גריפים.

ישנן שלוש נקודות מגע בין הרוכב לאופניים.

  • הפדלים.

  • המושב.

  • הגריפים.

כמו שלא נתפשר על איכות הצמיגים שהם נקודת המגע של האופניים עם הקרקע, כמובן שלא נתפשר גם על שלושת הנקודות הללו.

בכתבה זו אני רוצה לתת הסבר קליל על סוגי גריפים, אחרי הסבר זה תוכלו להבין טוב יותר מה בעצם ההבדלים בין הסוגים, דבר שיעזור לכם בהחלטה מהו הגריפ הטוב ביותר עבורכם.

בסופו של דבר, ארצה גם להמליץ לכם מנסיוני האישי על גריפים שלדעתי הם הטובים ביותר. (עבורי לפחות)

איכות הגריפים היא דבר חשוב. במהלך השנים בהן אני רוכב נחשפתי וניסיתי כמובן את כל הסוגים. מגריפים ננעלים עבים במיוחד ועד לגריפים ללא נעילה מספוג דק.

לקח לי זמן לבחור את הסוג הטוב ביותר עבורי. ולאחר שנתקלתי בהמון שאלות של רוכבים בשטח, הבנתי שכדאי שאתן על כך את דעתי. ואולי אעזור לרוכבים שכמוני מחפשים את הנוח\טוב ביותר.

אז איזה סוגי גריפים קיימים היום בשוק?

גריפים ננעלים \ lock on grips

גריפים אלה באים בצורות ותרכובות חומר שונות. מגומי רך ועד ספוג קשה. המייחד אתה הגריפים הללו הוא זה שהם ננעלים על הכידון ע"י שתי טבעות מתכת \פלסטיק משני צידי הגריפ, או נעילה אחת בצידו הפנימי של הגריפ. הנעילה מתבצעת בעזרת מפתח אלן\כוכב קטן.

s-l1600 (1)s-l1600 (2)

גריפים ללא נעילה.

גם גריפים אלה באים בצורות ותרכובות חומר שונות. הגריפים הללו מחליקים על הכידון בכח עד למקום הרצוי. אין להם נעילה ולכן ייתכן מצב שהם יזוזו \יסתובבו. (דבר שניתן למנוע ע"י הדבקתם או קשירתם ע"י חוט ברזל בקצוות.)

s-l1600 (5)

לכל סוגי הגריפים ישנו פקק שסוגר את הקצה של הגריפ ובעצם מונע מליכלוך לחדור לכידון. הפקק גם מגן על הרוכב במקרה של מכה מקצה הכידון. בתחרויות למשל מקפידים שלכולם יהיו את הפקקים הללו במצב תקין משני צידי הכידון.

s-l1600 (4)

לפני שנגיע לעיקר, בואו ואספר לכם משהו קטן, אני אישית רוכב בלי כפפות. למה? כי חם לי עם כפפות. גם בחורף. (נו באמת, יש חורף אמיתי בארץ?) איתי בדעה זו גם מספר חברים קרובים. גם הם עם הזמן הגיעו למסקנה שעדיף לרכב בלי כפפות. אבל אז, בקיץ החם שלנו, כשרוכבים בלי כפפות, הידיים מזיעות קצת, ומחליקות קצת ובמהירויות גבוהות או קפיצות זה עלול לגרום להתרסקות…

אז הבנו שגומי או סיליקון זה מחוץ לתפריט עבורנו. כי שניהם לא סופגים את הזיעה ומחליקים.

התחלנו לבדוק סוגים שונים של גריפים מספוג\ Foamy Grips.

בהתחלה כמובן, בדקנו גריפים ננעלים מספוג. אך גילינו שבגריפ עם נעילה, ישנה שכבה של פלסטיק מתחת לספוג\גומי כדי ליצור את הקשר של הגריפ עם הטבעות נעילה. הדבר בעצם הופך את שכבת הספוג לדקה יותר. ופחות אפקטיבית. גם בספיגת הזיעה וגם בספיגת הויברציות מהכידון.

הדבר נכון כמעט לכל גריפ ננעל. גם מגומי. ישנה שכבה שמונעת מהחומר של הגריפ להיות באמת עבה ולספוג ויברציות. ניתן לראות זאת בתמונה.

s-l1600 (3)

עברנו לבדוק גריפים מספוג ללא נעילה. בדקנו סוגים שונים. דקים, עבים, ארגונומים ורגילים. אני חושב שעברנו על כל גריפ ספוג ללא נעילה שקיים בשוק… דבר שעלה כסף רב לאורך הזמן. ותנחשו מה? בסופו של דבר, הגריפ הנוח ביותר, עם הספיגה הטובה ביותר אך עדיין קשיח, שלא זז על הכידון. היה גם אחד הזולים ביותר!

foamy-grip-black

את הגריפים הללו רכשנו מחנות אינטרנטית שלצערנו כבר לא עושה משלוחים לישראל. וכמו שכבר כתבתי, הגריפ ענה על כל הבקשות שלנו וגם שרד זמן רב.

כשהגיע הזמן לרכוש גריפים חדשים, רצינו כמובן את אותו הסוג. אז בדקנו ב-EBAY עד שמצאנו מישהו שמוכר בדיוק את אותם גריפים. (עם לוגו שונה, אבל מה זה משנה?) והמחיר? אפילו זול יותר.

זהו לינק לגריפים איתם אני רוכב בשש שנים האחרונות. אני תמיד מחזיק בבית לפחות עוד 2 זוגות לכל מקרה.

Ritchey WCS Ergo

לשמחתנו גילינו שיש לגריפים מספוג ללא נעילה ערך מוסף והוא שיכוך של ויברציות מהכידון לכפות הידיים. גילינו גם שבמהלך הימים הראשונים, הגריפים זזים מספר מילימטרים ומתאימים את עצמם לצורת כף היד. מדהים!!

בתחילת דרכנו עם הגריפים הללו, נתקלנו בבעיה של השחלת הגריפ לכידון, או הסתובבות ותזוזה שלו בזמן השימוש. עם הזמן למדנו טריקים קטנים שמשפרים את השימוש והנה הם.

ההתקנה פשוטה מאוד.

פשוט לרסס מעט חומר ניקוי חלונות על הכידון ועל פני הגריפ.

כשהגריפ רטוב עדיין להשחיל אותו למקום. זה אמור להחליק בקלות.

לתת לנוזל להתייבש לילה. וזהו זה לא זז יותר.

הסרה.

במקרה שברצוננו להסיר את הגריפים מכל סיבה שהיא.

לשימוש חוזר (אם נרצה להעבירם לכידון אחר לדוגמא) נצטרך להרטיב אותם היטב ולשלוף.

להחלפתם כאשר הם בלויים, יש פשוט לחתוך אותם עם סכין יפנית.

עוד טיפ קטן שבעיקרון אין בו תועלת אלא למראה בלבד, זה השחלה של טבעת נעילה מגריפ ישן לכידון משני צדדיו. ורק אז את הגריפ עד אל הטבעת. עקב כך שהגריפים מספוג הם מטבעם רכים ויכולים להימתח, הדבר מאפשר קביעתם בצורה מדוייקת יותר על הכידון.

אני מקוה שבעזרת כתבה זו תוכלו לבחור בקלות רבה יותר את הגריפים הבאים שלכם. ודרך אגב, רכיבה עם גריפים מספוג מעולה גם אם אתם רוכבים עם כפפות.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*