מבחן YETI SB4.5C.

גלגלי 29 אינטש הם כבר מזמן לא נחלתם של רוכבי ה- XC בלבד.

החורף שהגיע פתאום, ואיתו הבוץ, גרמו לי לרצות לרכב במקומות בהם אני לא רוכב בדרך כלל. כמו פארק קנדה. זהו מקום שאני אישית שומר לימי חורף גשומים ובוציים. בחודש האחרון יצא לי להגיע יותר לאיזור זה עקב מזג האויר החורפי, אז החלטתי שכדאי שאצטייד בכלי הנכון למשימה. אופני XC.

יבואן: ונטיל אופניים. חנות היבואן: ג'וי רייד אלעד קדוש. מחיר אופניים החל מ 23,000 ש"ח.

קצת על חברת YETI.

החברה ממוקמת בגולדן ארה"ב. מחוץ למשרדים יש גבעות והמון סינגלים. בכל הפסקת צהריים, כל יום, כל העובדים יוצאים יחד לרכב.

כל העובדים הם רוכבים שפשוט אוהבים את זה. ורוצים לשפר כל הזמן את האופניים שלהם. וזה ניכר בעשיה של החברה.

על האופניים.

 • הייעוד של אופני ה- SB4.5C הוא קרוס קאונטרי עם נטייה לשבילים. (XC to AM )
 • השילדה הסקסית עשויה מקרבון. ומצויידת במתלה Switch infinity.
 • המשקל של האופניים הוא כ- 11 וחצי ק"ג! (כן. זה קל.)
 • מלפנים האופניים מצוידים בבולם בעל 140 מ"מ של שיכוך. זה קצת מעורר מחשבה, אופני XC עם 114 מ"מ מאחור, עם בולם 140 מ"מ מלפנים? איך? למה? על כך בהמשך.
 • האופניים בעלי צירים BOOST מלפנים ומאחור, מה שנותן לגלגלי ה 29 קשיחות צידית טובה יותר.
 • כל הכבלים עוברים בתוך השילדה.
 • ניתן להזמין את האופניים עם בולם XC או בולם TRAIL.

עוד על המתלה.

המתלה נקרא Switch infinity. והוא מספק 114מ"מ של שיכוך. הוא סוג של Virtual Pivot, ועובד דומה מאוד ל DW-Link.

המתלה מורכב משתי בוכנות קטנות שנראות כמו שאפטים של בולם אחורי. המשולש האחורי מחובר למרכז הבוכנות, והן זזות איתו בזמן שיכוך המהמורות.

2016_Yeti_SB6c_Blk_Frame_04.jpg.1280x850_q65

גיאומטריה.

אם בא לכם לחקור קצת יותר לעומק על המתלה, באתר זה ניתן לקרוא על הנתונים של האופניים. כמה הם אקטיביים בברקס, כמה הם יעלי פידול ועוד דברים חשובים:

http://linkagedesign.blogspot.co.il/2016/04/yeti-sb45c-29-2016.html

 • Brake Squat 89% האופניים אמורים להינעל תחת ברקס. אך במתלה בעל 114 מ"מ בלבד, הדבר לא מורגש כלל ולא משפיע.
 • Anti-Squat 100%  האופניים מאוד יעילי פידול. מה שאומר שגם עם בולם ללא מנגנון נעילה, אפשר לפדל ללא בובינג מיותר.
 • Leverage Ratio  ליניארי. מה שאומר שהמתלה יעבוד חלק לכל אורכו. ל XC זה מעולה. כי אין ברכיבות כאלה אימפקטים גדולים.

רכיבה ראשונה, כיוונים.

הורדתי את כל הספייסרים שמתחת לסטם והנמכתי אותו עד הסוף. האופניים עם גלגל גדול (29 ) ובולם קדמי 140מ"מ. זה אומר שמראש הגובה המינימאלי, הוא גבוה. ולכן לדעתי, אופניים שמיועדים לרכיבה גם בעליות, צריכים להיות כמה שיותר נמוכים מלפנים.

את הבולמים כיוונתי מיד. 20% סאג מאחור. 10% מלפנים. ויצאתי לרכיבה קצרה בעיר. האופניים פשוט עפו קדימה עם כל מכת פדל. ההרגשה היתה כאילו אני על זנב קשיח מבחינת הפידול. חששתי שמה השיכוך ייפגע מכך, אז נכנסתי בכל בור או מדרכה שראיתי. המתלה עבד חלק. ושיכך יפה כל אימפקט.

דבר קטן שהפריע לי, האופניים מגיעים עם אפשרות למתקן בקבוק… אבל, תחת השילדה. מקום שבדרך כלל אינו נשאר נקי לאורך זמן. אז שימוש בבקבוק במקום זה, הוא קצת בעייתי.

בשטח.

הרכיבה הראשונה בשטח היתה בפארק קנדה. אחרי גשם. הסינגלים והסלעים היו רטובים. אבל אני רק רציתי לרכב. לא עניין אותי גם כשהתחיל טיפטוף בדיוק כשיצאתי מהרכב לרכיבה. האופניים מפדלים מדהים גם בשטח. השילוב של גלגלים גדולים עם אופניים קלים, מאפשר לגמוע מרחקים גדולים בפחות מאמץ. אני בדרך כלל לא כותב על מכלולים, אבל, הצמיגים הצרים איפשרו מרווח בוץ גדול יותר, דבר מבורך בחורף.

עליות.

כבר בעלייה הראשונה על הכביש לכיוון הסינגל, הרגשתי כמה האופניים יעילות פידול. אפילו לא חשבתי לנעול את הבולם האחורי. אין בובינג מעצבן. גם בפידול בעמידה. האופניים פשוט מזנקות קדימה. תנוחת הישיבה נוחה. הגלגל הקדמי נעוץ באדמה ולא בורח בעליות ארוכות. (תוצאה של זוית ראש ואורך סטם).

ירידות.

כשנכנסתי לסינגלים התחלתי להרגיש כמה האופניים דורסים היטב את המהמורות. הגלגלים הגדולים שמרו על מהירות בירידות. וכשהתחלתי לתקוף בירידות הטכניות, הבנתי למה חיברו בולם קדמי באורך 140 מ"מ לשילדה הזו. הבולם הקדמי עבד ממש בסינכרון עם החלק האחורי. באף מצב לא הרגשתי שאני סוגר מהלך. ואחרי בדיקה ראיתי שזה באמת ככה. ההרגשה היא שיש הרבה יותר מ 114 מ"מ של שיכוך מאחור.

האופניים באים ללא ציינגייד. בהתחלה קצת חששתי שהשרשרת תיפול לי בקטעים טכניים מהירים, אבל מהר מאוד למדתי לסמוך על המערכת. השרשרת לא נפלה אף לא פעם אחת לאורך כל התקופה שהאופניים ברשותי.

בהמשך הגעתי עם האופניים גם לחורשן, למישמר העמק ובן שמן. האופניים נטעו בי ביטחון רב. ורכבתי עליהם את כל הסינגלים שאני בדרך כלל שומר לאופני האינדורו שלי. הצלחתי אפילו לשפר על גבם מספר שיאים אישיים על סינגלים שלא ממש מיועדים לאופני XC. הציינסטיי (תומכות השרשרת) די קצר לאופני 29, משהו שמאפשר למשוך את האופניים מתוך סיבובים או מעל מכשולים בקלות רבה.

כמו שכבר כתבתי, האופניים קלים מאוד. ומה שיפה זה שניתן בקלות להוריד עוד מהמשקל. על ידי כידון וקראנק מקרבון ואולי אפילו חישוקים מקרבון.

הערה קטנה אבל חשובה. האופניים יכולים להגיע עם בולם אחורי ל XC או ל- TRAIL. ההבדל הוא בכיוון הפנימי של הבולם. בולם ה XC מעט יותר קשיח. בולם ה TRAIL מעט יותר סלחני. ורך. בדקתי את שניהם. ההבדל מורגש. אבל זניח לדעתי. לא הייתי מחליף אם כבר היה לי אחד מהם. אבל בהזמנה של אופניים חדשים, ההמלצה שלי היא שאם רוב הרכיבות שאתם מייעדים לאופניים הם בכיוון של XC, קחו את בולם ה- XC. אם אתם רוכבי AM, ומייעדים את האופניים גם לרכיבות AM טכניות, ביחרו בבולם ה TRAIL.

סיכום.

היטי SB4.5 הם אופני שבילים במשקל ויכולות של אופני XC. רכבתי איתם מרכיבות XC ארוכות עד רכיבות אינדורו חזקות. האופניים מיועדים לרוכב שרוצה אופני XC לטיולים ארוכים, אבל מעוניין גם לתת בראש בירידות טכניות שניקרות בדרכו.

פלוסים.

 • משקל
 • ביצועים של אופני שבילים.

מינוסים.

 • מתקן הבקבוק מתחת לשילדה.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.