מבחן – T129S WHYTE

 המותג WHYTE הושק לראשונה בשנת 2000. כבר בתחילת פעילותה מכרה החברה אופני שיכוך מלא. בשנת 2004, כבר ייצרה דגם בעל יכולת כיוונון למהלך השיכוך מלפנים ומאחור.

קצת על החברה.

אי אפשר לדבר על היסטוריית החברה מבלי להזכיר את המעצב הראשי ומייסדה ג'ון וייט שהיה מעצב מנועי פורמולה 1. בתחילת דרכו בחברה, יצר יחד עם קבוצת המעצבים שלדת קרוס קאנטרי שיכוך מלא, אשר עיצובה נקנה על ידי חברת מארין ואשר הביאה למספר זכיות באליפות אנגליה בסוף שנות ה-90.

כיום לחברה מבחר רב של דגמים מאופני ז"ק ועד אופני אינדורו. בדגמי 27.5 ו 29.

https://www.whyte.bike/

אני חייב לציין שיצא לי במספר רכיבות לראות את דגמי החברה ועיצובם מאוד סיקרן אותי. אז כאשר ברונו מבייקלאב הציע לי לבחון את דגם ה- T-129S של החברה שמחתי מאוד.

יבואן: "פדלים" ירושלים. מחיר: 12.500 ש"ח.

קצת על החלקים ונתונים יבשים.

 • השילדה הינה שילדת אלומיניום עם חיווט פנימי מלא.
 • מהלך אחורי 120 מ"מ, שיטת שיכוך Quad 4 (שלמעשה הינה וריאציה של FSR).
 • בעלת בוסט 148 בגלגל האחורי.
 • לשילדה יש אחריות של חמש שנים.

נתוני גאומטריה שראוי לציין ושהורגשו ברכיבה, הינם זווית הראש 67 מ"מ וצ'ינסטי של 431 מ"מ בלבד.

 • בולם קדמי Fox Float 34 בעל מהלך של 120 מ"מ ובוסט 110.
 • רמת חלקים במערכת ההילוכים והברקסים הינה ברמת shimano slx.
 • השלדה בנויה למערכת הילוכים בעלת מעביר אחורי בלבד (כלומר X1),
 • הקראנק וגלגל השיניים הקדמי הינו של חברת raceface, וכך גם סט הגלגלים.
 • כמו כן האופניים מגיעים עם מוט כיסא RockShox Reverb Stealth (כמו שכבר הזכרנו, חיווט פנימי).
 • חלקים מעניינים נוספים הם הכידון שמגיע ברוחב 760 מ"מ וסטם 40 מ"מ, אשר תרמו מאוד ליכולת התימרון של האופניים.

אם בא לכם לחקור קצת יותר לעומק על המתלה, באתר זה ניתן לקרוא על הנתונים של האופניים. כמה הם אקטיביים בברקס, כמה הם יעלי פידול ועוד דברים חשובים:

http://linkagedesign.blogspot.co.il/2016/05/whyte-t129-29-2016.html

 • Brake Squat 52% המתלה הוא סוג של FSR. הוא אקטיבי בברקס. ומרגיש טוב גם כשהברקס נעול לחלוטין.
 • Anti-Squat 40%  לפי הגרף, האופניים ממש לא יעילי פידול.
 • Leverage Ratio  המתלה פרוגרסיבי בתחילתו ורגרסיבי בסופו. כנראה ניסו לתת לתחילת המהלך להיות קשה יותר כדי לתת יעלות פידול. סוף המהלך ייטרק בקלות לפי הנתונים. אבל זה לא הורגש ברכיבה.

כיוונונים.

מבחינת הכנת האופניים לרכיבה, דבר ראשון שביצעתי היה הורדת הספייסרים מתחת לסטם (נתתי למכונופאן הצמוד שלי לעשות זאת כמובן. חחח).

כיוון הבולמים למשקלי. (שניהם כמובן בולמי אוויר,)

הבולם האחורי כוון על כ- 25% סאג. לבולם האחורי שלושה מצבי פעולה, וכרגיל מצאתי שאני מעדיף לרכב כאשר הבולם פתוח לחלוטין ונותן מענה לעקיבת השטח. לא הרגשתי צורך לנעול את הבולם האחורי, על אף שלפי נתוני המתלה, האופניים אינם יעילי פידול.

הבולם הקדמי, ה- Float Rhythm 34 הינו דגם OEM המגיע רק על דגמי אופניים שלמים. בולם אוויר בגרסה זולה של בולמי ה- 34 FOX. יש לציין כי ההוזלה במחיר הינה בעיקר משימוש בתרכובות אלומיניום אחרות ובציפוי רגלי הבולם. כתוצאה מכך הבולם מעט כבד יותר אך מגיע עם כל הכיוונים אשר בדגמי ה Float הבסיסיים ואף מאפשר נעילה במידה ותחפצו בכך. האופניים שוקלים כ-14.1 ק"ג.

בשטח.

האופניים הינם אופני שבילים שמיועדים להתמודד עם עליות וירידות ברמה די זהה. על כן בחנו אותם במספר אזורי רכיבה מהמסלול הכחול והצהוב בעין השופט ועד לשבילים הרבים ביער בן שמן.

כבר ברכיבות הראשונות הרגשתי "מחובר" לאופניים, כלומר לא נדרשה "תקופת הסתגלות", זו התכונה הראשונה שאני מחפש בזוג אופניים חדשים. החברים באנגליה עשו עבודה טובה עם הזויות השונות באופניים וכמעט ולא מורגש כי מדובר באופני 29. הצ'ינסטי הקצר יחסית תרם מאוד לתחושת האופניים בפניות, עם ברמים ובלי ברמים, וכן בסוויצ'בקים צפופים לא הרגשתי כי עלי להילחם באופניים. ויכולתי למשוך אותם בקלות ביציאה מסיבובים.

מבחינת דיווש לא הורגשה אי נוחות או כאבים מסוימים בגב, ויכולתי להתמודד עם עליות קצרות וארוכות כאחד. בקטעים טכניים נתתי ביטחון מלא בגלגלי ה 29 ודרסתי מכשולים ללא מאמץ. הכיסא המתכוונן איפשר לי מעברים מהירים בין קטעי עליה וירידה ושמחתי כי הוא מגיע משולב כבר באופניים למרות שמדובר באופניים ברמת אבזור בסיסית.

למרות שמדובר באופניים עם מהלך אחורי וקדמי של 120 מ"מ לא עשיתי להם הנחה ובכל השבילים בהם רכבתי שמרתי על הקווים אותם אני לוקח בדרך כלל. (אותם קוים שאני רוכב כאשר אני מצויד באופני אינדורו עם מהלך 160 מ"מ.) האופניים לא סגרו מהלך אפילו פעם אחת לאורך כל תקופת המבחן מה שהביא אותי להורדת מספר PSI  נוספים מהבולמים כדי לנצל את כך המהלך אותם הם מספקים. העדפה אישית שלי כרוכב היא להעדיף אופניים בעלי עקיבת שטח. אני תמיד מחפש את הקטעים הכי משובשים כדי לבחון את גבולות האופניים. גם אם זה בא על חשבון של קשיחות לטובת יעילות הפידול.

בדרופים ובקפיצות האופניים הרגישו מאוד מאוזנים למרות שאכן הייתי צריך להשקיע מעט יותר כוח במשיכתם לאוויר (מזכיר שוב כי הם לא האופניים הכי קלים בשוק) אך נהניתי מאוד בתחושה שנתנו הן באוויר והן בנחיתה.

סיכום.

נהניתי מאוד בתקופה שבחנתי את האופניים. ה-T-129S  WHYTE הינם אופני שבילים שלמרות שתוכננו באנגליה מאוד מתאימים לשבילים שיש לנו בארץ. רמת החלקים שמגיעה על האופניים טובה מאוד ולא הרגשתי כי יש איזה חסך (שוב לא מדבר על חסכון במשקל). בסך הכול אני חושב שמדובר בחבילה די משתלמת לרוכב הן מתחיל והן ותיק אשר מעוניינים באופני שבילים 29 קצרי מהלך. והייתי מכניס אותם לרשימת האופניים שכדאי שתשקלו לפני רכישה.

פלוסים:

 • חבילת חלקים משתלמת.
 • נוחות וגיאומטריה.
 • מחיר.

מינוסים:

 • משקל.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

2 Comments

  • דן בחן אותם. לא אני.
   הוא אמר שממש נהנה איתם. גם בעליות טכניות. האופניים פידלו טוב ושיככו היטב.

התגובות סגורות.