מבחן Focus Spine C SL.

כשקיבלתי את ה Focus Spine למבחן, לא תיארתי לעצמי שאתאהב בהם כך.

בדקתי היום את ההודעות בטלפון, אחת מהן היתה מחבר טוב. "נו? איך הפוקוס?" ההודעה הזכירה לי, שאני כבר חודש על אופני מבחן. והאמת? לא בא לי להחזיר אותם.

את האופניים קיבלתי למבחן קצת בהפתעה. ולכן לא יצא לי כלל לקרוא עליהם או לדעת שהם קיימים. החבר הטוב מהמשפט הקודם, ביקש ממני לבחון אותם לפני קניה. והסכמתי. שנים שלא יצא לי לרכב על אופנים מסוג זה. וזו היתה הזדמנות להתרענן בסוג אחר של רכיבה.

עקב כך שהאופניים יועדו לסגנון שונה מזה שאליו אני רגיל, החלטתי הפעם לא להחליף את הכידון והסטם לשלי. נשארתי עם אלה שבאו על האופניים. סטם 50 מ"מ וכידון 760. אך את הגריפים כן החלפתי לגריפים שלי מטעמי נוחות וביטחון. (גריפ ספוג קשיח).

קצת על האופניים.

יבואן:  M.N. Systems  מחיר: 21900 ש"ח.

http://www.mondraker.co.il/

שילדה ומתלה:

ה Focus Spine הם אופני 120מ"מ שמוגדרות כעושות הכל. ממרתונים ועד XC.

שילדת קרבון קלה, גלגלי 27.5, ומראה קרבי שמזכיר מאוד את האח הגדול שלהם. ה SAM. המכלולים שהגיעו על האופניים היו של SHIMANO ו- FOX.

כל הכבלים עוברים בתוך השילדה. ובשונה משלדות אחרות, כאן הכניסות והיציאות של הכבלים ממש אסטתיים. ולא מתפרקים.

20160725_211131

על תומך השרשרת ישנו גומי שמונע רעשים מיותרים ומגן על השילדה.

20160716_092004

סוג המתלה הוא סינגל פיווט. עם 4 זרועות. וכל מי שמכיר אותי יודע שאני ממש לא חובב של סוג מתלה זה. על כך בהמשך.

גיאומטריה:

geo Spine_120_Carbon_d157d997cc_034cd8445c

נתוני מתלה.

 • Brake Squat 101% האופניים ננעלים תחת ברקס. וזה לא מפתיע. כי המתלה הוא סינגל פיווט.
 • Anti-Squat 80 -100% האופניים באים עם שני הילוכים מלפנים. הם יעילי פידול כשמשתמשים בגלגש הקטן ופחות יעילים עם הגלגש הגדול. אך האופן קל מאוד ולכן הדבר ממש לא מורגש ברכיבה.
 • Leverage Ratio רגרסיבי בתחילת המהלך ופרוגרסיבי בסופו. וזה מעולה. בולע מכות קטנות ולא נטרק בגדולות.

אם בא לכם לחקור קצת יותר לעומק על המתלה, באתר זה ניתן לקרוא על הנתונים של האופניים. כמה הם אקטיביים בברקס, כמה הם יעלי פידול ועוד דברים חשובים:

http://linkagedesign.blogspot.co.il/2015/06/focus-spine-275-2016.html

רכיבה ראשונה. כיוונים. 

לפני הרכיבה, כמו תמיד, התחלתי בכך שעשיתי כיוון מתלים (20 אחוז סאג בבולם האחורי) וכיוון זויות לכידון והברקסים.

יצאתי לכיוון נחל איילון. לצד הנחל עובר שביל עפר קליל אך ארוך. המגיע עד תל אביב ומצוין לרכיבות נפח.כשאני יוצא לרכב קרוב לבית איני לוקח תיק גב עם מים וכלים. אולם הפעם עקב כך שהאופניים הגיעו עם bottle cage \מתקן בקבוק, פינקתי את עצמי בבקבוק מים קרים לדרך. בעיקר כדי לבדוק את עמידות הבקבוק והמתקן בזמן הרכיבה. בכיס שמתי אולר כלים קטן ליתר ביטחון.

כבר מתחת לבית, הרגשתי בזריזות שלהם. האופן פשוט זינק קדימה עם כל מכת פדל. בדרך לנחל עברתי מספר כבישים ומדרכות והייתי קצת בשוק מאיך שהאופניים שיככו אותם. האופן בולע מכה ומרגיש כאילו מישהו נותן לך דחיפה קלה קדימה. הוא כאילו מאיץ מכל מכה. לא תיארתי לי שסינגל פיווט ישכך טוב כל כך. אך לא באתי לבדוק אותם ברכיבת עיר, אז יאללה לשטח.

בשטח.

אני בד"כ רוכב על השביל הזה עם אופני הזנב קשיח האישיים שלי. כך שמיד הרגשתי שונה. השיכוך הפך את הרכיבה לכיפית יותר, נעימה יותר ומסתבר שגם מהירה יותר. שיחקתי עם גובה המושב, הזוית שלו ומיקומו על המסילה מספר פעמים ברכיבה (מזל שהבאתי את אולר הכלים) וכיוונתי שוב את זויות הברקסים.

זוית מוט המושב (למי ששם לב) היא 75. וזה גורם לך כרוכב להרגיש שאתה יושב מעל\קצת מלפני הקראנק. התנוחה מעט מוזרה אך ניתן להתרגל אליה. אני פשוט הזזתי את המושב 2 ס"מ אחורה על המסילה ומיד הרגשתי שוב "כמו בבית".

20160725_211023

בסוף הרכיבה גיליתי ששיפרתי את כל השיאים שלי בSTRAVA. בכל אחד מהסגמנטים על השביל. ועוד פרט חשוב, הבקבוק לא נפל מהמתקן לכל אורך הרכיבה. ולא עשה שום רעש במהלכה.

בבית, נכנסתי לאתר של פוקוס וקראתי על הנתונים של האופניים. כמו שחשבתי, הציינסטיי קצר. 428 מ"מ בלבד. זוית ראש 68. וזה הורגש ברכיבה. האופן הזה טיל. חיכיתי כבר לסופ"ש. לקחת אותם ליער.

בסופ"ש הראשון כבר רכבתי עם האופניים בבן שמן. הרכיבה כללה בתוכה חלקים מהסינגל הכחול של קק"ל פלוס סינגלים פיראטיים שונים. האופניים פשוט טסו.

20160715_164151

הפרונט הנמוך של האופניים הקל מאוד על הפידול בעליות.  ההרגשה בישיבה על האופניים מאוד קרבית. אתה כל הזמן מרגיש שאתה תוקף את הסינגל. וזה מרגיש טוב.

גם בסינגלים הצפופים, ואף בירידות התלולות אותן אני רגיל לעשות על אופני 6 אינטש, האופניים לא איכזבו. הם בלעו את המהמורות בשקט ונתנו לי ביטחון להגביר מהירות. לא רק זה, ההרגשה היתה כאילו למתלה יש יותר מ120 מ"מ של שיכוך. הרבה יותר. החיסרון היחידי שהרגשתי היה עקב כך שהברקסים של האופניים עוצמתיים מידי (לדעתי). האופניים נעלו גלגל אחורי מיד בלחיצה על הברקס ועקב כך שזה מתלה סינגל פיווט, המתלה ננעל אף הוא והרגשתי פתאום שהשטח הפך קרבי יותר. הדבר גרם לי לשנות מעט את אופי הבלימה, פשוט בלמתי במקומות חלקים יותר ודאגתי לשחרר לגמרי את הברקסים בקטעים טכניים קשים. ברקסים פחות עוצמתיים ככל הנראה יפתרו את הבעיה הקטנה הזו. (אני בכל מקרה ממליץ תמיד על ברקסים שלא עוצרים אלא מאיטים.)

IMG-20160716-WA0040

מאז שהאופניים אצלי, יצא לי לרכב איתם עוד מספר פעמים על השביל לצד נחל איילון, בעיר, ועוד מספר פעמים ביער בן שמן.

התאהבתי באופניים האלה, ומצאתי את עצמי יוצא איתם לכל רכיבה. האופן האישי שלי נשאר שוכב במחסן עצוב בחושך. 🙂

כתבתי בתחילת המבחן שאיני חסיד נלהב של מתלה מסוג סינגל פיווט, אך האופניים הללו לימדו אותי שוב ושוב שטעיתי. וככל הנראה האופניים שגרמו לי בעבר לא לאהוב את סוג המתלה הזה, היו פשוט, גרועים.

מספר נקודות חשובות.

 • האופניים מגיעים עם נעילה מהכידון לבולם הקדמי והאחורי. אחרי שניסיתי לרכב עם הנעילה בעליות וברכיבה מינהלתית ארוכה. אני יכול לומר בביטחון, שאין בכך צורך. האופניים מפדלים מצוין גם בלי לנעול בולמים. ניתן בקלות לוותר על נעילה זאת ולחסוך משקל וכבלים. ישנם דגמים של ה Spine שמגיעים ללא הנעילה.
 • לדגם הספציפי הזה יש גם מעביר קדמי. לא מצאתי את עצמי משתמש כלל בפלטה הקטנה מלפנים. הייתי פשוט נפטר מהמעביר הקדמי. וגם כאן חוסך משקל וכבל. שוב, ישנם דגמים של ה Spine שמגיעים ללא מעביר קדמי.
 • המעביר הקדמי מחובר לשילדה על ידי חיבור יוניברסלי. חיבור שניתן לניתוק (בשונה משלדות אחרות) במקרה שתרצו להיפטר מהמעביר הקדמי.

20160715_15280620160715_164025

 • על השילדה שני חיבורים למתקני בקבוק. כך שניתן לוותר על תיק מים גם ברכיבות ארוכות, ולא רק ברכיבות "ליד הבית".
 • בניגוד לאופניים אחרים שבחנתי בעבר עם מעביר קדמי ובלי ציינגייד, על אופניים אלה, השרשרת לא נפלה לאורך כל המבחן. גם בקטעים התלולים והקשים ביותר.
 • כל הברגים על השילדה הם ברגי כוכב. מנסיוני בעבר, הראשים של ברגים אלה עמידים יותר מברגי אלן.

starnuts

יתרונות.

 • תמורה מצוינת למחיר.
 • קלים מאוד.
 • זריזים.

חסרונות.

 • ברקסים עוצמתיים מידי. (אבל זה עניין של טעם וניתן להחלפה בקלות)

סיכום.

הפוקוס ספיין הם לדעתי האישית אופניים להכל. עיר ושטח מ-XC ועד סינגלים תלולים וטכניים. הכל. אני נהנה מכל רגע ברכיבה עליהם. ואף על פי שקיץ עכשיו, אני מצליח לשבור שיאים אישיים כמעט בכל רכיבה.

אני ממש מקווה שהיבואן לא יבקש אותם חזרה בקרוב…

 

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*