קסדות ופיתוחים אחרונים בתחום.

למה אני מלוכלך? נפלתי? התרסקתי??

אם יצא לכם כבר פעם לשאול, או לשמוע מחבר את השאלה הזו באמצע רכיבה, כנראה שגם אתם חוויתם או הכרתם מישהו שחווה זעזוע מוח. פציעות ראש אינן נושא שיש להקל בו ועל כן החלטנו להקדיש כתבה זו לתחום מיגון הראש והפיתוחים האחרונים בענף.

בואו נחזור אחורה, גם יוסי וגם אני חווינו זעזוע מוח שנגרם עקב נפילה מהאופניים במהלך רכיבה, האירועים היו במהירויות שונות אך התוצאה בשתיהן הייתה זהה, אובדן זיכרון זמני ותחושה של בילבול. את אותן דקות של הנפילה אנחנו עדין לא מצליחים לשחזר אך זהו כנראה סוג של מנגנון הגנה של גופנו. יש לציין כי שנינו חבשנו קסדה. במקרים הללו זו הייתה אפילו קסדה מלאה. אז איך יכול להיות בכלל שחווינו זעזוע מוח ברמה של אובדן זיכרון?

כדי להבין סוגיה זאת יש להבין, כי המוח נמצא בגולגולת מוקף נוזל בו הוא צף. כאשר אנו נמצאים בתנועה (נסיעה ברכב, אופניים, אופנוע) וגופנו נעצר בפתאומיות, המוח ממשיך בכיוון התנועה בו היינו. במידה והכוחות שמשפיעים על גופנו חזקים מכוח ההתנגדות של הנוזלים בגולגולת, המוח פוגע בדופן הפנימית של הגולגולת ובכך נגרמת למעשה הפגיעה. זעזוע המוח. בהתאם לעוצמת המכה כך יכול גם הנזק להיות חמור יותר. מאחר ולרוב מדובר בדימום פנימי אותו לא ניתן לראות על הפצוע, מומלץ בכל מקרה גם אם הזעזוע לא נראה חמור, להגיע לבית החולים לבדיקה מקיפה.

אז אני חוזר על שאלתי, איך יכול להיות שניתן לחוות זעזוע מוח כאשר חובשים קסדה?

יש להבין כי הקסדות אותן אנחנו חובשים (מלאות או חצי) מורכבות משני חלקי הגנה:

 • מעטפת קשיחה. שמטרתה למנוע מחפצים קשיחים לפגוע בנו (אבנים, ענפים וכדומה).
 • חומר מילוי שבצורתו מזכיר קלקר אשר מטרתו לספוג את האנרגיה מעוצמת הפגיעה, ולהאט את המהירות בה ראשנו נע לפני שנעצר.

כפי שצייני קודם נפילה מאופניים יכולה להיות במהירויות שונות. לדוגמא:

 • נפילה מקפיצה או דרופ.
 • נפילה במצב סטאטי כאשר הקליט לא משתחרר מהפדל (אתם יודעים בדיוק על מה אני מדבר).
 • התרסקות ברכיבה מהירה.

צריך להבין כי כדי להציל אותנו מעוצמת פגיעה של 50 קמ"ש, אם חומר המילוי היה בעובי של 15 ס"מ, היינו מוגנים בצורה מלאה. אך אני לא מדמיין אף אחד מאתנו רוכב עם קסדה בעובי שכזה. על כן, המפתחים של התעשיה הצליחו לייצר חומרי מילוי דחוסים בעובי סביר, אשר יכולים לספוג את עוצמת הפגיעה במהירויות גבוהות. אך בעשותם זאת הם למעשה יצרו שכבה פנימית קשיחה שאיננה נכנסת לפעולת כלל בעת ספיגה של מכה מתחת למהירות אותה הגדירו. וכך למעשה יצרו בעיה אחרת עליה צריך היה למצוא פתרון. איך מגינים על הראש מפגיעה במהירות נמוכה?

נושא נוסף אותו בחנתי הינו תחום התקינה של הקסדות. התפלאתי לראות כי מכון התקנים הישראלי לא מבחין בין סוגי הקסדות השונות. ותחת אותו תקן בדיוק, בוחנים קסדות אופניים, סקייטבורד וגלגיליות. משיחה עם חברים מתחום האופנועים עולה כי הנושא אינו שונה ואותו תקן מוחל על קסדה שתשמש רוכב עירוני ורוכב מוטוקרוס. יש להבין כי סט הבחינות אותו עוברים במכונים בארץ ובחו"ל בא לבדוק מספר מאפיינים:

 • מבנה.
 • שדה הראייה.
 • תכונות ספיגת זעזועים.
 • תכונות מערכת ההידוק והייצוב.
 • סימון ומידע.

כאשר בחנתי את הנושא בחו"ל, נראה כי ישנה תת קטגוריה בתחום האופניים לקסדות דאונהיל. אך בהן התקן מתייחס רק להימצאות מגן לסת. שאר מאפייני המבחן אינם שונים בהרבה מאילו שמוחלים על קסדות חצי.

כאשר אנחנו בוחנים היום את תעשיית יצור הקסדות ישנם מספר מושגים שכדאי שנכיר:

המושג הישן ביותר היה פשוט:

HIGH SPEED IMPACT – פגיעה במהירות גבוהה. הטכנולוגיות המושקעות באלמנט זה של הקסדה הינן בעיקר סביב יצירת חומרים סופגים קלים ובעלי חתך רוחב נמוך אשר יוכלו לספק את כוח הספיגה הרצוי למהירויות גבוהות.

לפני כשלוש שנים הגיעו למסקנה שבמהירויות נמוכות ישנו צורך בתקן חדש:

LOW SPEED IMPACT – פגיעה במהירות נמוכה. כפי שצויין מעלה כדי להתמודד עם פגיעה במהירות גבוהה, חומרי הספיגה הפכו קשיחים יותר ובכך מעלים את הסכנה לפציעת ראש במהלך נפילה במהירות נמוכה. כך עלה צורך למצוא חומרים נוספים שיתאימו לספיגת עוצמות פגיעה נמוכות.

ROTATIONAL IMPACT – פגיעת תאוצה סיבובית. במכוני התקנים ברחבי העולם כשבוחנים קסדה המבחן נעשה באמצעות מכשירים אשר מאיצים את הקסדה למהירות הרצויה, ואז מטיחים אותה לתוך משטח ישר. בשטח אנו בדרך כלל נופלים על משטחים שאינם ישרים. פגיעה כזאת בשטח יכולה להביא לאפקט של זעזוע מוח שנגרם למעשה מהתנועה הסיבובית של הראש בפגיעה עם הקרקע. ההתקדמות הטכנולוגית בתחום זה הינה במספר פטנטים שונים אשר לכולם תכלית דומה. לייצר אלמנט נוסף בתוך הקסדה אשר ישכך את התנועה הסיבובית שעלולה להווצר במהלך פגיעה.

ולפיתוחים:

שימוש בחומרים מורכבים ומבני קריסה שלביים:

כדי להתמודד עם LOW SPEED IMPACT המפתחים יצרו מספר טכנולוגיות אשר רובם התמקדו בשילוב חומר מגן נוסף משולב בפנים הקסדה. את החומרים הללו אנו מכירים כבר מספר שנים מתחום מיגוני הגוף. למעשה מדובר בפולימרים אשר מטרתם לספוג את עוצמת הפגיעה ולאגור את האנרגיה מאותה מכה. אך לשחרר אותה בחזרה במהירות נמוכה ובכך להגן עלינו בפני אותה עוצמה של פגיעה. (מזכיר קצת בולם זעזועים.)

בשוק ישנם מספר פטנטים אותם משלבים בקסדות כדוגמת:

 • חברת – KOROYD המייצרת חומר מורכב בצורת כוורת דבורים (מאפשר גם אוורור וגם מבנה קריסה שלבי).

 • דוגמה נוספת היא ArmourGel אשר מתבסס על חומר דמוי סיליקון אשר מגיב באופן שונה לכל עוצמת פגיעה ולמעשה ככל שעוצמת הפגיעה עולה כך יכולת הספיגה עולה, חומר זה הינו קל ומאפשר לייצר אותו בצורות אשר יאפשרו אוורור.

מערכות סיבוביות:

כדי להתמודד עם ROTATIONAL IMPACT היצרנים יצאו לחפש מערכת שלמעשה תחקה את הקרקפת האנושית. אם תניחו את היד על שיערכם, (למי שעוד נשאר) תלחצו על הגולגולת ותניעו את היד, תוכלו להבחין כי לקרקפת יש תנועה מסויימת שלמעשה יכלה לעזור לנו להתמודד עם תאוצה סיבובית. אבל מאחר ואיננו חובשים את הקסדה באופן כל כך צמוד, (חוסר נוחות, ולחץ מרצועת הסנטר) מנגנון הגנה טבעי זה, לא בא לידי ביטוי. על כן היצרנים למעשה ייצרו מערכת הנמצאת בין השכבות השונות של הקסדה ומאפשרות תנועה חופשית (אך כמובן מוגבלת) של פנים הקסדה לכל כיוון. באופן זה, כאשר ישנה נפילה בזווית, הקסדה נעה עם כיוון הנפילה ובכך עוזרת להאטה של ראשנו, ובכך בעצם מרוויחים עוד תנועה לפני שהמוח פוגע בגולגולת. אם בכלל.

חברות מסויימות ייצרו טכנולוגיות אשר אינן מקושרות למותג מיגון \ קסדות ספציפי. כמו לדוגמא: MIPS והן למעשה מוכרות את הטכנולוגיה לחברות המיגון השונות כדי שישלבו אותה בקסדות שלהן.

ישנן חברות מיגון אשר פיתחו טכנולוגיות באופן עצמאי כמו ה- 360  Turbine Technology של- Leatt, אשר משלב במערכת אחת הגנה גם מפני תאוצה סיבובית וגם מפני פגיעה במהירות נמוכה בשילוב של ArmourGel.

ובואו לא נשכח שהראשונים שבכלל חשבו על כך ויצרו קסדה שמגינה ממכה סיבובית היו 6D.

ה- Omni-Directional Suspension Technology של D6 הינה מערכת המשלבת שכבת הגנה נוספת על השתיים המצויות בקסדות רגילות, ולמעשה נראית כמו קסדה בתוך קסדה. (מה שיצר קסדה הגדולה בממדיה ממה שאנו רגילים וכמובן כבדה הרבה יותר.) המערכת משלבת הן הגנה מפני תאוצה סיבובית והן הגנה מפגיעה במהירות נמוכה.

לסיכום:

בפעם הבאה שאתם עומדים בפני רכישה של קסדה חדשה תכניסו למיכלול השיקולים שלכם מעבר לנוחות והצבע, מה אתם מקבלים מהמותג אותו החלטתם לרכוש. רוב החברות עדיין מאפשרות לכם להחליט. כלומר מייצרות שני דגמים אשר נראים אותו הדבר. בדגם אחד ישנה טכנולוגיה חדשה ובדגם השני לא. ההבדל כמובן הינו המחיר. אה. וכשאתם מחליטים איזו קסדה לרכוש, תבינו שאתם מחליטים בעזרת המוח. אז תרכשו משהו שיעזור לכם לשמור עליו הכי טוב שאפשר. מקווה שעשיתי לכם קצת סדר בבלאגן והכי חשוב, ריכבו בביטחה.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*