רכיבה בחורף.

החורף מתקרב. בקרוב (אני מקווה) יתחיל הגשם לשטוף את הדרדרת מהסינגלים. ונוכל לרכב ימים שלמים בלי להזיע.

אני זוכר כרוכב די חדש, שמאוד התמרמרתי מהגשם ומהבוץ. הייתי פשוט מוותר על רכיבות כשהגשם ירד בחוץ. כל השבוע התבוננתי בתחזית מזג האוויר בתקווה לסופ"ש שמשי.

אני לא אשקר ואגיד שעכשיו אני לא מקווה לסופשים שמשיים בחורף, אבל עכשיו. ממש לא מפריע לי לצאת לרכב בגשם, או בשלג אפילו.

5b285b0d-1af7-4690-adf2-995bc0315939

אז איך בעצם שיניתי את דעתי בנוגע לרכיבות קור כלבים וגשם שוטף? למדתי להתלבש נכון ולדאוג שהאופניים יתאימו לרכיבות מסוג זה.

אחד הימים שלעולם לא אשכח, היה יום שבו הגעתי לפארק קנדה אחרי שכל הלילה ירד שם שלג. היה פשוט מדהים. בעיקר כשהגעתי לפסגה והתחיל לטפטף עלייי שלג קל. היער היה ריק מרוכבים, שחששו לצאת לרכב. וחבל.

בכתבה קצרה זו אמליץ מנסיוני בנוגע ללבוש ולהכנת האופניים לרכיבה בימי החורף הקרים והרטובים.

בהנחה שתמלא אחרי ההמלצות הללו, תוכלו להנות מרכיבה יבשה, חמה ונעימה. בכל סינגל כמעט. גם בימים שבהם כל הפורומים מלאים בשאלות של "איפה רכיב?"

הערה קטנה, ישנם מקומות שבהם בעיקר בגשמים הראשונים, האדמה הופכת לבוץ דביק וקשה כמו חימר. במקומות כאלה מומלץ לרכב רק כשממש רטוב או אחרי מספר גשמים.

המלצותיי בנוגע ללבוש לימי גשם וקור הם:

חובה!

 1. שכבת בסיס מחממת ומנדפת. הכוונה היא לחולצה טרמית. ישנם סוגים רבים. חלקם יקרים מאוד. חלקם זולים. מנסיוני, הם עושים את העבודה בצורה מאוד דומה. כדאי מאוד להחזיק כמה כאלה בארון. למקרה שתרצו לרכב גם יום אחרי. ואחרי… ואחרי. (בחורף, הכביסה מתייבשת יותר לאט)
 2. שכבה נושמת ומנדפת. כל חולצת רכיבה. גם החולצה שאתם לובשים בקיץ, תעשה את העבודה מצויין. אני מאמין שחולצות כאלה כבר יש לכם.
 3. שכבה חסינת מים שגם נושמת. מעיל  רוח\גשם נושם. פה זה מתחיל להיות יקר. כי בד חסין מים וקור שגם נושם, עולה יותר.
 4. מכנס דוחה מים ונושם. אין יותר גרוע מרכיבה כשכל אחורי המכנס רטוב וכבד. בעיקר כשבא לך לשבת ולפדל…. מכנס ארוך או קצר זה כבר לשיקול דעתכם. אני מחזיק גם וגם.

לא חובה אבל ממליץ.

 1. גרביים מצמר מרינו. אלו גרביים טרמיות שדוחות מים לחלוטין ומחממות. אך עדיין נושמות ולכן לא מזיעים בתוכן.
 2. ערדליים. מגן על הנעל ממים ובוץ. אך אם אתם משתמשים בגרבי מרינו, אין צורך בערדליים. אלא אם כן חשוב לכם שהנעליים יישארו יבשות גם כן.
 3. כפפות חמות ודוחות מים. יש לבדוק לפני הקניה שאינן עבות\לוחצות מידי. כי בזמן הרכיבה עלולות לגרום לחוסר נוחות ואיבוד אחיזה בכידון. (מנסיון)

המלצותיי בנוגע להכנת האופניים לחורף:

timwhitephotography_-3-7

 1. מגן בוץ קדמי. המגן מונע מהבוץ והמים לעוף על הפנים בזמן הרכיבה.
 2. שימון השרשרת וכל מה שקרוב אליה. שימון טוב לפני הרכיבה של השילדה, וכלל החלקים (פרט לבלמים כמובן) יכול למנוע מהבוץ להידבק לאופניים ולתקוע את המעביר או השרשרת ועוד.
 3. צמיגים יותר צרים. צמיג צר נותן יותר מרווח בינו לבין השילדה או הבולם הקדמי. כך יש פחות סיכוי שהגלגל ייתקע.
 4. מושב מחוספס יותר. אחרי שהבוץ והמים עפים על המושב בזמן הרכיבה, בד"כ מרגישים מייד שהוא נעשה חלקלק. קשה לשבת ולפדל עליו. (ניתן פשוט להדביק עם סופרגלו פסים של צמיג ישן. עדיף להשתמש במושב ישן שישמש אותנו רק לרכיבות אלה)

p4pb4888963

לטובת אחרי הרכיבה. וכדי לא להתקרר, הביאו איתכם ברכב בגדים להחלפה. (כולל גרביים ונעליים.) ואל תשכחו שקית גדולה לכל הציוד הרטוב.

 1. הדליקו את החימום ברכב.
 2. נסו להחליף את הבגדים הרטובים כמה שיותר מהר.
 3. שתיה כמו תה או סחלב חם מומלצת בחום.

תקופת החורף הקצרה שלנו, היא לדעתי התקופה הטובה ביותר לרכיבות. הכל ירוק מסביב. הכל פורח. האויר נקי וקריר והאדמה פשוט מבקשת לרכב עליה.

בכתבות הבאות אנסה להמליץ מנסיוני וממבחנים שעשיתי, על ביגוד רכיבה חורפי.

אם כבר עכשיו תרצו לשאול שאלות בעניין, שילחו לי מייל או כיתבו תחת הכתבה.

3 Comments

 1. גם אני רוכב בחורף, וכל העצות שהבאת יפות ונכונות.
  רק אציין, שיש איזורים שהם מאוד בעייתים לרכיבה בחורף, למשל איזור הירקון ועמק האלה (ולצורך העניין, כל עמק או אגן ניקוז מישורי של נחל). צריך להכיר היטב את השבילים ולדעת לקרוא את השלוליות כדי לדעת היכן לרכב. אחרת אפשר ממש להסתבך 🙂
  לגבי הקור, לרוב בארץ לא ממש קר, כך שאפשר להסתפק בשתי חולצות מנדפות מתחת למעיל הגשם. ושקיות נליון מעל הגרביים (בעיקר למקרה חירום).
  כמו שציינת, הכי חשוב, אבל הכי חשוב, לא להיות עם בגדים רטובים. עדיף להוריד את החולצה ולרכב בלי חלק עליון מאשר לרכב רטוב (מניסיון, אם לא קר מדי, זה גם כיף בטירוף)

  • בעיקרון, כל מקום אפשרי לרכיבה בחורף. גם בגשם.
   אלא אם כן זה גשם ראשון, שבו כל הפודרה הופכת לחימר ואז זה נתקע בכל מקום באופניים.
   אבל כל עוד יורד גשם, והכל רטוב, אז הכל רכיב.

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*