גלגלי קרבון DT SWISS XRC-1200 29 – מבחן ארוך טווח.

אם יגידו לכם שיש לכם אפשרות לשדרג רק דבר אחד באופניים וזהו, איזה חלק הייתם בוחרים?

כתבת אורח של – נועם סטרשנוב. יבואן: בייק טק http://www.biketec.co.il/

בתחילת דרכי בעולם האופניים מצאתי את עצמי רודף לא פעם אחר אוכפים, כידונים, מוטות אוכף ואפילו ברגי טיטניום, כל דבר קטן שיהפוך את האופניים שלי לקלים יותר ומהירים יותר. שני דברים קרו לי כתוצאה מזה: האחד – מחסן חלקי חילוף מפואר על תצוגת כל החלקים הישנים שלא בשימוש יותר והשני – חור בכיס מהוצאות "קטנות" שהצטברו להן לאט לאט. בשורה התחתונה, האופניים לא באמת נהיו מהירים יותר באופן מורגש, זאת עד שהגעתי לשדרוג האחד שבאמת עשה הבדל – הגלגלים!

השקעה בגלגלים טובים נותנת את יחס העלות תועלת הגדול ביותר לרוכב. הורדת משקל במיקום קריטי של מסה מסתובבת (חישוקים קלים), קשיחות שמאפשר העברת כח טובה יותר ושליטה משופרת, ומגמה שרצה, או בעצם מתגלגלת חזק היום, רוחב חישוקים הולך וגדל, על מנת לאפשר שימוש בצמיגים רחבים יותר שמתאימים לחישוק באופן אופטימלי ומשפרים את ביצועי הגלגל.

הגלגלים שאצלי מזה כשנה הם DT SWISS XRC-1200 29 אחד מדגמי הקצה של חברת DT SWISS .

הדגם מיועד לתחרויות XC  אבל אינו מתאפיין ב"עדינות" שחלקנו זוכרים מגלגלי קרבון שהיו בשוק נגיד בחמש השנים האחרונות. החבר'ה בשוויץ מצאו את יחס הקשיחות למשקל האופטימלי מבחינתם לגלגלי XC והתייצבו על 1445 גרם לסט (עם צירי 15/100 מ"מ בקדמי ו-12/142 מ"מ באחורי) כאשר לגרסת ה-BOOST מתווספים עוד כ- 10 גרם למשקל הכולל. אבל האם המשקל הוא חזות הכל? ברור שלא.

XRC? XMC? רגע, יש ל-DT  שני דגמים דומים או שאנחנו פשוט מתבלבלים בשמות? אז כן, ישנם שני דגמים.

ה-XRC 1200 CROSS RACE CARBON הקל יותר שבו נדון בכתבה ואחיו המעט קשוח יותר XMC 1200 CROSS MOUNTAIN CARBON. חוץ מ-50 גרם שהתווספו ל – XMC, החישוק עצמו רחב יותר (24 מ"מ פנימי ב-XMC  לעומת 22.5 מ"מ ב-XRC) ושזירת השפיצים היא 3 CROSS ב-XMC לעומת 2 CROSS ב-XRC. האם זה הופך את ה-XMC לפחות תחרותי? כנראה שלא, ולראייה נינו שורטר שבוחר בסט הזה כדי לנצח אליפות העולם בקרוס קאונטרי והאולימפיאדה בריו 2016, תוך שהוא מזהה את החשיבות של חישוק קשוח וקשיח אפילו במחיר "קנס" של 50 גרם במשקל. ה-XMC  אפילו זכה לגרסת GOLD STANDARD מוזהבת לאחר הזכייה של שורטר באליפות העולם. טיזר קטן להמשך, ב 2018 ה XRC שודרג לרוחב פנימי 25 מ"מ! ולמרות זאת נשאר במשקל של 1447 גרם לגרסת ה-BOOST.

נאבות DT 240 החדשות בטכנולוגיית ה-SPLINE קלות מתמיד ומשוות לחלקו המרכזי של הגלגל מראה נקי וחלק ומערכת ה-RATCHET בנאבה האחורית עם 36 שיניים מספקת תגובה חדה ומהירה עם כל דיווש ללא טווח "מת" בתחילת הפידול. על איכות הגלגול, ובכן, אין הרבה מה לפרט, כל מי שאי פעם רכב על נאבות של DT SWISS בשטח או בכביש יודע למה הם נחשבים לאחת החברות המובילות בעולם בתחום. הנאבות מגיעות עם חיבור CENTER LOCK לרוטור הבלמים או 6 ברגים, כאשר גם בשיטה הראשונה ניתן להשתמש במתאם פטנט יחודי של  DT המגיע עם הגלגלים ומאפשר התקנה של רוטור סטנדרטי על נאבת CENTER LOCK.

שילוב של שני דגמי שפיצים אווירודינמיים DT AEROLIGHT ו-DT AIROCOMP מיישם חוזק היכן שצריך וחסכון במשקל היכן שמתאפשר. ניפלים מאלומיניום חוסכים עוד קצת משקל בהיקף החיצוני של הגלגל וסרט חישוק של DT  בחלקו הפנימי של החישוק יבטיח של יהיו לכם נזילות חומר אטימה לתוך החישוק (יוצר משקעים שסתם מוסיפים כמה גרמים וקשה לנקות, ובמקרה הגרוע למי שמשתמש בחומר המכיל אמוניה, עושה קורוזיה לניפלים).

החישוקים עצמם ברוחב פנימי של 24 מ"מ, מאפשרים פריסה טובה יותר של הצמיגים על החישוק, רכיבה עם לחץ אוויר נמוך יותר ומקטינים את הסיכוי לסנייק בייטס (כאשר הצמיג נלחץ ונצבט בין החישוק לקרקע/סלע) העניין מורגש בעיקר בהטיות של האופניים ופניות, כאשר הצמיג נשאר יציב וחזק ולא "נוזל" לצדדים כמו שהיה קורה בחישוקים צרים יותר. בדגמי 2018, הגדילו לעשות ב-DT  והרחיבו את החישוקים לרוחב פנימי של 25(!) מ"מ. למי ששאל את עצמו מה המגמה הזו בעולם האופניים של הרחבת החישוקים? אז הסיבות בקצרה הן הגדלת נפח האוויר בצמיג ושיפור התנגדות הגלגול, שיפור המגע של הקוביות בשולי הצמיג עם הקרקע, הקטנת הסיכון לבריחת אוויר פתאומית משולי הצמיג (BURPS) ושיפור כללי ביציבות. שפת החישוק חלקה מבפנים (HOOKLESS) על מנת לחסוך משקל ולהתאים את האחיזה של הצמיג לחישוק הצורה מושלמת, הדבר בא לידי ביטוי באפס בריחות אוויר בין החישוק לצמיג כאשר לוחצים את הצמיג לקצה בעומסים מהצד.

האם הגלגלים מתאימים רק לרייסרים כסט תחרויות שרואה אור יום רק בסופ"שים על קו הזינוק? ממש לא. מדובר בסט קשוח מספיק כדי לעמוד גם ברכיבות יומיומיות ואימונים, למרות שאני באופן אישי מעדיף למטרה הזו סט אלומיניום כבד ועמיד. מגבלת המשקל לרוכב (משקל כולל האופניים) עבור ה-XRC היא 110 ק"ג (וב-XMC  אפילו 120 ק"ג), מה שאומר שתכל'ס הוא מתאים לרוב המוחלט של הרוכבים ללא חשש.

המראה קלאסי וחלק. שחור על שחור עם כיתוב כסוף, קלאסי על כל אופניים ומתאים לכל  צביעה. כבר יצא לי לראות את הדגם מגיע בשלל צביעות כחלקי OEM המתאימים לצבע השילדה, אבל מבחינתי השחור מנצח במראה.

אז איך אני התרשמתי מהגלגלים? נפתח בגילוי נאות: אני מספונסר ע"י DT SWISS ישראל  ולכן אם היו לי דברים רעים להגיד, כנראה שלא הייתי כותב כלום מלכתחילה. אבל, את הגלגלים רכשתי בכסף מלא ולכן אני מרגיש בנוח להגיד בדיוק מה דעתי. זו לא הפעם הראשונה שאני רוכב על גלגלי קצה בשטח ולכן לא היתה לי תחושת WOW  כאשר ניסיתי אותם לראשונה (מה שבדרך כלל קורה בפעם הראשונה שמנסים גלגלי תחרות אחרי שמכירים רק גלגלי אימונים כבדים), התחושה הקלילה, היציאה המהירה מהמקום וההשפעה הכללית על התנהגות המתלה והבולמים מוכרת ומבורכת. אז איפה היה ההבדל האמיתי? ובכן, בפאקטור הכאסח. הפעם הראשונה לא חששתי "לגרזן" את הגלגלים. דרופים של מטר+, גינות סלעים, כניסה בראבק לאלמנטים טכניים לא מוכרים? צ'ק! התחושה של הקשיחות הבלתי נגמרת והחוזק שבאמת יש בהם מאפשרים להפסיק לחשוש ופשוט לרכב מהר. הנסיון הטוב ביותר שלי איתם היה ב-BIKE TRANSALP  2017 שם הבנתי איך ב-7 ימי תחרות הגלגלים נותנים המון ביטחון ושקט לרוכב בלי אף תקלה (טפו טפו, חמסה חמסה). במשך תקופה לא היו לי גלגלי אלומיניום לאימונים ו"נאלצתי" להמשיך להתאמן על ה-XRC 1200 בשבילים ומסלולי הבית שלי, היה מדהים לראות את השיפור בזמנים בעליות ובירידות וכמות ה-PR'ים שצברתי ב-STRAVA  בשבועות האלה.

לסיכום, הגם שלא מדובר בגלגלים במחיר עממי, עדיין מדובר בתמורה מלאה לכסף שנותנת יחס עלות תועלת לא רע בכלל. ה-XRC  ישרתו אתכם מתחרויות מטרה בהם תרצו להיות סופר קלים וזריזים, דרך רכיבות ALL MOUNTAIN מתונות ועד אימונים בהם תרצו את היתרון על יתר הרוכבים בקבוצה. איכות ייצור מעולה וחבילת טכנולוגיה לא קטנה שמושקעת בגלגלים האלה מספקת את אחת מחוויות הרכיבה המעניינות שהיו לי לאחרונה וזמינות השירות בארץ של DT SWISS ישראל מאפשרת תמיכה מהירה אדיבה ויעילה. אז האם מדובר בסט גלגלים לכל רוכב? אני לא חושב… אלה גלגלים שיצטייד בהם מי שיודע בדיוק מה שהוא מחפש – סט קצה תחרותי וקל אבל חזק ועמיד מספיק כדי לרכב בסגנון XC  אגריסיבי על מסלולים קשוחים וטכניים.

  • דגם: XRC 1200 SPLINE® 29
  • משקל: 1445 גרם
  • שימושים: XC, AM  מתון
  • מחיר: 12,000 ש"ח

 

1 Comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*