מבחן Centurion Numinis 3500.

לא חשבתי שאכתוב את המילים הללו אי פעם… אבל, זה פשוט אדיר!!

אנחנו נתקלים בהם בכל מקום בשנה האחרונה. אנשים רוכבים עליהם לעבודה, ילדים לבית הספר…

E-Bikes מככבים לאחרונה בכל תערוכת אופניים. ואם תשאלו כל יבואן או סוכן, הוא יגיד לכם שזה הדבר הבא. מה גם שכמעט כל חברה מייצרת אותם.

כשקיבלתי את הטלפון מאסף ביום חמישי, הייתי מעט סקפטי לגבי האופניים הללו. אישית, לא הבנתי את הקטע, בשביל מה מנוע לאופני הרים? אבל, למה לא לבדוק?

האופניים חיכו לי בחנות רוזן ומינץ בצומת בילו. אסף ישב איתי והסביר לי איך להטעין אותם, איך לחבר את הסוללה, איך לבחור כמה המנוע יעזור לי בכל פידול ועוד.

בכל מקרה, עם האופניים מגיעה חוברת הוראות בעברית ובה המון מידע על הכל.

יבואן: רוזן ומינץ. מחיר: כ- 25000 ש"ח.

מהאתר הרשמי:  "ה – MERIDA CENTURION NUMINIS E 2500/3500. 27 , הם תוצר של שיתוף פעולה בין חברת CENTURIONהגרמנית ( הנמצאת בבעלות חברת הענק MERIDA , האחראית על ייצור השלדות ), מחלקת הפיתוח של MERIDA   בגרמניה , וחברת הענק הגרמנית BOSCH – בעלת הניסיון הרב בייצור מערכות הינע חשמליות לאופני עיר והרים ."

קצת על הגיאומטריה ויעילות המתלה.

http://linkagedesign.blogspot.co.il/2015/01/centurion-numinis-e27-2015.html

  • Brake Squat 64% המתלה לא ננעל תחת ברקס. וממשיך לשכך גם כשהברקס האחורי נעול.
  • Anti-Squat 60%  האופניים אינם יעילי פידול. אבל, יש מנוע שעוזר בעליות אז למי אכפת?
  • Leverage Ratio  ליניארי שהופך למעט פרוגרסיבי. אני אישית הייתי מוסיף Volume Spacer לבולם האחורי.

על האופניים מורכב מנוע עוצמתי של Bosch.

20160909_152613

בשונה מאופניים חשמליים רגילים אותם אנו רואים כל יום ברחוב, כאן, המנוע לא פועל עצמאית. זה לא אופנוע. אתה חייב לפדל כדי שהמנוע יעזור לך. ולכן האופניים הללו בעצם לא מתאימים למי שמתעצל. ולמי שמחפש לזרום בסינגלים בלי להתאמץ כלל. הרוכב צריך להיות בכושר. וכנראה גם יישאר בכושר אם יעבור לאופניים כאלה.

על הכידון ישנו צג, שהוא בעצם המחשב של המנוע. בעזרת טריגר אלקטרוני קטן ונוח שנמצא ממש ליד הגריפ, ניתן לבחור בכמות הכוח שהמנוע ייתן לכל סיבוב פדל. מ- OFF ו- ECO ועד TURBO.

20160909_152446

טוב. יצאנו לרכב.

ההרגשה הראשונה על האופניים היא שהם ממש כבדים בהשוואה לאופני all mountain רגילים. אבל, אחרי בדיקה, מסתבר שהם אחד הזוגות היותר קלים של אופני הרים חשמליים.

כיוון הבולמים הוא די רגיל. אבל! חשוב מאוד להבין, עקב המשקל של האופניים, כל מכה שהמתלה או הבולם האחורי מקבל ממכשול בדרך, מתעצם. לכן כדאי לכוון ל פחות סאג מהרגיל. לפחות בבולם האחורי שעליו רוב המשקל. אני כיוונתי ל 15% סאג מאחור. ועדיין טרקתי את הבולם בקפיצות גבוהות. כמו שציינתי קודם, הייתי מוסיף Volume Spacer כדי ליצור יותר פרוגרסיביות בבולם.

אנסה לתאר את ההרגשה בשטח במילים… זוכרים איך זה בתור ילד לקחת את האופניים ולרכב עם החברים? למצוא ירידה ארוכה ולטוס בה? אז קחו את כל זה. תכפילו ב 10. או בעצם… זוכרים את הפעם הראשונה על רכבת הרים? צעקות הכיף בירידות התלולות? מצאתי את עצמי מחייך מאוזן לאוזן. עוקף רוכבים בעליות הכי קשות. ואפילו מושך חברים שהתעייפו בעליות הקשות.

בואו נחזור שניה לעניין המשקל של האופניים. מיד כשמתחילים לרכב שוכחים מזה לחלוטין. האופניים טסות בכל סיבוב פדל.

האופניים מפדלות מצויין בקטעים טכניים.

20160909_165037_028

ואפילו קופצות מצויין.

4d7899f9-4b10-45be-a99c-7a10cb11da30

כל רוכב או קבוצת רוכבים לידה עברתי ברכיבה, עצרה אותי ושאלה "מה זה?" המשפט השני ששמעתי הכי הרבה היה "אני מקווה שאתה לא רוכב עם STRAVA"…

בסוף הרכיבה לא הופתעתי לגלות שלקחתי KOM בכל עליה אפשרית. כמובן שלא העליתי את הרכיבה הזו. ומחקתי אותה מיד.

דברים חשובים שגיליתי בזמן הרכיבה.

  • אם תפסיק לפדל, האופניים יאטו.
  • אם המגנט על הגלגל יזוז ולא יעמוד מול העינית של מד המהירות שמותקנת על השילדה, המחשב יראה 0 קמ"ש. ועקב כך לא יעזור בפידול. כמו שכתבתי קודם, המנוע עוזר רק כשמפדלים.
  • יש חשיבות רבה להילוך בו אתם נמצאים. אפילו שיש מנוע שעוזר. עדיין, כשמגיעים למכשול טכני בעליה, עדיף להיות בהילוך קל.
  • המנוע מוגבל ל 25 קמ"ש. (ניתן לבטל הגבלה זו כמובן עם קצת שיפצורים…)

בעולם אופני הרים חשמליים הופכים ליותר ויותר פופולאריים. ניתן לראותם בכל בייקפארק. אני אישית ראיתי כאלה במורזין בקיץ האחרון. כיום יש אפילו ליגת אינדורו לאופניים כאלה. בסבב ה EWS העולמי, ישנה קטגוריה לאופניים חשמליים. וכמעט כל חברה שמכבדת את עצמה מחזיקה לפחות זוג אחד כזה. ואפילו מספנסרת רוכבים מהשורה הראשונה. כמו ניקולאס ווליוז וסברינה ג'ונייר.

הסוללה אמורה להחזיק כ 100 ק"מ. על מצב ECU. אם תשתמשו במצב TURBO רוב הזמן, כנראה שלא תעשו יותר מ 40ק"מ.

סיכום.

לדעתי האישית, בקרוב נראה יותר ויותר אופניים כאלה גם ביערות ארצנו. אופניים מסוג זה יכולים (לדעתי האישית) לעזור גם לרוכבים תחרותיים. בכך שבזמן קצר ניתן לבצע יותר חזרות של אותו מסלול לפני תחרות למשל. אם זה כדי ללמוד אותו בעל פה, או כדי להתאמן בכלל.

אופניים מסוד זה מתאימים לרוכבים שאוהבים לטייל ביערות ולרכב, אבל אינם בכושר שיא. ולא מתכננים להיכנס לכושר כזה. אני מכיר אישית כבר 2 חברים שרכשו את האופניים הללו. ומאוד נהנים מהרכיבה עליהם.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.