התרשמות ראשונית מערכת הילוכים חשמלית SHIMANO XT DI2.

בשנים האחרונות היינו עדים למספר חידושים ושינויים בתחום מערכות ההילוכים.

רוב השינויים היו קשורים למספר ההילוכים וביטול המעביר הקדמי. 10, 11 ואפילו 12 הילוכים. מעבר לכך הוכנסה מערכת הקלאצ' אשר שומרת על המעביר מתוח וגם מאפשרת לקבע אותו במקרה של הוצאת הגלגל.
טכנולוגיות נוספות אשר צצו לאורך השנים היו הילוכים הידראולים, פנאומטיים וחשמליים. כמובן לא נשכח גם את הגיר הפנימי. רובם נשמעו כמו אופנה חולפת ונראה שלא התעלו מספיק בביצועיהם על מערכות ההילוכים המכאניים הישנים והטובים ולא היו קלים מספיק כך שלא באמת הביאו לטלטלה בענף.
בתקופה האחרונה בחנתי זוג אופניים אשר הגיע עם מערכת הילוכים חשמלית של SHIMANO, ולשם דיוק מערכת ה XT DI2. וכמעט באופן מיידי התחילו ההערות מהחבר'ה: "תביא מטען לדרך, קח בטרייה ספייר, זוכר שאין שקעים ביער, איזה מיותר זה" וכדומה. אז לכל הסקפטים הזכרתי שליחס דומה ומזלזל זכו מערכות ה-10, ה-11 ולאחרונה ה-12 הילוכים, "למה צריך את זה….". ובינתיים רוב החברות מוכרות אופניים ברמת אבזור גבוהה עם מערכת 12 הילוכים. אז אמרתי לעצמי, נניח את הסקפטיות בצד ונבחן את המערכת מבחינת ביצועים ובהשוואה למערכת מכאנית.
אז מה קיבלנו שם:
חבילת מערכת X1 (כלומר רק מעביר אחורי) ברמת XT 11 הילוכים הכוללת:

  • מעביר אחורי.
  • ידית הילוכים (טריגר).
  • סוללה.
  • לוח תצוגה דיגיטלי.
  • מטען וחיווט.

המחיר: כ- 5,150 ש"ח. היבואן DAA ישראל. קיימות כמובן גם גרסאות X2 וגרסאות XTR.

מעביר אחורי XT: במבט ראשוני לא נראה שונה ממעביר מכאני. וכנראה אם רוכב יחלוף לידכם לא ישים לב כי מדובר במעביר חשמלי. כמובן חוץ מהעובדה כי לא תקוע בו כבל מכאני עם סופית כבל, כאן כמובן ההבדל המרכזי הינו במנועים זעירים שתפקידם לשלוט במיפרקי המעביר.

ידית הילוכים (טריגר): כאן כבר מתחילים החידושים. חבק המעביר יותר בשרני ממה שאנו רגילים (צריך בכל זאת להכיל רכיבים אלקטרוניים), וממנו יוצאות שתי ידיות שדומות לידיות מעבירים שאתם מכירים. אך כאן, מצד אחד יש בהן אופציה לכיוון ארגונומי למיקום הידית ומצד שני פעילותן מעט שונה מהמעבירים המוכרים. למעשה, הידיות כמעט חופפות. אולם לחיצה על הידית הקרובה אליכם תדחוף גם את הידית השניה כך שלא תפריע לכם. מבחינה טכנולוגית, ניתן לשאול למה צריך בעצם ידיות כמו במעביר רגיל, אפשר היה לבצע אותן פעולות בכפתור חשמלי שיעוצב בצורה שונה וחדשנית, כאן לדעתי המפתחים ב- SHIMANO חשבו קודם כל על איך נגרום להטמעה קלה של המערכת ללקוחותינו. כך שאם נראה שינוי במבנה הטריגרים, זה יהיה כנראה רק בשנים הבאות.

לוח תצוגה דיגיטלי: יחידה נפרדת מידית ההילוכים. כך שנוח למקמה במיקום ובזווית הנוחה לראייה. הצג גדול ומציג:

  • מצב סוללה.
  • הילוך שבו אתה נמצא כרגע.
  • מצב העברה ותת קטגוריה של מצב העברה.

לטעמי האישי הצג מעט גדול מדי ולא מצאתי שימוש מיוחד להצגת ההילוך בוא אני נמצא, הרי התרגלנו להיעדר תצוגה זו בהילוכים המכאניים כבר לפני מספר שנים. בצג גם נמצא כפתור הפעלה ממנו ניתן לבצע כניסה להגדרות שונות וכן פתח הטעינה לסוללה.

סוללה: את הסוללה (שצורתה דומה למשאבת קטנה) ניתן לחבר לברגי מתקן הבקבוק או להסתיר בתוך צינור הראש של הבולם (הסטירר) לקבלת אופניים נקיים יותר במראם (נחשו מה בחרנו לעשות). טעינת הסוללה נעשית מלוח התצוגה ומטען ייעודי מגיע יחד עם חבילת החלקים.

כיוונים רבותי כיוונים.
ידית הילוכים: ניתן לכוון את אורך כל ידית לחיצה באמצעות מפתח אלן. כמו כן ניתן לתכנת את הידיות באופן כזה שניתן להחליט מה כל ידית עושה. כלומר מי מהן מעלה ומי מורידה הילוך. אני חייב לציין כי הגדרות ברירת המחדל של הידיות אינן כמו במעביר מכאני, ומצאתי עצמי לפחות בהתחלה מתבלבל בין הידיות, כך שהפיכתן הייתה פותרת לי את הבעיה.

מעביר: מעבר לכיוון המעביר שיתיישר למול הקסטה לצורך מעבר חלק של ההילוכים, ניתן למעשה גם לקבוע את המהירות בה ההילוכים עוברים ממצב שמאוד מזכיר הילוכים מכאניים עד למצב שבו המעבר בין ההילוכים מהיר מאוד. מצאתי לפחות בשלב זה של המבחן להשאיר את המעבר על מהירות המזכירה מעבר מכאני, אך יש לציין כי גם במצב זה ההילוכים עוברים בצורה מהירה יותר. זאת כמובן בגלל העובדה שאין כבל שצריך להימתח ושגורם לדיליי קטן לפני מעבר ההילוך. (כאן הפקודה עוברת באופן חשמלי. מיידי.) המערכת שנבחנה הייתה מערכת X1. כלומר שליטה רק במעביר אחורי. אולם קיימת גם מערכת X2 אשר שולטת גם במעביר קדמי וגם באחורי. התוספת הרצינית הינה בכך שלא חייבים לרכוש שני טריגרים וניתן לשלוט בכל המעבירים ממערך אחד. אפילו קיים מצב אוטומט אשר מעביר לבד את המעביר הקדמי כך שיתאים להתנדגות ולהצלבה הבריאה ביותר למעביר האחורי.
כל הכיוונים עליהם דיברנו יכולים להיעשות באופן ידני באמצעות לוח התצוגה וידיות המעביר. אך, ניתן גם לחבר את המערכת למחשב ולהשתמש בתוכנה ייעודית. ועוד דבר קטן, (קידמה רבותיי) ישנה גם אפליקציה ייעודית אשר ניתן דרכה לשלוט בכל המצבים (גם בשטח) לשינוי מהיר. כמובן שהדבר מצריך יחידת בלוטוט אשר כבר כלולה בצגים החדשים יותר.
בשטח.
במשך כשבועיים וחצי רכבתי עם המערכת בסוגי שבילים שונים. מרכיבה רגועה בשבילי קק"ל ועד לסינגלים מרובי דרופים, קפיצות וגינות סלעים. מעבר לכך אפילו רכבתי בגשם ובבוץ.

שורה תחתונה! המערכת נשארה מכויילת בדיוק כמו ביום הראשון שקיבלתי אותה. ובכך היתרון הראשון של המערכת. מאחר ואין כבל פיזי אשר מושפע מליכלוך, מתח ובלאי. למעשה אם המערכת כוונה כמו שצריך ולא קיבלה מכה פיזית לא יהיה צורך לכוונה שוב.
תכונה נוספת אשר המערכת מאפשרת הינה העברה רציפה של ההילוכים. במערכת מכאנית לחיצה ארוכה על ידית ההילוכים תביא להעברת שלושה הילוכים ואז יהיה צורך להרפות מהידית ואז ללחוץ שוב כדי להעביר הילוכים נוספים. במערכת החשמלית המעבר הינו רציף. כלומר, תוכלו לעבור מההילוך הקל ביותר לקשה ביותר בלחיצה רציפה אחת. כמובן גם בכיוון ההפוך. מצאתי תכונה זאת שימושית מאוד כאשר זווית השטח משתנה באופן פתאומי לעליה או ירידה. כך שיכולתי למעשה לפדל באופן רציף ולהעביר הילוכים עד שהרגשתי את ההתנגדות שהכי מתאימה לאותו שיפוע.
המעבר בין ההילוכים היה חלק לאורך כל תקופת המבחן. צריך לציין שכמו בהילוכים מכאניים, אם המעבר יהיה תחת עומס תשמעו מהקסטה והשרשרת את אותם צלילי מאבק. כאן אין חדש. כל העברת הילוך לוותה בצליל מנוע זעיר (ZZZZZ) ולי לא נמאס לשמוע אותו.

עוד תכונה הינה צליל התראה אשר תסמן לכם כי הגעתם לגבול התחתון או העליון של ההילוכים, מה שגם מייתר לדעתי את התצוגה של מספר ההילוך בלוח התצוגה.
המערכת דורשת עקומת למידה מסויימת מאחר והמעבר הינו מהיר יותר ממה שרגילים. בהילוכים מכאנים אנו רגילים להעברת הילוך וסינכרון של מכת הפדאל הבאה שלנו, כך שלא נעמיס יותר מדי בזמן העברה. במערכת החשמלית המעברים מהירים ורצופים יותר. כך שלמעשה זה יכול לשנות לכם מקצה לקצה את סגנון העברת ההילוכים. שלא נדבר על רוכב תחרותי אשר מתכנן מראש היכן הוא בולם והיכן מעלה ומוריד הילוך לפני סיבוב או בקטע פידול.
ידית ההילוכים נוחה מאוד אם כי גם היא דורשת זמן להתרגל לצורת הידיות ולמיקומם. כפי שתיארתי קודם, בהתחלה הייתי מתבלבל בין הידיות השונות, אך אפשרויות הכיוון שלהן מאפשר לסדר אותן כך שיתאימו לצורת ידיכם\אצבעותיכם בצורה הטובה ביותר. מצאתי שנוח לי למקם את חבק ידית ההילוכים בצד הפנימי של ידית הברקס ולהאריך את הידיות עצמן כמעט לאורכן המקסימאלי.
ומה עם הסוללה אתם בטח שואלים, כדי לבחון אותה באמת, הסוללה הוטענה ל100% עם קבלת האופניים ונשארה כך גם לאחר שבועיים וחצי בהם נרכבו האופניים לא מעט פעמים ולרכיבות של מינימום שעתיים. כך שאני די בטוח כי הסוללה יכולה להחזיק אפילו מספר חודשים ללא טעינה.
בתקופת המבחן האופניים נרכבו בגשם ובבוץ ואף עברו שטיפה, ולא הורגשה בעיה במערכת בעקבות אירועים אילו.

בעיות וסוגיות למחשבה:
באחת המנוחות השענתי את האופניים על עץ והכידון הסתובב 180 מעלות כך שמספר חוטי חווט יצאו ממקומם בלוח התצוגה (חיבור זכר נקבה). החוטים הוחזרו במהרה ולא נגרם שום נזק למערכת, יתכן וחיווט ארוך יותר של החוטים היה מונע מקרה זה.

במקרה וכן תגמר לכם הסוללה,  אתם למעשה תקועים בהילוך בו הייתם כי המערכת לא יכולה לעבוד. אין לה מצב מכאני.
מאחר והמערכת משלבת תוכנה וחומרה, הדבר אומר שמידי פעם תצטרכו לעדכן גירסה (כמו במערכות הפעלה בסלולארי). לא שזה דבר נורא כל כך, אבל כאשר מדובר בתוכנות לפעמים יש בהן באגים וזה לא דבר שתרצו ממערכת יחסית פשוטה שאמורה בסך הכול להעביר הילוכים (גם אם מדובר במעברים מורכבים).
מאחר והמערכת כבר הגיעה מורכבת לא יצא לי לשקול את החלקים השונים (ואני לא מאלה שמאמינים למשקל מוצהר של היצרן) אבל, מאחר והמערכת מורכבת מיותר חלקים ממערכת מכאנית, משקלה כמובן גדול יותר ממערכת מכאנית באותה רמה.
התקנה. שוב, המערכת הגיעה מורכבת. אך מאחר ומדובר בהשחלה של יותר חוטים בתוך השלדה. ההרכבה הראשונית כנראה תהיה מורכבת יותר מאשר מערכת מכאנית. אבל כאן למעשה לא יהיה צורך לגעת יותר בחוטים שוב עד אשר תחליטו להחליף שלדה.
מחיר המערכת יקר מאוד בהשוואה למערכות מכאניות וגם אם תתפרעו ותרכשו את המערכת המכאנית המשוכללת ביותר לא תגיעו לסכום מערכת זאת. אך כמו כל דבר בעולמנו לקידמה ולראשוניות יש מחיר.
סיכום:
מערכות הילוכים חשמליות נמצאות בתחום האופניים כבר תקופה לא קצרה. התופעה תפסה תנופה בתחום אופני הכביש וכעת לדעתי נמצאת על סף פריצה בתחום אופני ההרים. המתחרה הרציני ביותר למערכת זאת הינו (לדעתי) הגיר הפנימי. אני עוד לא מוכן להמר על המנצח, מאחר והדבר דורש היתנסות רבה יותר עם המערכות. אך אני יכול לומר כי בתקופה הקצרה שרכבתי עם מערכת ההילוכים החשמלית נהנתי מכל רגע ולמדתי להשתמש בתכונותיה הנוספות כדי לקחת את רכיבותי שלב אחד קדימה. המערכת מדוייקת ואמינה ורק חבל שתג המחיר הוא החסם העיקרי לרכישתה.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*