השגת מטרות ברכיבה.

כמעט בכל רכיבה אנחנו מתמודדים עם אתגר חדש. אולי זה מרחק הרכיבה, המהירות, קצב הרכיבה ואולי זה מכשול שלא הכרנו או שלא שיחררנו.

לא אחת בקבוצה שלנו יש רוכב ותיק יותר שירכב מהר יותר, טוב יותר, ויעבור את המכשול ביתר קלות. כל אלה אם נרצה או לא, באופן סמוי או גלוי, יהפכו אצלנו למטרות. כלומר נרצה גם לקפוץ גבוה יותר, רחוק יותר, מהר יותר…

מטרות נכונות.

אם תחשבו על המטרות הללו, כדאי שתשימו לב שהתמקדות במטרה לא תמיד מובילה להצלחה.

מטרה כמו "אני חייב לשחרר את דרופ המחטים!!!" זה יכול ליצור תסכול. כי אם אתם לא מתאמנים על דרופים, קשה לנו לדמיין אפילו מה עלינו לעשות, החשש עולה כשאנחנו עומדים על הדרופ, הדופק עולה…והתסכול איתו. מניסיון של שנים, כשהגעתי לדרופ הזה, אם כבר נתתי את המחטים כדוגמא, כבר בערב שלפני היתה לי זיעה קרה בידיים כשחשבתי עליו וידעתי שכל החברה יעצרו שם והותיקים ישחררו כמו כלום, ואז איך אני אראה? ותמיד יש את הרוכב שהתחיל כמוני אבל לא מעניין אותו כלום וקופץ הכל…

אני אישית הצלחתי להשתחרר מהלחץ. כשהחלטתי שאני רוצה לשחרר את הדרופ הזה. אבל זו לא המטרה שלי, המטרה שלי היא "שיפור יכולת הקפיצה", ואז בכל רכיבה חיפשתי דרופים קטנים ולא מפחידים וביצעתי אותם הכי טוב שיכולתי, הוספתי תנועה באויר ועוד. וברגע שזה היה מושלם התקדמתי לדרופ גדול יותר וכן הלאה. התאמנתי על גרמי מדרגות ליד הבית, על מנואל ובאני הופ, בלי קשר לביצוע קפיצות בכלל, התמקדתי בשיפורים קטנים – עמידת מוצא, מבט ועוד…

אם הגעתי שוב לדרופ המחטים ועדיין הרגיש לי גבוה, זה בסדר גמור! כנראה לא עברתי מספיק או לא עשיתי מספיק, הוא יחכה. זה לא אומר עליי שום דבר, ככה תצליחו להימנע מתסכול. המצב התודעתי הזה, הסוויץ' שעלינו לעשות. תתמקדו בהתנהגות, היא בשליטתינו.

הינה עוד כמה דוגמאות למה כדאי להתמקד על מה שבשליטה – על התנהגות.

לא ניתן לתכנן ולקבל 100 במבחן, מישהו אחר בודק את המבחן ויחליט. אם אתה איש מכירות, יש לך יעד, אבל אתה תלוי בלקוחות.

כשאנחנו מפוקסים על המטרה, יש סכנה שלא נצליח וזה מטריד אותנו. כמו דיאטה והפיכת מד המשקל לאלוהים (כאילו קובע משהו אם עליתי או ירדתי…) "אני רוצה לרדת 10 קילו עד סוף שנה"…אם כל הזמן תחשבו על זה, לעולם לא תצליחו כי תעלו על מד המשקל, פתאום לא ירדנו וזה מתסכל למרות ששתינו מים ואכלנו נכון…בסוף מפסיקים את הדיאטה.

מה כן בשליטה? האוכל שאנחנו אוכלים או שותים ואיך נרגיש לגבי כמות האוכל או מה אוכלים. תהיו גאים בעצכם ותרגישו טוב כי הצלחתם לאכול תפריט בריא ואם נמשיך ככה, נצליח.

נסו להתמקד בהתנהגות שלכם בזמן הרכיבה .

  1. הגעתי למכשול גדול, הרגשתי חשש, לא נסיתי אבל זה לא תסכל אותי – מעולה.
  2. הגעתי למכשול גדול, עשיתי כמה בדיקות, ניסיתי לפרק את האלמנט לגורמים, הצלחתי חלק ממנו – מעולה.
  3. הגעתי למכשול שגדול עליי, אח"כ במהלך הרכיבה ניסיתי כמה מכשולים קטנים יותר ונתתי בראש – מעולה.

טיפ בקטנה לסיכום:

עד כה דיברתי על הצד המנטלי יותר. הינה משהו יותר מעשי – אחד הדברים שאני עושה עם אלמנטים גדולים הוא שאני מנסה להגיע אליהם כל רכיבה ולנתח אותם – קו גישה, קו יציאה, גובה וכו. ניתן לשבת על הדרופ, על היציאה, זה נותן תחושה שהוא נמוך. עושה אולי ראן גישה אחד או שניים וממשיך לדרכי, מבטיח לכם שעם הזמן, גם זה יעזור ויהפוך את האלמנט למוכר יותר, וקל יותר. לא אחת אם נפרק את האלמנט לגורמים, תראו שכל חלק בניפרד אתם כבר עושים אך השילוב של הכל יחד מוביל לחשש שמקפיא.

בסרטון הבא עוד מספר טיפים ספציפית לגבי דרופ המחטים ועל דרופים בכללי.

Big drop to short slope from Avner Firon – MTB Guide on Vimeo.

מקווה שהשכלתם. נתראה בשבילים.

אשמח לשמוע מכם. ולעזור לכם לשפר את הרכיבה.

אבנר פירון

לינקים לסרטוני הדרכה שלי.

https://vimeo.com/mtbguide

https://www.youtube.com/channel/UCQuLzRzJvjhpIWn7E1ukNlQ

1 Comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*