מבחן ל- Rocky Mountain Instinct 950 MSL.

חיים חפר היה זה שאמר "רבותיי ההיסטוריה חוזרת". גם אצלנו בעולם האופניים, משהו שעד לפני כשנתיים היה נחלת רוכבי ה XC, הופך לאט לאט, לmain stream.

ענף האינדורו שדי מוביל את המהנדסים ואת הרוכבים בשנים האחרונות. מכוון את הרוכבים לעבר אופניים עם גלגלים גדולים יותר. לפני כשנתיים הענף דחף חזק את ה 27.5. ועכשיו המעבר ל 29 נראה קל יותר. הרבה רוכבי אינדורו עברו לאחרונה לרכב על גלגלי 29 אינטש. בטענה שהדבר עוזר להם מבחינת אחיזה וגלגול מהיר יותר. מבחינה פיזיקלית זה הגיוני. אבל, 29 זה לא דבר חדש. רוכבי XC רוכבים על גלגלי 29 כבר שנים רבות. אז הנסיון האישי שלי עם אופני 29, הביא אותי לשאול את עצמי, מה עם הקטעים הצפופים? בהם דרושה זריזות רבה? יציאה מהירה מסיבוב ועוד.

הייתי חייב לבדוק בעצמי.

יבואן: "רוזן ומינץ" מחיר צרכן: 19,299.00 ש"ח.

את ה"אינסטינקט 29" לקחתי מחנות "רוזן ומינץ" בצומת בילו. כשהגעתי, חיכה לי שם אסף, עם האופניים על הסטנד. הוא לא הסכים לתת לי אותם עד שיעבור עליהם טוב טוב. האמת שזה עשה עליי רושם טוב. בדרך כלל אני מקבל אופני מבחן ועליי לעבור עליהם בעצמי…

לקחתי אותם למבחן, בתקופה שבה רוב הרכיבות שלי היו רכיבות נפח. (אפשר לקרוא לזה XC.) אז הדבר התאים לי מצוין. אבל זה לא אומר שלא נסיתי אותם גם על מסלולים קצת יותר תובעניים…

IMG-20160729-WA0036

קצת על האופניים:

האופניים מוגדרות כמכונת רכיבה יעילה לכל יום כל היום,  לרוכב שטוחן סינגלים בשבילים רחוקים ולרייסר במירוצי קרוס / מרתון קשים.

 • שילדת קרבון קשיחה. משולש אחורי מאלומיניום.
 • גלגלי 29"
 • מהלך של 130מ"מ.
 • כל הכבלים עוברים בתוך השילדה.
 • פטמות גירוז בצירי המתלה האחורי לתחזוקה קלה ומהירה.
 • טכנולוגיית RIDE-9 system. (מה זה? בהמשך)
 • מכלולים של SHIMANO ו- FOX.
 • מלפנים מורכב באש גארד \bash guard ושמור על הגלגל שיניים והשרשרת מסלעים או גזעים במקרה של היתקלות.
 • משקל, 13.5 ק"ג.

גיאומטריה.

geo

טכנולוגיה.

אז מה זה בעצם RIDE-9 system ?

החלק שמחבר בין הבולם האחורי לשילדה,(צ'יפ מרובע קטן.) הוא בעצם מערכת המאפשרת לרוכב, על ידי סיבובו ב-9 אופציות שונות, להתאים הן את הגיאומטריה, והן את המאפיינים של המתלה האחורי. עוד פרטים, בקישור:

RIDE-9™ SYSTEM

רכיבה ראשונה, כיוונים.

את הבולמים כיוונתי מיד. 20% סאג מאחור. 10% מלפנים.

לקחתי איתי סט אלנים בכיס ויצאתי לרכב בעיר. מידי פעם נעצרתי כדי לכוון את זויות ידיות הברקס ואת גובה המוט כסא המתכוונן. הרכיבה בעיר ועל השביל של נחל איילון היו נוחים ונועדו בעיקר כדי להתרגל. מצאתי שהפרונט גבוה מידי ולכן הסרתי את כל הספייסרים מתחת לסטם. הדבר הפך את האופניים מיד לקרביים יותר.

בשטח.

בסופ"ש כבר ביקרתי עם האופניים ביער בן שמן. האופניים הרגישו לי קצת נוקשים, ואחרי שהבנתי שאני לא מתקרב להשתמש בכל מהלך הבולם האחורי, כיוונתי את הסאג שוב. הפעם ל 30%. עם קליק אחד פחות בריבאונד. ואוו. איזה שינוי. האופניים הפכו רכים יותר. מפנקים יותר. ונתנו לי ביטחון להיכנס חזק בכל דבר שנקרה לי בדרך. גם עם 30% סאג, לא טרקתי את הבולם האחורי.

ברכיבה הבאה כבר שיחקתי עם ה- RIDE-9™ SYSTEM. שיניתי את המתלה למעט יותר ליניארי. וזה הרגיש אפילו טוב יותר.

עליות.

לאופניים שני הילוכים מלפנים, עם גלגלי שיניים של- 36 ו- 22. יחד עם 10 הילוכים מאחור שהקל ביותר הוא 36. מי שמבין קצת פיזיקה יודע שקשה יותר לפדל עם גלגל 29. אבל משום מה, לא מצאתי את עצמי מתקשה גם בעליות הקשות והארוכות ביותר. האופניים גם לא התחפרו במקום. וקרה לי פעמים ספורות בלבד שהשתמשתי בגלגש הקטן מלפנים. אפילו שיפרתי שיא אישי שלי באחת העליות היותר קורעות ביער בן שמן. העליה לסינגל "רוביס".

IMG-20160819-WA0020

ירידות.

האופניים אמנם מיועדים לרכיבות XC ומרתונים, אבל אני רוכב דאונהיל בנשמה והייתי חייב להרגיש אותם גם בסינגלים היותר טכניים ותלולים. אז כמובן שניסיתי.

בשונה מבדרך כלל, שאני נדחף ומוביל בסינגלים המהירים, הפעם נתתי לחברים להוביל. מהר מאוד הבנתי שהאופניים ממש לא איטיים. ובסינגל הבא כבר נדחפתי להיות הראשון שמוביל. האופניים ממש טסו. האחיזה היתה מעולה אף על פי שאנחנו בשלהי הקיץ והכל מדורדר. האופניים מרגישים מאוזנים מאוד. והגלגלים הגדולים ממש לא היוו בעיה בסיבובים צפופים או ירידות תלולות. הציינסטיי הארוך לא הגביל את התנועה כלל. להיפך. ההרגשה היתה יציבה מאוד.

המצב של מספר סינגלים עכשיו בשיא הקיץ עם בורות וסלעים שנחשפו הביא אותי למקרים רבים בהם בירכתי על כך שאני עם גלגל 29 אינטש. הגלגלים פשוט גיהצו את השטח בצורה חלקה. כנראה שעם גלגלים קטנים יותר הייתי צריך להיאבק קצת יותר.

השרשרת לא נפלה לי אפילו פעם אחת. גם לא כשרכבתי במישמר העמק בסינגלים טכניים מהירים. וזה מעולה. ומשרה ביטחון רב.

אני בדרך כלל לא כותב על מכלולים שבאים על האופניים, כי הם דבר שניתן להחליף ולשנות. אך כאן, אני מוכרח לציין מספר דברים.

 • הבלמים שהגיעו על האופניים הם מבית היוצר של SHIMANO. אני בדרך כלל לא מסתדר עם בלמים של SHIMANO. כי הם עוצמתיים מידי לטעמי. אך הפעם היו אלה ה – SLX. והם היו פשוט מעולים. עם מודולציה טובה. אני חושב, שאישית, אם הייתי קונה בלמים של שימנו. אלה היו הבלמים.
 • מוט הכסא המתכוונן מסוג X FUSION, שהגיע על האופניים היה מהסוג שמגיע עם כבל מכני. בשונה מהכבל ההידראולי שמגיע על דגמים אחרים. הכבל המכני עשה בעיות והכסא גלש לעיתים למטה.

פלוסים.

 • באש גארד\ bash guard המגן על השרשרת והגלגל שיניים הקדמי.
 • בלמים מעולים.
 • 9 אפשרויות גיאומטריה. RIDE-9™ SYSTEM.

מינוסים.

 • מוט כסא מתכוונן כבל מכני X FUSION.

לסיכום.

החשש שלי מסירבול עם גלגלים גדולים יותר, התבדה מהר מאוד. אופניים זה לא רק גודל גלגל. הגיאומטריה, המשקל ועוד, משחקים תפקיד ויכולים להפוך גם משהו שאמור להרגיש מסורבל, למכונת סינגלים מהירה. המהנדסים כנראה עשו עבודה מצויינת בתיכנון השילדה של ה INSTINCT. אהבתי מאוד את האופניים. ואני כותב שורות אלה, כשהם עדיין ברשותי. אני אקח את הזמן עד שאחזיר אותם לחנות :-).

אני ממליץ  למי שירכוש אופניי אלה. לנסות את כל 9 האפשרויות שמציע ה –RIDE-9™ SYSTEM. זה פשוט מדהים איך זה משנה את כל ההרגשה על האופניים.

אם הכתבה העלתה לכם שאלות, ניתן לפנות אליי כאן באתר, או במייל או בדף הפייסבוק.

8 Comments

 1. שלום,
  ראשית כל הכבוד על האתר ועל הביקורות המעניינות.
  אישית, הייתי שמח אם כאשר אתה כותב ביקורת על אופניים, תיתן ככל האפשר גם השוואה לזוגות אחרים שאתה מכיר או בשחנת. למשל, השוואה של הרוקי שכאן, לפוקוס ספליין שבחנת לאחרונה (נכון גודל הגלגל שונה, אבל הייעוד, נשמע דומה) כנ"ל ביחס לביקורות אחרות.

  תודה, רועי

  • אנסה בביקורות הבאות.
   בגדול אם אני בוחן אופני אינדורו למשל, אז ניתן בקלות לקרוא בין השורות מה שונה ומה דומה לשאר האופניים שבחנתי.

  • המלצתי היא לרכב על כל זוג שמעניין אותך לפחות סופש מלא. בכל המקומות בהם אתה רגיל לרכב. ואז להחליט.

 2. מבקש לדעת מה ההבדל לדעתך בין האינסטינקט וסופרםליי 8 של טרק אם אתה יודע
  תודה

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*