מבחן לקסדה DBX 3.0 Enduro LEATT

בשנים האחרונות אנו נתקלים יותר ויותר בקסדות דו שימושיות. מצד אחד קסדת חצי קלילה ונוחה. ומצד שני קסדת Full Face מלאה לרכיבות אגרסיביות.

חברת LEATT פרצה לתודעה שלנו בעקבות מגיני הצוואר שהיא אחראית על פיתוחם והטמעתם בענפי הספורט אקסטרים השונים. מאופנועים ועד אופניים. מייסד החברה הינו דר' כריס ליאט אשר לאחר שצפה בחבר נהרג בעקבות פגיעת צוואר חמורה, התחיל לחקור את הנושא ולמעשה הביא לשוק מוצר חדשני אשר הפך לשם נרדף לבטיחות. במרוצת השנים החברה החלה לייצר מוצרים נוספים. מביגוד, מגינים ועד קסדות. כאשר בכולן הקו המוביל הינו חדשנות ובטיחות.

יבואן רן זליכה , מחיר 1150 ש"ח.

קסדת ה –  DBX 3.0 Enduro LEATT היא קסדת האינדורו של חברת LEATT . היא באה לתת מענה לרוכבים שרוצים יותר הגנה ממה שנותנות קסדות החצי. ועדיין, במשקל קל ונוחות מקסימאלית. ניתן כמובן להשתמש בה גם ללא מגן הסנטר. המתפרק בקלות רבה על ידי שני ווים מצידי הקסדה.

נתונים:

 • הזרקת קצף ישירה – 3D In-Molded V-Foam.
 • פתחי אוורור ונידוף גדולים היעילים גם במהירויות נמוכות.
 • בעלת תקן EN1078; CPSC 1203.
 • סוגר רצועת סנטר מגנטי, וויזור/ מצחייה מתכווננת.
 • כיוון מידה במנגנון עורף מעגלי, כיוון רצועות צד (מערכת ייחודית).
 • אמצעי מיגון נוספים: Armourgel , 360 ̊ Turbine.
 • משקל – החל מ 375 גרם 700 גרם כולל מגן סנטר.
 • מידות – S, M, L,

התרשמות ראשונית.

הקסדה פשוט יפה. מרשימה. גם כשהיא שלמה וגם כאשר מורידים ממנה את מגן הסנטר והופכים אותה לקסדת חצי. התבוננות לתוך הקסדה מגלה לי שחברת LEATT לקחה את כל הידע והטכנולוגיה החדשה ושילבה הכל לטובת הגנה מקסימלית.

חברת LEATT החליטה לשלב בקסדה החדשה שתי מערכות מיגון חדשות:

 • ArmourGel: חומר פולימרי אשר משנה את תכונותיו בהתאם לכמות האנרגיה אשר הוא סופג. כלומר, לחומר יש יכולת לספוג את האנרגיה ולהתאים את רמת ההגנה הדרושה לפי עוצמת המכה, וזאת בעיקר כדי להגן מפני פגיעה במהירות נמוכה (LOW SPEED IMPACT).
 • 360 ̊ Turbine: מערכת שנועדה למנוע נזק פגיעת תאוצה סיבובית (ROTATIONAL IMPACT), בדומה למטרת מערכת ה- MIPS. אך כאן LEATT פיתחו מערכת חדשה לגמרי ולדעתי האישית גם נראית יותר טוב וגם תורמת לנוחות הקסדה. המערכת מורכבת ממספר עיגולים צפים העשויים מ: ArmourGel המרפדים את פנים הקסדה ומאפשרים לראש תנועה סיבובית נוספת בתוך הקסדה במקרה של נפילה.

ניתן לקרוא ולהחכים קצת יותר בכתבה שמסבירה על הפיתוחים האחרונים בתחום הקסדות בכתבה בלינק.

מבחני ריסוק של החברה מראים ששילוב הטכנולוגיות יכול להפחית את הסיכוי לקבלת זעזוע מוח עד 30% ונזק מתאוצה סיבובית עד 40%.

כיוון, התאמה ונוחות:

הקסדה נוחה. מיד כששמים אותה על הראש. הרצועות ניתנות לכיוון בקלות. הגודל סביב הראש מתכוונן בעזרת חוגה מאחור. מטילטול של הראש אני מבין שהיא לא תזוז לשום מקום.

הסוגר המרכזי של הקסדה הינו סוגר מגנט, טרנד חדש בתחום הקסדות, וכרגע לא ידוע לי על עוד קסדות פרט ל- LEATT שמשתמשות בסוגר מסוג זה. שהוא נוח מאוד ולא משתחרר אלא אם כן רוצים בכך.

בשטח.

יצא שקיבלתי את הקסדה למבחן כחודש לפני תחרות האינדורו במישמר העמק. כך שיצא לי לרכב איתה לא מעט רכיבות אינדורו. עליות וירידות ארוכות. ימים שלמים של אימונים. בכל מזג אויר. הקסדה לא זזה על הראש. לא מרגישה רופפת. הצורה שלה היא אליפסה. (ראש אירופאי) ולכן מרגישה טוב על הראש.

 

הקסדה הפתיעה אותי מאוד. מייד במאה המטרים הראשונים של הרכיבה. רכבתי איתה עם מגן הסנטר. האויר שחדר אל פניי הפתיע אותי. הקסדה מאוד מאוד מאווררת. ממש הרגשתי את הרוח על פניי. במקומות שאליהם בדרך כלל אין זרימה של אויר עם קסדה מלא. וזה הרגיש מעולה. כשרכבתי בלי מגן הסנטר, הרגיש לי קל מידי. עצרתי אחרי רבע מסלול לבדוק שאני עם קסדה בכלל. כן. עד כדי כך. הקסדה לא מורגשת על הראש.

הפרונט של הקסדה מבפנים מורכב משלוש ספוגים מאורכים. ולכן הזיעה אינה מצטברת מלפנים. ולא נוזלת על העיניים. זה מרגיש מעט מוזר בהתחלה. בעיקר כי אני רגיל ללחוץ את הקסדה אל המצח כדי לסחוט ממנה זיעה לפני כל ראן. פה אין בכך צורך. והתעלות בין הספוגים דואגות לקרר את הראש ולייבש את הספוגים.

אז איך היה בתחרות בסוף? הקסדה לא עזרה לי לנצח 🙂 . הגעתי רק למקום השני. כנראה שצריך יותר מקסדה טובה כדי לנצח…

לסיכום.

כשאני בוחר קסדה, האלמנט החשוב ביותר עבורי הינו רמת ההגנה. וקסדה זו מתהדרת בטכנולוגיות מתקדמות מאוד. הקסדה מספקת את הרמה הגבוהה ביותר של הגנה לראש.

יתרונות:

 • חדשנות.
 • מערכות הגנה מתקדמות.
 • מחיר.

חסרונות:

 • צריך לחכות ארבעה חודשים עד שתהיה זמינה לקנייה…הקסדה תהיה זמינה לרכישה בתחילת אוגוסט. אך כבר עכשיו ניתן להתרשם ממנה בחנות. כמו כן ניתן לבצע הזמנה מקדימה.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

3 Comments

 1. תודה על הכתבה. עם זאת, לדעתי חסר בה לא מעט מידע:
  1. איך מנגנון הפירוק וההרכבה מחצי למלאה וכו' עובד – עד כמה הוא נוח, מהיר וכו';
  2. השוואה של נתונים ואם אפשר התרשמות לעומת המתחרות העיקריות או לפחות חלק מהן (בל סופר; יוווקס; פוקס החדשה ומט פרשוט).

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*