מבחן Norco Range.

נורקו הינה יצרנית אופניים קנדית, אשר שמה שגור בהיסטוריה של הענף.

אני זוכר את עצמי צופה בתוכניות רכיבה בתחילת שנות ה- 2000 כמו לדוגמא: Drop IN TV או The Ride Show, כאשר מרבית הכוכבים רוכבים על אופני NORCO. גם בטיולים הראשונים שלי לוויסטלר,  האתר היה גדוש בדגם ה A-LINE כשם המסלול המפורסם.

כאשר חבר טוב רכש זוג אופני NORCO Range לאחרונה, שמחנו לקחת אותם למבחן.

קצת על האופניים.

האופניים מגיעים מהיצרן במספר רמות אבזור. ישנו  דגם אלומיניום ודגם קרבון. במבחן זה נדבר על המכנה המשותף לכולם.

  • מהלך אחורי 160 מ"מ.
  • מהלך קדמי 170 מ"מ.
  • סטם 35 מ"מ.
  • זוית ראש 66 (הדגמים החדשים יותר מגיעים עם זוות ראש 65.6).

הסיבה שאני מציין נתונים אלו הינה מאחר ואופני המבחן עליהם רכבתי, הינם מידה M. אולם מיד בסיבוב הראשון בחניון הרגשתי כי המידה קטנה לי וזאת על אף שהאופניים הגיעו עם סטם 60 מ"מ (כאן כבר הייתי צריך לחשוד). גובהי הינו 175 ס"מ וכל האופניים שבחנתי ורכבתי עליהם עד כה תמיד היו במידה M. ההרגשה על האופניים הייתה צפופה מידי ובעיקר הורגשה אי נוחות בהיגוי. על כך בהמשך הכתבה. כנראה שאופניים זהים במידה L היו מתאימים לי יותר.

norcoride

על המבחן.

למבחן זה, אנו מסננים את יעילות הפידול והנוחות בעליות מאחר והאופניים היו קטנים לבוחן ואינם משקפים את היכולות שלהם. הפעם החלטנו להתמקד ברכיבה בירידות ובעיקר ירידות טכניות, מאחר שבדומה לאופני דאונהיל, שם עדיף אופן קטן וצפוף. שיכול להוות אף יתרון.

אופני ה Range מקוטלגות כאופני אינדורו ועל כן אנו מרגישים בנוח לבחון את יכולתם במורד, מאחר וזה החלק הארי בתחרויות האינדורו ושם שעון העצר מבדיל בין המתחרים השונים. לקחנו את האופניים ליער חורשן בו יש שלל מסלולים שיתאימו למבחן זה.

למי שכן מעוניין לדעת קצת יותר על הגיאומטריה ויעילות הפידול.

geonorco

http://linkagedesign.blogspot.co.il/2012/09/norco-range-275-2013.html

  • Brake Squat 51% האופניים נשארים אקטיביים תחת ברקס.
  • Anti-Squat 120%  האופניים מאוד יעילי פידול. מה שאומר שגם עם בולם ללא מנגנון נעילה, אפשר לפדל ללא בובינג מיותר.
  • Leverage Ratio  המתלה פרוגרסיבי. מה שאומר שיהיה קשה לסגור מהלך. וזה פלוס גדול לרוכבים אגרסיביים.

אחרי כיוון בולמים יצאתי לשטח.

לאופני ה-  Range מתלה מסוג FSR אשר יעילותו בירידות טכניות אינו מעורער, ומיד ניתן להבחין כי החלק האחורי מגהץ את השטח באופן שלא יבייש אפילו אופני דאונהיל. גם תחת הפעלת ברקס אחורי יעילות המתלה לא נפגמת ומאפשרת עקיבת שטח רציפה. המתלה נותן ביטחון רב בירידות ובמסלעות או בברייקינג באמפס. האופן נשאר יציב ושמר על קו הרכיבה. למרות שאני רוכב על פדל שטוח הרגליים לא קיפצצו ולא הורגש בשום סיטואציה שהאופניים מנסים לבעוט אותי או את הרגליים. בדרופים האופניים לא סגרו מהלך, אפילו כאשר הנחיתה לא הייתה מדוייקת. לא הייתה אפילו תחושה שאני מתקרב לסוף המהלך.

norcotech

בחלק הקדמי של ה- Range כפי שצוין קודם מחובר בולם 170 מ"מ, במקרה שלנו בולם YARI של חברת ROCKSHOXהבולם עבד בצורה טובה מאוד ונתן עקיבת שטח רצופה. אבל. ההרגשה עם בולם 170 הינה ישיבה מאוד גבוהה בשטח. שילדת ה- Range הינה שלדת אלומיניום וביחד עם בולם 170 מ"מ המשקל העודף אכן הורגש בקפיצות, אין בעיית התנהלות באוויר אך אקט המשיכה בקפיצה דרש יותר מאמץ מאופניים אחרים באותה קטגוריה.

גיליתי מהר מאוד שהבעיה המרכזית שלי עם ה- Range הינה האיזון, ההיגוי של האופניים בסיבובים היה מסורבל. ולדעתי הסירבול נבע עקב השימוש בבולם ה 170 מ"מ. אם הייתי מרכיב לעצמי אופן זהה הייתי מרכיב עליו בולם 160 מ"מ. אפילו לאחר הורדת הספייסרים מהסטירר והצמדת הסטם להדסט ההיגוי לא השתפר. כלומר החלק האחורי עובד נהדר והאופניים מגהצים את השטח באופן טוב מאוד בקו ישר, אבל ברגע שיש צורך לבצע פניות חדות או אפילו בכניסה לברם, הורגש מייד הסרבול בחלק הקדמי של האופניים, שמוריד את הביטחון ברכיבה.

לסיכום.

אופני ה- Range הינם אופניים טובים אשר בנויים בעיקר עם מחשבה על ירידות.

שני דברים היינו משנים.

  • היינו מרכיבים בולם קדמי 160 מ"מ שהיה עובד בסינרגיה עם החלק האחורי של האופניים והגיאומטריה שלהם.
  • היינו משנים את הצורה בה נורקו קובעים את מידות האופניים.

הנושא שהועלה כאן אמור לחדד לכם הקוראים את החשיבות לבחינת אופניים ברכיבה בשטח לפני רכישה! לכל יצרן תקן שונה ומידות שונות ולכן לדעתי חובה לרכב ולנסות אופניים במידות שונות לפני הרכישה. מעבר לכך פנייתי הינה גם ליבואנים השונים שצריכים להחזיק אופני מבחן באופן סדיר ובכל המידות, לדעתי מהלך שכזה יכול לשפר את חווית הרכישה ובכלל לקחת את הענף קדימה. דוגמה טובה לכך הינה ימי DEMO שיבואנים מקיימים וניתן להתרשם שם משלל הדגמים והמידות השונות.

יתכן וכתבה זו הייתה נראית שונה לגמרי לו אופני המבחן היו במידה L. אך חשוב לציין כי לטובת איכות המבחן, האופן נבחן גם על ידי יוסי אשר נמוך ממני ב 4 ס"מ והינו רוכב M ואפילו S. הרגשתו לגבי גודל האופניים ובעיית המידה הייתה זהה. גם הוא הרגיש צפוף מידי על האופניים.

נשמח לענות על כל שאלה במייל.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*