בחירת אופניים ראשונים.בהנחה שאתה רוכב מתחיל, שנכנס לתחביב ומעוניין לרכוש את האופניים הראשונים שלך, כדאי שתדע מספר דברים חשובים.

החנויות מלאות בדגמים שונים, האינטרנט בכלל יכול להעיף לך את הראש עם כל המידע שיש בו, אז מה עושים?

 

איך בוחרים אופניים בכלל?

תעשה לך סדר בראש לפני שאתה נכנס לחנות וקונה אופניים במיטב כספך.

שאל את עצמך:

 • היכן תרכב עם האופניים ? שטח? עיר?

בשטח יש צורך באופניים עם לפחות בולם קדמי, שילדה חזקה, וברקסים חזקים.

בעיר כנראה שלא תצטרך בולמי זעזועים בכלל. וגם הברקסים יכולים להיות פחות חזקים.

בהנחה שתרצה לרכב בשטח על אופני הרים, עליך להחליט אם תרצה אופניים עם:

שיכוך מלא,

fullsuspension

אופניים עם שיכוך גם מקדימה וגם מאחור, בשילדה.

או זנב קשיח.

אופניים עם בולם קדמי בלבד.

hardtail

וגם אז האפשרויות רבות. כמה שיכוך? 100ממ? 120ממ? יותר? כעיקרון, כמה שהשטח משובש יותר, ככה כדאי שיהיה יותר שיכוך באופניים.

אבל אופניים של יותר מ140ממ שיכוך, מצריכים יותר כושר וסיבולת, הם בד"כ מאסיביים יותר ועם המאסיביות עולה המשקל. לא הייתי ממליץ על כאלה לרוכב מתחיל שרוצה לטייל ולרכב בשבילי קק"ל לדוגמא.

רוכב מתחיל (לדעתי), צריך ללכת על זנב קשיח עם בולם קדמי של עד 100ממ. אופניים שיתנו מענה לכל שטח איתו צריך להתמודד רוכב מתחיל.

דרך אגב, אופני זנב קשיח מלמדים את הרוכב להתמודד נכון יותר עם השטח. בעזרת הגוף. הם זולים יותר מאופניים של שיכוך מלא. ואם בעוד חצי שנה תחליט לפרוש ותגלה שזה לא בשבילך התחביב הזה. לא הפסדת הרבה כסף. (אבל כנראה שזה לא יקרה. אתה הולך להתמכר לתחביב הזה!)

היום ניתן לקנות אופניים מאלומיניום, קרבון, ואפילו טיטאניום. לרוכב מתחיל עדיף פשוט לקנות את הזול ביותר. אלומיניום. זול לא אומר בהכרח שזה לא טוב. הרבה יצרנים מייצרים את השלדות שלהם רק מאלומיניום. וגם אני מחזיק עדיין שני זוגות אופניים מאלומיניום. ולא רואה את עצמי מחליף אותם בקרוב.

 

מספר דברים לקחת לתשובת לב.

 • תקציב

כמה תקציב אתה מוכן להשקיע בכניסה לתחביב?

עליך לזכור שאתה קונה לא רק אופניים. חובה חובה חובה לרכב עם קסדה. (אחרי מספר פעמים שמתרסקים ביער… מבינים למה.)

 

כדאי מאוד לרכוש גם משאבה, אולר כלים, תיק גב עם שקית מים (שלוקר). הרבה חנויות נותנים משאבה ואולר כלים פלוס בקבוק ומתקן בקבוק חינם בעת הקניה.

 

 • דע את המידה שלך.

 

חנויות המכבדות את עצמן, יידעו להתאים מידת אופניים לכל רוכב. אל תתפתה לקנות אופניים במכירת חיסול, בהנחה מדהימה, אבל במידה לא מתאימה. זה יעלה לך אחר כך ביוקר…. כאבי גב… אי נוחות…..

 • נסה להיסגר על 3 או 4 זוגות שמעניינים אותך.

 

בד"כ קליק ראשון לאופניים תלוי במראה חיצוני… מה לעשות, ככה זה כמו בעוד הרבה דברים בחיים. תעבור במספר חנויות, בקר באתרי אינטרנט, ורשום לך בצד מי 4 הזוגות שהכי נראים לך.

 • קרא כמה שיותר ביקורות.

 

אמנם רוב הביקורות היום קצת משוחדות, אבל ניתן לקרוא בין השורות ולהבין מה טוב ומה לא. אם יש יותר מידע על המכלולים מאשר על האופניים… כנראה שלא כדאי לבחור בהם.

 • נסה לבחון מספר זוגות אופניים.צא למבחני האופניים עם אותם נעליים ואותם מכנסים, רכיבה יכולה להרגיש שונה כשאתה במכנס או בנעליים הלא נכונות…

 

היום, לרוב היבואנים יש אופני מבחן. קח לשישי שבת זוג אופניים ובדוק אם התחברת אליהם. ככה במשך כחודש. בדוק 3 או 4 זוגות.

 • שירות.

ברר עם רוכבים, בפורומים ובפייסבוק, מי מהיבואנים\חנויות נותנים שירות טוב. אל תתפתה לקנות מכאלה שלא נותנים שירות הוגן. זה חשוב מאוד. ותבין את זה ברגע שתגלה בעיה כלשהי באופניים.

מספר טיפים.

 • עדיף ברקס V מאשר ברקס דיסק מכני.

 

ברקס דיסק הידראולי זה חיה אחרת. הוא עוצמתי ורגיש למגע. אבל אם הבחירה היא בין ברקס V לבין ברקס דיסק מכני, עדיף ברקס V. הוא יהיה עוצמתי יותר כנראה וזול יותר.

 • בחירת כידון.

 

כתבתי כבר בפוסט אחר על דרכים לבחירת רוחב כידון. קרא את הפוסט לפני שאתה קונה את האופניים. באופניים קומפלט כנראה שלא תשנה את הכידון. אבל לפחות תדע מה הרוחב הרצוי. ותוכל לבקש לקצר את הכידון במעמד הקניה כדי לחסוך לעצמך עבודה אחר כך.

 • פדלים.

אני ממליץ להתחיל עם פלאטים. זה יחסוך כסף, ונפילות. (לוקח זמן להתרגל לרכיבה מחוברת. וזה בד"כ כרוך המספר נפילות כאשר לא מצליחים להתנתק בזמן) מה גם שכמו זנב קשיח, פלאטים מלמדים את הרוכב לשלוט טוב באופניים.

 

בעתיד תמיד אפשר להחליף פדלים לקליטים ולקנות נעליים מתאימות.

זה נושא בפני עצמו שאכתוב עליו פוסט נפרד. יש פדלים רגילים, פלאטים. ויש פדלים עם קליטים. שמתחברים לנעל מיוחדת.

 • ביגוד רכיבה.

 

אני ממליץ כהתחלה לרכוש רק חולצות מנדפות. לפחות 2. אין טעם במכנסי רכיבה ונעליים מיוחדות. ניתן לרכב עם כל נעל ספורט ומכנס קצר. אני אישית רכבתי כך בשנה הראשונה.

 • מיגון.

חובה לרכב עם קסדה. תמיד. גם ליד הבית. רכוש קסדה טובה.

כפפות, מגני ברכיים, מרפקים וכו, הם בגדר רשות. לא חובה. כל אחד כראות עיניו.

 

תיק מים (שלוקר).

 

לא חובה. ניתן לחבר לשילדה מתקן מים ובקבוק. מצד שני, בתיק מים ניתן למלא יותר מים, ויש בו גם מקום למשאבה, פנימית ואולר כלי עבודה.

 • מושב.

אחד הדברים הראשונים שכולם רצים לעשות אחרי שישבת ראשונים של רכיבה, זה להחליף מושב למשהו גדול ומרופד יותר. למה? ברכיבות הראשונות, האגן שלנו מתרגל לישיבה על המושב הצר של האופניים, וזה כואב…

אל תרוצו להחליף. זה ממש לא משנה איזה מושב תשימו על האופניים. זה יכאב באותה מידה. אבל לא לדאוג. זה טבעי. וזה עובר אחרי מספר רכיבות. האיזור הזה בגוף מתחזק וגם אם תרכיבו אחר כך מושב בלי ריפוד כלל, זה כבר לא יזיז לכם. "תחת פלדה". ככה אני קורא לזה.

רכיבה ראשונה.

 

נסו לרכב בעיר, ליד הבית רכיבה של כשעה, כדי להרגיש את האופניים. להתרגל אליהם. רק אחרי רכיבה כזאת כדאי לצאת לרכיבת היער הראשונה.

 • מתקן לאוטו.

לא חובה כלל. בעיקר אם אתה נוסע לבד ונפגש עם החברה ביער. לכל האופניים היום ניתן לשלוף את הגלגלים בקלות רבה ולדחוף הכל באוטו מאחור. רק בקשו שידריכו אתכם בחנות כיצד מפרקים ומחברים חזרה את הגלגלים.

אופניים זה חופש. כל רכיבה היא ניקוי לראש ולנשמה. נסה להינות. וכנראה שעוד חצי שנה, תשדרג לאופן הבא שלך.

 

אם מתעוררות אצלך שאלות, אשמח לענות עליהן

שלח לי מייל ואנסה לחזור אליך במהרה.

בהצלחה.

4 Comments

 1. שאלה
  אני רוצה לקנות אופניים לילד שלי שהוא בגיל 12 והוא די גבוה
  ראיתי במס' אתרי אינטרנט אופניים "שיכוך מלא" במחירים ממש זולים (בסביבות 600-700 ש"ח), האם עדיף לקנותם בגלל הבולמי זעזועים או ללכת על אופני הילוכים רגילות וסטנדרטיות – אשמח אם תוכל להשיב לי במייל

  • אופני ילדים בזול, הם אופניים שהבולמי זעזועים הם סתם קפיץ. זה לא בולם זעזועים.
   תקנה כבר משהו טוב, או משהו זול בלי בולמים.

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*