מבחן לאופני FOCUS O1E.

ה- O1E הם התשובה של פוקוס למסלולי XC תובעניים.

יבואן: M.N. מחיר: 17000 ש"ח בקניה ישירה. 21000 ש"ח בחנות.

למי שלא ראה תחרויות XC בשנתיים האחרונות, מסלולי ה- XC היום כוללים בתוכם קטעים טכניים שלא מביישים גם תחרויות דאונהיל. עם קפיצות, דרופים וגינות סלעים גדולות. עקב כך, הרבה אלופי עולם עברו השנה לשיכוך מלא.


את הפוקוס O1E ראיתי לראשונה בחופשת הקיץ שלי במורזין ב2016. חברת פוקוס הגיעה לעיר עם כ- 50 זוגות למבחן. האופניים הוצעו למבחן במקום הטוב ביותר בעולם לדעתי לרכיבה טכנית עם אפשרויות בלתי נגמרות של מסלולים.

לצערי לא יצא לי לרכב עליהם שם. אך משיחה עם מספר בוחני אופניים מחו"ל שהיו שם, הבנתי שאלה אופניים שממש ארצה לבחון בעצמי. עכשיו סוף סוף האופניים אצלי. ואני שמח כמו ילד שקיבל קרטיב אחרי הגן.

ה- O1E הם אופני XC טהורים. גלגלי 29. עם שילדת קרבון קלה, זויות XC, ומתלה חדש. עם שלושה דגמים שהקל ביניהם שוקל רק רק 9.9 קילו!  של מכונת מלחמה!

פוקוס יצאו השנה עם מתלה שנקרא FOLD. מתלה סינגל פיווט ייחודי. קשיח מאוד, המספק פרוגרסיביות עד סופו.

אם בא לכם לחקור קצת יותר לעומק על המתלה, באתר זה ניתן לקרוא על הנתונים של האופניים. כמה הם אקטיביים בברקס, כמה הם יעלי פידול ועוד דברים חשובים:

http://linkagedesign.blogspot.co.il/2016/07/focus-o1e-jam-2017.html

  • Brake Squat 88% האופניים אמורים להינעל מעט תחת ברקס. אך במתלה בעל 100 מ"מ בלבד, הדבר לא מורגש כלל ולא משפיע.
  • Anti-Squat 80%  לפי הגרף, האופניים לא ממש יעילי פידול. האופניים מגיעים עם בולמים בעלי נעילה. אך מנסיון שלי על האופניים, כלל אין בנעילה צורך. גם בספרינטים בעמידה, לא הורגש בובינג.
  • Leverage Ratio  המתלה רגרסיבי בתחום הסאג, ומאוד פרוגרסיבי אחר כך. מה שאומר שהאופניים רגישים ומשככים מכות קטנות. אך מעבר לכך הם לא יסגרו מהלך. מנסיון שלי, זה ממש נכון.

רכיבה ראשונה, כיוונים.

את האופניים כיוונתי לטעמי. גובה וזוית מושב, זויות ידיות ברקס וכמובן כיוון בולמים. אלה אופני XC, ולכן את הבולם האחורי כיוונתי ל 25% סאג, ואת הקדמי ניפחתי לפי הוראות היצרן שמופיעות על הבולם.

החלפתי את הגריפים ואת הפדלים ויצאתי לרכיבה בעיר. לקחתי איתי אולר כלים קטן וכיוונתי את גובה המושב עוד מספר פעמים עד שהייתי שבע רצון. את הריבאונד כיוונתי עד שהייתי מרוצה מהתנהגות האופניים.

בשטח.

יצאתי עם חבר לרכיבה ביער בן שמן. רכבנו את הסינגל האדום פלוס מספר סינגלים טכניים. ההרגשה על האופניים הייתה מעולה. האופניים עפים קדימה עם כל מכת פדל. גלגל גדול, 29, צריך בדרך כלל יותר כח לרכיבה בעליות. אך גיליתי להפתעתי שאני מטפס בקלות ואפילו לא מגיע להשתמש בגלגש הגדול מאחור. האופניים יעילי פידול גם עם בולם אחורי פתוח לגמרי. וקלים מאוד וזה מורגש.

אחרי חצי שעה של רכיבה החלטתי להוריד את הספייסרים תחת הסטם ולהנמיך אותו. ההרגשה לאחר מכן היתה קרבית אף יותר. הרגשה של קירבה לאדמה עם החלק הקדמי. דבר חשוב מאוד להיגוי ולטיפוס קל יותר.

השיכוך של המתלה יעיל. משכך מכות היטב ולא מרגיש עמוק. החלפתי עם חברי אופניים ל 1 ק"מ בערך (הוא הגיע עם אופני אינדורו בעלי מהלך של 160 ממ ). מיד הרגשתי כמה שאופני האינדורו לא שייכים לסינגל הזה. כל מכת פדל מבוזבזת על מתלה עמוק מידי. התחלפנו חזרה, וכל הדרך הוא התלונן על כמה שכיף לי וכמה הוא סובל עכשיו אחרי שטעם ממכונת ה- XC של פוקוס.

כמו שכבר הזכרתי, המתלה מאוד פרוגרסיבי. לכל אורך המבחן לא טרקתי מהלך בבולם האחורי. גם כשעליתי ל30% סאג.

רכבתי על האופניים גם במישמר העמק. את כל הסינגלים שאני רוכב בדרך כלל על אופני האינדורו שלי. נהניתי. מאוד. האופניים כמובן לא משככים כמו אופני 160 מ"מ. אבל הם מאוד יציבים. וממש מורגש שהגלגלים הגדולים מתגלגלים טוב יותר מגלגלים קטנים יותר. בעליות אפילו שיפרתי מאוד שיאים אישיים. וחיכיתי לחברים בראש כל גבעה.

סיכום.

הפוקוס O1E הם אופני XC. ומיועדים לרוכבים שרוצים את הטוב ביותר. אף על פי שאיני רוכב XC, (בעצם, כולנו רוכבי XC… לא? ) נהניתי מאוד מהרכיבה עליהם. האופניים מאפשרים לגמוע מרחקים בקלות ובהנאה רבה.

פלוסים.

  • האופניים קלים מאוד.
  • למרות שאין מגן שרשרת, השרשרת לא נפלה אפילו בסינגלים טכניים ומהירים מאוד.
  • איני נוהג לכתוב על מכלולים. אך הפעם אני חורג ממנהגי ורוצה לציין שהמכלולים פשוט מצויינים. לא הייתי מחליף כלום באופניים אלה.

מינוסים.

  • רוכבי XC אולי יחשבו שאני טועה, אבל הייתי מוסיף מוט כסא מתכוונן בעיקר כשעתיד תחרויות ה- XC הוא טכני אף יותר.

הערה קטנה.

החברה מ- פוקוס לקחו את האופניים עוד שלב קדימה ויצרו דגם שנקרא Project ONE במשקל של 8.9 ק"ג בלבד! כולל מוט כסא מתכוונן !! מטורף!

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.