האם השיכוך הזה עובד?

כמה מכם יכולים להרגיש כמה שיכוך של אופניים מסויימים באמת עובד? כמה מכם יודעים לכוון היטב את הבולמים על אופניכם?

בהמשך לכתבה על בחירת אופניים חדשים, חשבתי להדגיש כמה חשוב לדעת את ההבדל בין שיטות שיכוך, כמה חשוב לדעת לכוון בולמים וכמה זה הכרחי לדעת ממש לבדוק את זה בשטח ולהרגיש אם האופניים משככים מהמורות או שהם בועטים אותנו בכל היתקלות עם מכשול.

נתקלתי בכל כך הרבה רוכבים, עם אופניים מצויינים, שעשו סיבוב על האופניים שלי או של מישהו אחר ואמרו, ואוו. איזה אופניים. ואחרי שבוע הזמינו כאלה.

חשבתם פעם על הסיבה לכך? למה בעצם רכיבה על הדשא של השכן, ירוקה יותר?

הידע לכוון בולמי זעזועים, לא קשור כלל לכמה הרוכב מוכשר. נתקלתי ברוכבים מעולים. שבתחרויות אף הגיעו לפודיום, שברכיבה קצרה על אופניהם, הבנתי מהר מאוד שאין להם אפילו את הידע הבסיסי בכיוון. אחרי מספר קליקים וכיוון, הם היו קצת בשוק מאיך האופניים שלהם יכולים להרגיש טוב יותר. ובכך לתת להם אפילו עוד ביטחון לתקוף קטעים במסלול ולרכב מהר יותר אל הפודיום. מצד שני, ישנם רוכבים מתחילים, שהידע שלהם בכיוון פשוט מעולה.

לפעמים גם הארנק או יותר נכון ההוצאה הכספית הגדולה, לא מאפשרים לנו להכיר במציאות. נתקלתי ברוכבים ששידרגו בולם אחורי לדגם החדש והיקר ביותר, היללו בפניי את ההרגשה איתו, וכמה הוא מדהים וכמה הרכיבה עכשיו טובה יותר… ואז ברכיבה קצרה הבנתי שהכל בראש שלהם… הבולם החדש כלל לא מתאים מבחינת valving, והאופניים מרגישים כמו זנב קשיח… כאב לי הלב לספר להם את זה. אבל, כמובן שהסברתי. (כן. אני רע לב.)

אז אמנם לא כולנו מתחרים. אבל כולנו רוצים לנצל את כל ה 100% מהאופניים שרכשנו במיטב כספנו. דרך אגב, דווקא רוכבים רבים שמתחרים ושכן יודעים לכוון את הבולמים על אופניהם, מעדיפים שהבולמים יהיו קשיחים יותר (אך עדיין מכוונים היטב) לטובת האצה טובה יותר. אבל על כך בכתבה אחרת.

דרך אגב, אל תמהרו לקנות אופניים שהרגישו לכם טוב בסיבוב. אלה שהזמינו אופניים כמו של השכן, כי הרגישו כל כך טוב, לא כיוונו את האופניים החדשים שלהם, אבל בטוחים שהם מרגישים נפלא… (לספר להם? לבאס אותם?…)

ישנו אתר\בלוג של בחור נחמד בשם אנטוניו אוסאנה שבודק תיאורטית כל מתלה כמעט שקיים בשוק. מזה שנים. אני נוהג להיכנס ולבדוק שם את ההתנהגות של כל מתלה על אופניים שמעניינים אותי. כך אני יודע מראש (תיאורטית) איך המתלה עובד.

http://linkagedesign.blogspot.co.il/

כמו שאמרתי, זה ידע תיאורטי. וכמובן, שהמלצה שלי היא לפני הכל לבחון בשטח כל אופניים לפני רכישה. אבל כדי לדעת אם האופניים טובים ברכיבת המבחן, כדאי לדעת. מה מחפשים בבדיקה.

שיטות שיכוך.

אני ממליץ לקרוא קצת על שיטות שיכוך. אצלנו באתר ובכלל באינטרנט. ידעתם לדוגמא שיש מתלים שהופכים לממש זנב קשיח כשנותנים ברקס אחורי?…. איזה בעסה… אה? האמת. שלא תמיד.

קצת טיפים.

 • אחרי כיוון הבולמים הראשוני, אני ממליץ לעשות בדיקת מדרכה עוד לפני שבודקים את האופניים בשטח.
 • האופניים לא אמורים להרגיש כאילו הם עוצרים בכל היתקלות עם מכשול.
 • כשנתקלים במכשול, הידיים לא אמורות לקבל מכה ולא הרגליים או הטוסיק (אם אתם בישיבה).
 • לא תמיד כיוון הריבאונד או הקומפרשן האופטימלי בבדיקה, יביא להרגשה הטובה ביותר ברכיבה.
 • דרך אגב, הבולם הקדמי לא מושפע משיטת שיכוך השילדה. (כמעט) אבל כן מושפע מזוית הראש של האופניים.
 • האופניים היקרים ביותר עם הטכנולוגיה המתקדמת ביותר, לאו דווקא ירגישו הכי טוב לכל אחד. גם לאחר כיוון אופטימלי.

מה השאיפה שלנו בעצם?

ברכיבה במהירות שנוחה לנו, אנו אמורים להרגיש:

 • שהאופניים מרחפים. מגהצים את השטח.
 • שהרגליים לא מקפצצות ורוצות לברוח מהפדלים.
 • שהגוף לא נזרק קדימה מעבר לכידון.
 • ביטחון. נוחות. שקט.

כתבה קצרה זו לא באה ללמד אתכם לכוון את האופניים. אלא להבין, שכדאי לכם לדעת לעשות זאת. בעיקר כשאתם קונים אופניים בהרבה מאוד כסף.

סיכום.

אם סיימתם את הקריאה עם יותר שאלות מתשובות, אני שמח. זה אומר שהבנתם שאתם צריכים כיוון\ייעוץ.

בקרוב נצא עם סדרת מפגשים שבהם נלמד כיצד לכוון. ומה בעצם לחפש מכיוון של האופניים והבולמים.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה. ניתן כבר עכשיו לשריין מקום  ולקחת חלק בהדרכת כיוונים לאופניכם.

6 Comments

 1. במקום לחפור על ריק יכלת לכתוב בשני משפטים – צריך לכוון לחץ אוויר נכון, וצריך לכוון את הריבאונד נכון. כולה שני פרמטרים, לא צריך דוקטורט. יש הסברים וסרטונים ברשת.

  • זה ממש לא נכון מה שאתה חושב. אתה דוגמא מצויינת למישהו שחושב שהוא יודע לכוון בולמים.
   אשמח להסביר יותר. אבל, זה לא לכתבה באינטרנט או לסרטון. אי אפשר להעביר תחושות בכתב.

  • המלצות יצרן הן משהו ראשוני להתחיל איתו. ולא יותר מזה. בכל מקרה צריך לכייל היטב אחר כך בהתאם לכל מיני משתנים.
   לא ניתן להסבר בכתב.

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*