולם מגיע כמובן בשתי גרסאות, עם אפשרות נעילה מהכידון, או ידית נעילה על הבולם עצמו.

חווית המשתמש: הבולם אכן יציב יותר בתחילת המהלך גם כאשר נמצא במצב פתוח במישורים, BOBING כמעט ולא מורגש גם בדיווש אגרסיבי. השילוב עם מתלה FSR (אקטיבי מאוד) נותן עבודה במהמורות ודרכים משובשות ושומר על יציבות כשלא מופעל לחץ על הבולם למעט כתוצאה מהדיווש עצמו. נעול זה נעול, ויסות עצמת הנעילה בהתאם לנוחות מדהים, אצלי הכיוונון הוא כמעט נעול ב-DRIVE ונעול "בטון" ב-LOCK. במצב DRIVE (וכאן שמרתי את הטוב לסוף). לא חסרים בולמים עם פלטפורמות יעילות דיווש כזו שמאזנת בין שיכוך להעברת כח לפדלים, אבל הרוב המוחלט של הבולמים שאני התנסיתי בהם עד היום היו עובדים באופן מושלם רק בתוואי שטח או שיפוע ספציפי שנראה שהיה "מסתדר" עם התכנון של הבולם, כשהשטח היה הופך לקשוח מידי או מהצד השני לחלק מאוד, הבולמים לא היו מתפקדים היטב כלומר ישנו איזה SWEET POINT שבו הפלטפורמה מתפקדת באופן מיטבי. עם ה-R-414 הטווח היעיל התגלה כרחב ביותר ומכסה את הרוב המוחלט של תנאים, שיפועים וסוגי שטח. למעשה, תוכלו לשים אותו על DRIVE ולהישאר כך משך כל הרכיבה בלי להרגיש שצריך לשנות דבר בבולם. גם אם תשכחו את הבולם במצב DRIVE ותיכנסו לירידה טכנית, הבולם עובד ואפילו לא רע, ולא יקרה לו כלום בשל העיצוב הקשוח וההתאמה ל-AM (למרות שכמובן רצוי ומהנה יותר לפתוח את הנעילה בירידות טכניות).

אז למי זה מתאים? לרוכבים תחרותיים שרוצים להפיח רוח חדשה באופניים שלהם, כאשר כאן אציין שישנן שיטות שיכוך שונות במגוון שלדות ובולמים שונים עשויים להתנהג אחרת בכל שילוב של בולם+שילדה. לי זה עבד מדהים עם ה-NORCO REVOLVER FS XX1 ואני מניח שיעבוד כך עם כל מתלה FSR. אם אתם מחפשים נעילה משולבת מהכידון של שני הבולמים והבולם הנוכחי שלכם לא תומך באפשרות זו הזדמנות נוספת לקחת בחשבון שדרוג ל-R-414.