ביקורת למערכת בלמים – SRAM GUIDE RSC.

יין ויאנג בקצות האצבעות. שני כוחות מנוגדים אך משלימים.

זה התיאור המדויק ביותר שיכולתי למצוא למערכת הבלמים מבית היוצר של SRAM.

יבואן: SRAM Israel. מחיר: 1934 ש"ח לסט.

בתחום הבלמים לאופניים קיימים שלושה מדדים מרכזיים אשר משפיעים על חווית המשתמש. הראשון הינו כוח העצירה, כלומר באיזה עוצמה הבלם מסוגל לבלום את תנועת הגלגלים, השני הינו מודולציה, רמת הרגישות על גבי עקומת העצירה, והשלישי הוא נוחות ידית הבלם בזמן השימוש על ידי האצבע. שלושתם יחד מבטאים את ההבדל בין האטה מבוקרת לנעילת בלמים.
לפני כשנתיים הוציאה חברת SRAM סדרה חדשה של בלמים. ה- GUIDE. אשר ייעודם הינו לרכיבות מ- XC  ועד ל- DH. הדגמים בסדרה נעים בין ה – GUIDE R הזול ביותר ל-GUIDE Ultimate, כאשר השוני בין הדגמים הוא בכמות הכיוונים שמאפשרים לרוכב לקבוע באיזה מרחק תהיה הידית\מיקום המגע של הרפידות ברוטור והמשקל. כמובן שמכך גם נגזר המחיר.

מבחן ארוך טווח זה הינו לדגם ה- RSC שהינו דגם אחד לפני ה- Ultimate. הדגמים זהים בכיוונים שלהם. אך שונים מעט במשקל.

את סט הבלמים הראשון (למה ראשון? תקראו בהמשך) קניתי עבור אופני האינדורו שלי.

SRAM-Guide-RSC-Review-620x350
נתונים טכניים.

  • משקל: 381 גרם. (ה- Ultimate שוקלים כ- 21 גרם פחות לכל צד. בזכות שימוש בקרבון בידית. )
  • קאליפר: 4 פיסטונים.
  • שמן: דוט 5.1.
  • אפשרויות כיוון: נקודת מגע, מרחק ידית. הכל ללא כלים או מפתחות אלן.

בשטח.
הבלמים נוחים מאוד לכיוון וכבר ברכיבה הראשונה הצלחתי למקם את הידיות בדיוק במרחק המועדף עלי. כנ"ל לגבי נקודת המגע.

G00020DS

ההעדפה האישית שלי היא לעצירה בתחילת מהלך הלחיצה וכמה שיותר רחוק מהגריפ. יש לציין כי לא היה צורך לשנות שוב את כיוון נקודת העצירה אלא רק לאחר שהרפידות התבלו לנקודת האמצע שלהם, ואז בסיבוב קל של כיוון נקודת המגע, ידית הבלם חזרה לנקודת העצירה הרצויה.
מערכת הבלמים איפשרה לי מודולציה רבה, ועשתה זאת ללא התפשרות על כוח העצירה. ההרגשה הינה שליטה מוחלטת, אני מחליט היכן להאט או היכן לעצור. הדבר מורגש מאוד לפני כניסה לסיבובים, יכולתי להחליט האם אני רק מאט מעט ונכנס לסיבוב או שאני נועל ברקס ומחליק לתוכו בדריפט. בשום שלב של המבחן לא הרגשתי שהבלמים איבדו מכוחם או שעשו בעיות אחרות. (כמו לדוגמא התנפחות של ידיות הבלם או הרגשה ספוגית. דברים בהם נתקלתי בבלמים אחרים.)
אחרי חודשיים של רכיבה עם הבלמים הללו על אופני האינדורו שלי, הייתי ממש מרוצה, ועל כן מערכת נוספת הורכבה על אופני ה-דאונהיל שלי. היא נבחנה הן במנרה (שבארצנו הקטנטונת) והן במורזין שבצרפת. גם כאן לא הרגשתי שלבלמים חסר כוח עצירה, אפילו במסלולים התלולים ביותר שמצאנו. אך אם זאת (לדעתי בגלל Braking Bumps\בורות עמוקים שיש בחו"ל.) הרגשתי שלאחר יום שלם של רכיבה, כיוון מרחק הידית השתנה מעט (מהרעידות), אך מאחר והכיוון הינו חיצוני ואינו מצריך כלי עבודה, הדבר תוקן במהרה.
אם אני צריך להשוות את הבלמים הללו של SRAM למקבילים להם ב- SHIMANO, דגם ה- XT או ה- XTR. ל – SHIMANO כוח עצירה רב יותר, אך הדבר בא על חשבון מודולציה שלדעתי כמעט ואינה קיימת. ב – SHIMANO הבלמים פשוט עוצרים. בבת אחת. לא שזה רע. אני מכיר לא מעט רוכבים שאוהבים את תחושת הביטחון עם ברקס כזה שפשוט עוצר. אבל לי הוא לא מתאים. בלמים צריכים להאט אותך. לא לעצור אותך.

תחזוקה.
החלפת הרפידות פשוטה יחסית ומצריכה הוצאת בורג ביטחון בודד. הרפידות יכולות להיות מוחלפות ללא הורדת הקאליפרים מהאופניים, אך מצאתי שיותר נוח להסיר את הקאליפר לשם כך.

חשוב לזכור,יש לסובב את כיוון המגע\contact של הרפידות למצב של פתיחה מלאה לפני החלפת הרפידות.
מבחינת החלפת שמנים, לאורך כל תקופת המבחן שנערכה כשנה, השמן הוחלף פעם אחת בלבד. וזאת לא בעקבות בעיה, אלא בעקבות החלפת שלדת אופניים וקיצור הצינורות. החלפת השמן נעשית בעזרת מערכת בלידינג סטנדרטית של SRAM.

s-l1600

ייאמר לזכותם שהם לא שינו את תקן ההברגות מהדגמים הקודמים. (ערכת הבלידינג נמכרת בנפרד). והערכה הישנה שלי מתאימה גם לבלמים החדשים.

עוד דבר קטן שעליי לציין לטובה. SRAM שינו את מיקום חור הבלידינג בבלמים שלהם. והם כיום קלים יותר לתחזוקה.

פלוסים.

  • איזון בין מודולציה לכוח עצירה.
  • כח עצירה רב.
  • יכולת כיוון מלאה ללא שום כלי.

מינוסים.

  • לא מצאתי כאלה במשך השנה וקצת שבהם אני משתמש בבלמים הללו.

סיכום.
מערכת הבלמים האחרונה של SRAM הינה מלאכת מחשבת הנדסית, שמצד אחד בעלת מראה עדכני וסקסי ומצד שני עונה על כל הצרכים של הרוכב. הבלמים עבדו לכל אורך תקופת המבחן הן ברכיבות שבילים והן ב DH ללא דופי, וספקו לי את הביטחון הדרוש לרכב "על הקצה", אך בשליטה מלאה.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*