ביקורת לארגז אופניים YAMATON

בשנים האחרונות עם התפתחות ענף האופניים רוכבים רבים החלו לפזול לאתרי רכיבה הפזורים בחו"ל. מרכיבות כביש, שבילים ועד דאונהיל.

כאחד שעשה נסיעות רבות לפעמים גם פעמיים בשנה, אני מכיר באופן אישי את ההתלבטות כיצד לארוז את האופניים לנסיעה. מצד אחד ישנה אפשרות לרכישת מארז אופניים מקצועי, אלו מגיעים בצורות רבות, ממארזי פלסטיק קשיחים ועד למארזי בד. מצד שני ישנה האפשרות הזולה והיא לקחת מחנויות האופניים ארגז אופניים, ולשפצר אותו.

יצרן: YAMATON  מחיר: 450 ש"ח. כולל הובלה לכל מקום בארץ.

אני יודע שיש בילבול רב בקרב הרוכבים לגבי אופן שילוח ארגז האופניים במטוס מבחינת מידות, משקל ומחיר. על כן בדקתי באתר הרשמי של חברת התעופה הלאומית ואלו הממצאים (בדקתי גם בדלפק כשטסתי השנה):

עלויות הטסת אופניים:

 • טיסות לאירופה $70
 • טיסות למזרח הרחוק, צפון אמריקה, דרום אפריקה $150

הגבלות משקל ונפח:

 • עד 50 ק"ג.
 • מידות של עד 277 ס"מ. (כולל)

הנחיות פירוק להטסת אופניים:
הסרת הדוושות, פירוק הכידון, שחרור חלק מהאוויר בגלגלים והפרדת אחד מהם מגוף האופניים. אריזת האופניים בארגז / תיק ייעודי, למניעת פגיעה בהם ולמניעת נזילה של נוזל הידראולי.

אופציה נוספת ופחות מומלצת היא פירוק כמעט כללי של האופניים למארז שלא יעלה על 23 ק"ג ובמידות מזוודה. ולהצהיר על המארז בתור הכבודה שלכם. באופן זה תחסכו את עלות שליחת האופניים. אולם, זו באמת תהיה המזוודה שלכם. לא תוכלו להביא איתכם הרבה ציוד. אלא אם כן התיק איתו אתם עולים למטוס מספיק לכם להכל.

השנה לפני הנסיעה השנתית התחלתי לחפש ארגז לנסיעה. אבל החלטתי שאני רוצה פיתרון שיתן לי מענה למספר נסיעות ולא יהיה יקר. נתקלתי בין השאר במארז קרטון רב פעמי של חברת YAMATON. אז יצרנו קשר עם החברה וזו סיפקה לנו מארז למבחן.

 • מחיר: 450 ש"ח כולל הובלה לכל מקום בארץ. ישנה הנחה על איסוף עצמי (המפעל בגליל המערבי) או על רכישה קבוצתית שחוסכת הובלה . ההנחה יכולה להגיע ל 50 ש"ח למארז.
 • מידות פנים בס"מ: גובה 76, אורך 148, רוחב 26.
 • מידות חוץ: +2 ס"מ למידות הפנים. אפשר להבין מכך את עובי הקרטון.
 • משקל עצמי: 7.5 ק"ג.

החברה הישראלית הינה חברת מארזים ופתרונות אריזה לתעשיה. המארז הוא רעיון של לקוח שלהם שהבן שלו רכב על אופניים ונסע לתחרויות בחול. הוא חיפש פתרון קל יחסית ונראה לו שקרטון כוורת יכול לעשות את העבודה. לאחר מספר ניסיונות ודגמים החברה התקבעה על דגם שיכול לשרת רוכבי אופני שטח וכביש גם יחד.

החברה גם ביצעה בקרות איכות ועמידות למארז. בעיקר ניסיון של מדריכי רכיבה שנוסעים מספר פעמים בשנה. ולפי הממצאים המארז יכול לשמש לפחות כ 6-8 נסיעות לפני החלפתו. חורים או קרעים ניתן לתקן בקלות ע"י סרט דבק טוב. הנייר שממנו עשוי המארז הוא נייר עבה במיוחד. פי שלוש מנייר של קרטון גלי רגיל ועשוי מנייר בתולי, (נייר שעדיין לא מוחזר) KRAFT בשפה המקצועית. כל זה נותנים לו חוזק רב וכן עמידות בתנאי רטיבות מוגבלים כגון גשם קצר בשדה התעופה וכדומה (נקודה מאוד חשובה בעיקר בנמלי תעופה באירופה).
במפעל התיזו מים על לוח דומה במשך חצי שעה ולאחר מכן הלוח עבר יבוש. הלוח חזר לחוזקו המקורי ב95%.
כמו כן מוכרים מספר מקרים שבהם הוכנס המארז למסועי מזוודות (לא אמור לקרות בגלל מידותיו) וכאשר הוא נתקע הוא עצר את המסוע. האופניים בתוכו לא ניזוקו.

אז מה מקבלים:

 • המארז. ארגז קרטון גדול.
 • מספר יחידות של ספוגים עבים לריפוד פנימי.
 • גלגלים במתקן נתיק. להובלה נוחה.

מבפנים כאשר חדש:

התרשמות ראשונית:
המארז מאוד קשיח. עשוי בצורה מקצועית. בשני הקצוות של המארז, בחלקו הפנימי ישנו חיזוק מעץ.


ישנן שתי רצועות סגירה לארגז אשר מחוברות אליו ומאפשרות פתיחה וסגירה מהירה. (יתרון למול בדיקות הביטחון הרבות שיש לעבור לפעמים הכוללות פתיחת הארגז)

ברצועות הסגירה שולבו גם ידיות לנשיאה ואלו נמצאות בצדדים מנוגדים אחד לשני להרמה לבד של הארגז.
כמו כן, באחד הצדדים שולבה רצועה נוספת לגרירה/ משיכה של הארגז בשילוב עם הגלגלים.


מתקן הגלגלים הנתיק פשוט מאוד להרכבה. החסרון שלו הוא תוספת המשקל והעובדה שאם אתם לא רוצים להעלות אותו למטוס, תצטרכו להוריד אותו ולהכניס אותו לתוך הארגז. בנסיעה שלי הסתדרתי טוב מאוד גם בלעדיו.

פירוק האופניים ואריזה:
לנסיעה הנוכחית נלקחו אופני הדאונהיל שלי עם גלגלי "26. אך בעלי בסיס גלגלים ארוך יחסית ובולם טריפל. המארז מתאים על פי החברה אפילו לאופני 29 במידה XL. אז יצאתי למשימת האריזה ללא חשש.

הפירוק כלל: גלגל קדמי, פדאלים, וכידון. הוצאת אוויר מהבולם הקדמי כדי להקטין את מידותיו וזהו.

האופניים נכנסו לתוך הארגז ללא בעיה. את הגלגל הקדמי הצמדתי לאחת הדפנות כאשר הטייה קטנה של המזלג פינתה לגלגל את כל המקום הדרוש.
מעט ריפודים פנימיים, על חלקים רגישים כמו מעביר, רוטורים וכדומה וזהו אני ארוז. ויש בארגז עוד מקום לציוד מגן, נעליים וכלים. בכל זאת מותר עד 50 ק"ג אז לא ננצל? בדיעבד המשקל הסופי בשדה היה רק 34 ק"ג הארגז כולל אופניים ציוד וכלים.

התנהלות בשדות התעופה:
בטיסה הלוך הייתי עם חבר ובטיסה חזור הייתי עם קבוצה גדולה של רוכבים. חלקם עם מארזים קשיחים ויקרים וחלקם עם ארגזים מחנויות. שורה תחתונה. המארז נכנס בקלות לעגלות השדה ולא הייתה לי בעיה להרימו לבד או עם חבר. ההערה היחידה שיש לי היא בקשת הוספה של ידית גרירה נוספת בצידו הנגדי של המארז.

האם החזיק:
החזיק גם החזיק, יש לציין כי המארז קיבל חתך לא נעים בכלל בטיסה הלוך, שלדעתי אם היה מדובר במארז בד או קרטון רגיל הפגיעה הייתה מגיעה עד לאופניים עצמם. אך כאן מאחר ומדובר במארז מאוד עבה הדופן הפנימית אפילו לא נפגמה.

הדבר נתן לי ביטחון שגרם לכך שאפילו לא חשבתי על תיקון המארז לטיסה חזור. מעבר לכך, מלבד מעיכות שוליות של המארז לא נגרם שום נזק נוסף.

סיכום:
מעבר לעובדה שמדובר במוצר ישראלי, מדובר במוצר שפותח בשיתוף רוכבים ועבורם. החברה פתוחה תמיד להצעות יעול ושיפור, כמובן תוך שמירה על המחיר נמוך יחסית.
מבחינתי נהנתי מאוד מהשימוש במוצר, הן מבחינת קלות השימוש בו ועד העובדה שלא הייתי צריך לפרק את האופניים יותר מדי. מדובר במוצר שיחזיק לפחות מספר שנים בתדירות נסיעות של פעם פעמיים בשנה. לדעתנו שינויים מינוריים של מיקום הרצועות וידיות יכולים להוסיף עוד לנוחות השימוש. אך מדובר במוצר מצוין גם בצורתו הנוכחית.

יש לציין כי האופניים המודרניות עברו מספר שינויים הן מבחינת קוטר הגלגלים, אורך בסיס הגלגלים, ואף אופני פלוס. בשלב זה המוצר מתאים לאופני 29 מידה XL. אך אני סמוך ובטוח כי החברה תמשיך לעשות את השינויים הדרושים כדי לעמוד בהתפתחות הענף.

פלוסים:

 • עמידות, חומרים איכותיים.
 • נוח לשימוש.
 • מחיר, בהשוואה למארזים קשיחים אחרים.

מינוסים:

 •  כבד יותר מארגז אופניים פשוט.
 • עולה כסף. בהשוואה לארגז שלוקחים חינם מחנות אופניים.

מספר תוספות מהחברה:

 • לחברה דגם נוסף שמאפשר להימנע מפירוק הכידון וכל המשתמע מכך אך מצריך פירוק 2 גלגלים. מידות הפנים שלו בס"מ, גובה 86 אורך 134.5 ורוחב 46.5. הדגם גדול יותר ומעט יותר יקר אך עדיין לא חורג ממגבלות חברות התעופה ושימש השנה רוכבים רבים שנסעו לטריאטלונים באירופה.
 • דגם נוסף שמייצרים לפי הזמנה מתאים לאופני יד שמשמשים בד"כ נכים ומופעלים ע"י דיווש ידני ולא רגלי.
 • בעיקרון ניתן לייצר דגמים בגדלים שונים אך מחירם יהיה גבוה יותר וזמן היצור ארוך יותר בגלל הטיפול הפרטני.
 • משני הדגמים העיקריים החברה מחזיקה מלאי כך שגם בהתראה קצרה ולמרות הריחוק מהמרכז הם נותנים מענה אפילו ליום שלמחרת. אבל עדיף להיערך בזמן.

הדרך הטובה ביותר לביצוע הזמנה הינה ליצור קשר עם המפעל 049859764 או ישירות אל יניב, לטלפון 0528307616. ניתן גם להשאיר הודעה במייל sales@yamaton.co.il

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*