המלצות וטיפים למנשא אופניים לרכב.

אין היום כמעט רוכב שאין ברשותו מתקן נשיאה לרכב. כזה או אחר.

רובנו, כדי להגיע ליעד הרכיבה, נשתמש במנשא אופניים. האלטרנטיבה לכך היא פירוק האופניים מגלגליהם והכנסת השלדה והגלגלים לרכב. אופציה שלדעתי מסבכת את היציאה מהבית והקיפול לאחר הרכיבה. שלא נדבר על הלכלוך שהדבר עלול לגרום למושבי הרכב, בעיקר לאחר רכיבת חורף.

בשוק קיימים שלושה סוגים עיקריים של מנשאים לרכב:

  • מנשא תא מטען. שהדגם הנפוץ ביותר שלו, עשוי ממתכת. אך קיימים גם מותגים יקרים יותר בתחום, המייצרים מוצר זה מפלסטיק ומחומרים מורכבים.
  • מנשא וו גרירה. מנשא המצריך התקנת תפוח גרירה באחורי הרכב.
  • מנשא גגון. מנשא המצריך התקנת גגון לרכב.

מנשאי וו גרירה או מנשאי גגון, הינם האופציות היקרות יותר. מנשא וו גרירה אף מצריך ביצוע רישוי לוו הגרירה מידי שנה במעמד הטסט של הרכב.

על כן מצאנו לנכון להתמקד בכתבה זו בטיפים שידברו לקהל הרחב ביותר של הרוכבים. אלה המשתמשים במנשאי תא מטען. גם כאן נתמקד בדגם הפשוט והעשוי מתכת והינו הדגם השכיח ביותר בשוק. והזול ביותר.

התקנה \ חיבור המנשא לרכב.

הדבר הראשון והחשוב ביותר שיש לעשות עוד לפני קניית המנשא, הוא בדיקת החלק האחורי של הרכב, האם מנשא כזה בכלל מתאים? לא היינו ממליצים על מתקן כזה לרכב שהחלק האחורי שלו שטוח. או שהחלק האחורי שלו הוא דלת. כמו לדוגמא רנו אקספרס. (ודומיו). למרות שזה אפשרי.

renault-express-01

התאמת המנשא לצורת תא המטען.

ברוב הרכבים סידור המוטות המחזיקים את האופניים בסופו של דבר, בזווית של כ- 90 מעלות, תספק. (בשונה מרכבי האצ'בק או ג'יפים למיניהם להם חלון אחורי גדול). אך המלצתינו הינה לתת למנשא מספר מעלות נוספות כך שהמוטות עליהן האופניים מונחים יפנו כלפי מעלה. זווית זו מוסיפה ביטחון, כך שהאופניים במידה ואינן קשורות, לא יחליקו מהמנשא.

angle

מעבר לכך המלצה נוספת שלנו הינה ריפוד על ידי מגבת ישנה (מקופלת ל4 או יותר) על כל אחת מהרגליות הבאות במגע עם הרכב. כך תחסכו לעצמכם שריטות מיותרות בזמן הידוק המנשא ובזמן הנסיעה.

20161105_115305

חיבור \ הידוק רצועות העגינה לרכב.

ברוב המנשאים ישנן שש רצועות חיבור בין המנשא לרכב. 2 עליונות, 2 לצדדים ו-2 לתחתית. ברכבים מסויימים ישנה  בעייתיות מסויימת עם רצועות הצד. אשר להן נטייה להשתחרר ולזוז בזמן פתיחת תא המטען. יש לשים לב שזה לא קורה. ואם כן לסדר זאת מייד. כי רצועות אלה שולטות בכל האיזון של המנשא לצדדים. ישנן עוד אפשרויות למניעת תנועות צד של המנשא, עליהן בהמשך.

מספר טיפים לרצועות המנשא:

במידה ואתם משאירים את המנשא קבוע על הרכב לאורך כל השנה, עליכם לדעת כי יש להן נטייה להתייבש ואף להיקרע. ותאמינו לי, בזמן נסיעה על כביש 6, הדבר האחרון שאתם רוצים שיקרה זה קריעה של הרצועות (מניסיון). על כן כדאי לבדוק את תקינות הרצועות מדי מספר חודשים ובמידת הצורך ניתן לרכוש סט רצועות חלופיות בחנויות האופניים השונות.

5646286-1369

מתח הרצועות מושפע ממשקל ההעמסה שקיים על המנשא. במידה ואתם רגילים לקחת זוג אופניים בודד בדרך כלל, אך הפעם צירפתם חבר או שניים לרכיבה, צריך ואף חובה לחזק את הרצועות. (בדרך כלל התחתונות.)

אופן השימוש במנשא.

הגיע הזמן להניח את האופניים על המנשא. לרוב המנשאים הבסיסיים ישנם שלושה אביזרי עגינה ייעודיים על המוטות. אביזרי עגינה אלה עשויים פלסטיק. ולהם חבקי גומי לאבטחת האופניים. לדעתי אביזרים אלה מיושנים ואינם מתאימים לזוויות וצורות השלדות של האופניים המודרניים.

pointsofeg

בעיקר אופניים עם מתלה ובולם אחורי. התוצאה הינה לעיתים משעשעת כמו שראיתי לא פעם, הנחת האופניים הפוכים על המנשא למשל. אך הדבר יכול אפילו להביא לפגיעה באופניים באם מיקום האופניים על גבי המנשא הוא על הבולם האחורי לדוגמא.

המלצתנו היא לפרק את אביזרי העיגון, להסירם מהמנשא, ולצפות את המוטות של המנשא בספוג ואיזולירבנד. מצאנו שניתן לרכוש בחנויות "ציוד בניין" צינורות מבודדים של דודי שמש או מזגן. ולהשתמש בהם לציפוי מוטות המנשא. אלה זולים ומתאימים בצורה הטובה ביותר למוטות המנשא.

2016110

עכשיו כל שנשאר לעשות זה לקשור את האופנים למנשא כך שלא יזוזו ולא יחליקו החוצה בעת הנסיעה ברכב. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת הינה שימוש בפנימית אופניים ישנה. קושרים היטב את הפנימית לאחד מצידי המנשא, מותחים מעל האופניים ומעגנים בצד השני. גם קל וגם ממחזר את הפנימית הישנה. אתם יכולים להשתמש במספר פנימיות ככל שתזדקקו. אנו לרוב משתמשים באחת בודדת לקשירה  של שני זוגות אופניים.

המלצה נוספת ולדעתי החשובה ביותר, (ולצערי גם נלמדה בדרך הקשה) הינה מתיחת חבל \רצועה ארוכה, מצד אחד של פנים הרכב לצידו השני (מדלת לדלת). בתמונה ניתן לראות כיצה הרצועה קשורה בפנים הרכב למשענת הראש.

20161105_115534

כך ניתן לקשור דרך השלדות, באופן שמוריד לחץ מהמנשא ובמידת הצורך אם רצועות המנשא נקרעות, יש לכם "רשת ביטחון" שתחזיק את האופנים במקומם. מעבר לכך זוכרים את תנועות הצד של המנשא שדיברנו עליהן בתחילת הכתבה? קשירת כל המנשא לפנים הרכב עם חבל למעשה תעגן אותו ותמנע תנועות מיותרות.

20161105_115613

כמו כן אם אתם רוצים להגן על תא המטען והחלק האחורי של הרכב מכך שהפדל ישפשף ויפגע בצבע או בפח, אנו מציעים לקשור את הפדל הקרוב לרכב ע"י עוד פנימית למנשא כדי שלא יזוז.

20161105_115459

קצת על החוק:

במידה והמנשא מסתיר את לוחית הזיהוי יש לרכוש לוחית זיהוי נוספת ולעגנה במקום הגלוי לעין. כאן יש יתרון נוסף לחבל \רצועת האבטחה עליו ניתן גם לתלות את לוחית הזיהוי.

לסיום, בידקו תמיד שהמנשא מעוגן באופן הנכון וכי האופניים קשורות היטב. אופניים שיעופו לכם מהרכב בזמן נסיעה יכולים לסכן אחרים על הכביש עד כדי סכנת מוות! אז תשקיעו עוד כמה דקות לפני היציאה והחזרה מרכיבה ותדאגו לכך שהכול תקין ומאובטח.

רכיבה מהנה.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

ואם יש לכם טיפים נוספים אתם מוזמנים לרשום אותם בחלק התגובות לכתבה.

2 Comments

  1. כל הכבוד על הנושא החשוב. טוב שיש אתרי רכיבה שמקדישים זמן לא רק לבחינה של ציוד יקר וכיפי, אלא אשכרה למשהו שכל רוכב מהיישוב צריך.

  2. היי
    תודה רבה על הכתבה החשובה.

    האם ניתן להשתמש במנשא אופניים מסוג תא מטען ברכב הצ'בק כמוו רנו קפצ'ור ?

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*