מבחן ל ORBEA OIZ30

תמיד כשאני חוזר מחופשת הרכיבה במורזין, אני חוזר ללא חשק לרכב.

אחרי שבוע באלפים הצרפתיים והשווייצרים, קשה לחזור לחום של הארץ ולדרדרת. מה גם שאחרי שבוע רצוף של רכיבה, אתה די שבע. אבל….

השנה מייד כשחזרתי, קיבלתי לידיי את ה – ORBEA OIZ30. אופני ה XC 29 של ORBEA.

יבואן: סינגלמניה. מחיר: 14000 ש"ח לפני הנחה… וניתן לבחור שידרוג אחד חינם! (זול יותר מלהזמין מחו"ל לבד!)

חברת ORBEA קיימת מאז 1840. החברה שהוקמה כיצרנית של נשק בכלל, החלה לייצר אופניים בשנת 1930 והפכה לאחת החברות המובילות בספרד.

קצת פרטים על ה – OIZ.

  • אופני XC.
  • גלגלי 29 אינטש.
  • 100 מ"מ של שיכוך מסוג סינגל פיווט.
  • שילדת קרבון. עם אחריות לכל החיים!

ה – OIZ פשוט יפים. השילדה בנויה עם קוים נקיים מוארכים בצורה פשוט סקסית. גם הלינקים של המתלה עשויים קרבון. כדי לחסוך משקל.

במבחני החוזק, גילו שהבורג שהחזיק את הלינק, עלול לגרום לשבר אחרי 75000 בדיקות. איך פתרו את זה? על ידי כך שנפתרו מהבורג והחליפו אותו במוט דק מברזל. שנראה כמו שפיץ של גלגל. מה שהגדיל את החוזק והעמידות. (הם כל כך בטוחים בחוזק השילדה שיש לה אחריות לכל החיים!)

תומכות הכסא של השילדה, הן גמישות מעט. ובכך מסייעות לאופניים לשכך זעזועים קטנים עוד לפני שהבולם נכנס לפעולה בכלל. אין לי מושג אם זה באמת עובד, אבל השיכוך של האופניים הרגיש מעולה.

הגיאומטריה של השילדה היא כמובן גיאומטריית XC כפי שניתן לראות בתמונה.

אם בא לכם לחקור קצת יותר לעומק על המתלה, באתר זה ניתן לקרוא על הנתונים של האופניים. כמה הם אקטיביים בברקס, כמה הם יעלי פידול ועוד דברים חשובים:

http://linkagedesign.blogspot.co.il/search?q=OIZ

  • Brake Squat 92% המתלה ננעל תחת ברקס. אך עם 100 מ"מ בלבד של שיכוך, הדבר לא מורגש ולא משפיע ברכיבה.
  • Anti-Squat 115% האופניים מאוד יעילי פידול. הדבר הורגש. גם בספרינטים בעמידה, לא הורגש בובינג. גם ללא נעילה של הבולמים.
  • Leverage Ratio  המתלה רגרסיבי כמעט עד סופו. מה שמקל על המתלה להשתמש במהלך הבולם. באופני XC עם 15% סאג בלבד, זה חשוב.

רכיבה ראשונה.

הרכיבה הראשונה כתמיד היתה מתחת לבית. רכיבת כיוונים. סאג, לחץ אויר, ריבאונד. את הגריפים החלפתי לגריפים ספוג כמו שאני רגיל. ואת הפדלים לשלי. את הסטם הנמכתי.

האופניים הרגישו קלים ומהירים. כל מכת פדל האיצה את האופניים קדימה בצורה מדהימה.

למחרת כבר הייתי עם האופניים ביער בן שמן. אף אחד מחבריי שהיו איתי במורזין לא רצה לרכב. נתנו שלל תירוצים. אבל אני הייתי מוכרח להרגיש את האופנים הללו בשטח. רכבתי את הקק"ל הכחול. האופניים פשוט טסו קדימה. וכמעט גרמו לי לרצות לקבוע שיא אישי בסטרבה עבור כל הסינגל המעגלי. אבל החום, וזה שקק"ל עשו עבודות ביער, קצת שיבשו את הרעיון. חזרתי לאוטו רענן יותר ממה שחשבתי. אז החלטתי לרכב עוד. רכבתי סיבוב של סינגלים פיראטיים. חלקם בירידה תלולה וטכנית. מה שגרם לי לחשוב שאם לאופניים היה  מוט כסא מתכוונן. הייתי כנראה נהנה יותר. אז כשהגעתי לאחד הסינגלים, פשוט הנמכתי את המושב. וטסתי למטה. ואוו. לא תיארתי לי שאופני XC יכולים להרגיש ככה. נהניתי מכל רגע. חזרתי לאוטו אחרי יותר מ 23 ק"מ.

לאורך כל השבוע לאחר מכן רכבתי איתם לעבודה. כ 15 ק"מ כל כיוון. האופניים פשוט גרמו לי לרצות לרכב עליהם. קשה להסביר את זה. (תסמונת האופניים החדשים?) עם מתקן בקבוק על השילדה, לא צריך שום דבר נוסף. פשוט לצאת ולרכב.

לבולמים על האופניים (בולמים של FOX) ישנה נעליה היישר מהכידון. לשניהם יחד.

אני לא מצאתי את הנעילה כתוספת נחוצה. האופנים פידלו מצויין לדעתי גם ללא נעילת בולמים. אבל כאופני XC, אני יכול להבין שרוכבים ירצו נעילה כזו על אופניהם. אני אישית הייתי נפתר מזה ומוריד עוד משקל.

הדגם הספציפי הזה מגיע עם מעביר קדמי. הייתי נפתר גם ממנו. האופניים קלים ומפדלים מצויין גם בלי השימוש בו.

סיכום.

המראה, האיכות והמחיר מביאים את זוג האופניים הללו למצב שקשה מאוד להתעלם מהם. לעיתים רחוקות קורה לי שאני ממש רוצה להשאיר אצלי אופני מבחן. אהיה כנה איתכם… אני מחכה לזוג כזה עבורי.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

2 Comments

  1. אחלה מבחן נהניתי לקרוא. טוב שבחרת לבחון את האופניים האילו. שגורמים מסוימים בוחרים להתעלם מהם

    • כתבה נפלאה. תודה רבה. רר ככותב מקצועי שים לב להבדל בין 'נפטר' ל'נפתר' טעית בזה כמה פעמים. לדוג' המשפט הנכון בכתבה צריך להיות 'איך פתרו את זה? על ידי כך שנפטרו…'

התגובות סגורות.