מבחן אופני ORBEA OCCAM AM H20

חברת ORBEA קיימת מאז 1840. החברה שהוקמה כיצרנית של נשק בכלל, החלה לייצר אופניים בשנת 1930 והפכה לאחת החברות המובילות בספרד.

את אופני ההרים של אורביאה לא רואים הרבה בשטח אצלנו בארץ. החברה שנחשבת לחברת בוטיק יוקרתית, לא הגיעה עד היום בצורה מסודרת לארצנו הקטנה. את ה- ORBEA OCCAM AM H20 קיבלתי לידיי משרון. הבעלים של החנות סינגלמניה שהחליט להתחיל לייבא את המותג הנחשק.

יבואן: סינגלמניה. מחיר: 10900 ש"ח (בלבד!).

האופניים.

  • שילדת אלומיניום קלה.
  • מתלה 140מ"מ של שיכוך מסוג ספליט פיווט.
  • גלגלי 27.5.
  • מכלולים של FOX ו- SHIMANO.
  • BOOST 12×148.
  • משקל, 13ק"ג.

המשקל הקל שלהם פלוס הריתוכים הממש ממש עדינים גרמו לי לחשוב שמדובר בשילדת קרבון. בעיקר כי רוב השלדות היום כבר לא מגיעות בדגם אלומיניום. וחבל. כי הרבה רוכבים מעדיפים עדיין אלומיניום.

לשילדה חיווט פנימי. כל הכבלים עוברים דרך השילדה בצורה נקייה ושקטה.

המתלה של ה- ORBEA הוא מסוג ספליט פיווט. ניתן לקרוא קצת יותר על סוגי מתלים בכתבה בקישור.

אם בא לכם לחקור קצת יותר לעומק על המתלה, באתר זה ניתן לקרוא על הנתונים של האופניים. כמה הם אקטיביים בברקס, כמה הם יעלי פידול ועוד דברים חשובים:

http://linkagedesign.blogspot.co.il/2016/05/orbea-occam-am-2016.html

  • Brake Squat 96% האופניים מתנהגים כמו סינגל פיווט בברקס אף על פי שמדובר בספליט פיווט. הם נועלים מתלה. ועל כך בהמשך.
  • Anti-Squat 100%  לפי הגרף, האופניים מאוד יעילי פידול. האופניים מגיעים אמנם עם בולם אחורי בעל נעילה. אולם אין בכך שום צורך.
  • Leverage Ratio  המתלה ליניארי. יעבוד די חלק לכל אורכו.

גיאומטריה:

ניתן לראות שהאופניים מעט קצרים יחסית לאופניים אחרים במידה זהה. על כך בהמשך.

רכיבה ראשונה, כיוונים.

חיברתי לאופניים פדלים פלאטים (DMR שעליהם אכתוב בנפרד בקרוב). כיוונתי את הבולם האחורי ל 25% סאג. ואת הבולם הקדמי ניפחתי כהוראת היצרן למשקלי. ניפחתי את הצמיגים (באחורי 30 ומלפנים 25 PSI) הרכבתי את הגריפים שלי.ויצאתי לרכב קצת בעיר. הבולם הקדמי הרגיש לי מעט קשה מידי. אז הורדתי מעט אויר והוספתי קצת קומפרשן. זהו. הייתי מוכן לסופ"ש.

בשטח.

את הרכיבה הראשונה על ה- ORBEA עשיתי במישמר העמק.

עליות.

אחרי כחצי שעה של רכיבה בעליות הטכניות החלטתי להוריד את הספייסרים שתחת הסטם ולהנמיך את הפרונט.

תנוחת הישיבה הפכה מייד קרבית יותר. זוית הראש, 67, יחד עם ציינסטיי קצר, 425מ"מ. הרגישה מצויין בעיקר במקומות צפופים וטכניים בהם יש לשחק יותר עם האופניים. אפילו פידול בעמידה לא גרם למתלה להתנדנד. אף על פי שלא נעלתי בולם אחורי. האופניים הגיבו היטב לכל מכת פדל והרגישו נוח מאוד.

ירידות.

בירידות האופניים הרגישו מחוברות היטב לאדמה. המתלה עבד מצויין ושיכך היטב. בעיקר בפימפומים של האופניים לתוך קטעים טכניים או סיבובים. האופניים הרגישו טוב גם באויר בקפיצות ודרופים. בקטעים טכניים בהם נתתי ברקס אחורי חזק, הרגשתי שהמתלה ננעל קצת. זה היה לי מוזר בהתחשב בעובדה שהמתלה הוא מסוג ספליט פיווט. אז הייתי סקרן ובדקתי שוב. מסתבר שאת הקליפר של הברקס האחורי, חיברו לתמוכת השרשרת (chainstay ). וכך בעצם ביטלו את בידוד הברקס מהמתלה. אילו הברקס היה מחובר לתומכת הכסא, (הפס העליון) הברקס היה מבודד מהמתלה. (כמו ב- FSR)

בקטעים מסויימים (ירידות ארוכות ומהירות) הרגשתי מעט צפוף על האופניים. מה שלא הפריע כנראה כי בסוף הרכיבה במישמר העמק גיליתי להפתעתי שלקחתי KOM על אחד הסינגלים היותר טכניים, ה- זאביק. https://www.strava.com/activities/894350352 את שאר הרכיבות על האופניים עשיתי ביער בן שמן. הסינגלים הטכניים והצפופים הרגישו לי מצויין ואף שיפרתי מספר שיאים אישיים בסטרבה. גם אחרי רכיבות ארוכות של כ 3 שעות, הגב התחתון לא כאב. והרגשתי נוח.

סיכום.

ה- ORBEA OCCAM AM H20 הם אופני שבילים שנותנים תמורה מטורפת למחיר. בלי התפשרות על כלום בעצם. מקבלים פה אופניים מושלמים שאישית לא הייתי מחליף בהם כלום!

כאופני שבילים, הם מרגישים טוב במסלולים טכניים וגם בפידול. בסינגלי אינדורו הם הרגישו מעט פחות יציבים מאופני אינדורו, (ניתן להבין זאת בעצם.) אך עדיין להפתעתי שיפרתי עליהם שיאים. אני חושב שחוסר היציבות נבע עקב כך שהאופניים היו פשוט במידה קטנה מידי עבורי. האופניים שקיבלתי כאמור, היו מידה מדיום. אך הם הרגישו מעט צפופים. קטנים. ההרגשה השתנה ברגע שרכבתי על האופניים בבן שמן. בכל מקרה, אני מציע לבדוק מידה לפני קניה. לא תמיד המדיום של האחד הוא גם של האחר.

פלוסים:

זויות נוחות לרכיבת שבילים.

מחיר מאוד משתלם לחבילה באמת מעולה.

מינוסים:

לא מצאתי מינוסים.

 

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

3 Comments

התגובות סגורות.