GnarWolf Chainguide

מערכות הילוכים עם גלג"ש קדמי יחיד הן כיום דבר שבשגרה וכבר התרגלנו לכך שרוב אופני השבילים מגיעים מצויידים במערכת כזו.

בשילוב עם קסטה של אחד עשר או שניים עשר הילוכים, מתאפשרת רכיבה עם טווח מספיק רחב להתמודדות עם כל עליה וירידה כאחד.
אך הילוך קדמי בודד והיעדר מעביר קדמי הביאו בתחילת הדרך לנפילות שרשרת רבות. הדבר הביא לפיתוח גלגלי שיניים קדמיים המשלבים טכנולוגיות למניעת נפילת השרשרת. (Narrow Wide לדוגמא) אך יש לציין כי אלו עלולות לאכזב בדיוק במועד שנצטרך אותן ביותר כדוגמת תחרות אינדורו או סתם רצון לשפר שיא בסטרבה. על כן רוכבים רבים עדיין מעדיפים להשתמש בצ'יינגייד, מוליך שרשרת בעברית.

על החברה:
חברת wolftooth הינה חברה אמריקנית הממוקמת במיניאפוליס, מינסוטה. נוסדה על ידי קבוצת רוכבים בעלי תארי הנדסה אשר לאורך השנים וכמתחרים בתחרויות רצו לשפר מוצרים הקיימים בשוק כך שיתאימו יותר לצרכיהם. לאחרונה נוצר קשר עם ישראל והחברה מיובאת לארץ על ידי בייקטק.

המוצר:
מוליכי שרשרת הקיימים היום בשוק מתחלקים לשלושה סוגים. אלו המעוגנים לשילדה על ידי חיבור למיקום עגינת המעביר הקדמי, אלו המצויידים לחבק צינור מוט הכסא, ואחרון, שנבדק בסקירה זו, אלו המעוגנים לחיבור ISCG 05 (שלושה חורים סביב ה BB בשלדה). יש לציין כי החברה מחזיקה את כל שלושת הדגמים.

הצ'יינגייד הנבחן.

  • מתאים לאורך 48mm – 54mm chain-line.
  • מתאים לגודל גלגל שיניים קדמי 28-36 רגיל ואובאלי 28-34.
  • בעל מנגנון פתיחה מהירה לתיקון שרשרת.
  • משקל: 44 גרם.
  • צבע: שחור.
  • מחיר: 364 ש"ח.

התקנה:
נתחיל בכל שהיא פשוטה מאוד ולא לוקחת יותר מדקות בודדות. היא לא מצריכה פירוק של הקראנק או הגלג"ש.


תחילה נפתח את הבורג המחזיק את הגובל העליון ונעביר את הגובל למצב הפתוח ביותר, כך שלא יפריע במהלך ההתקנה. כמו כן נעביר את השרשרת לגלגל שיניים הכי גדול בקסטה.
לאחר מכן יש לחבר את המוליך לשלדה בעזרת 2 ברגים המסופקים איתו באריזה. בשלב זה יש להנמיך את גובה הגובל העליון עד 2 מ"מ מעל השרשרת.
כעת יש לבחון מהצד כי השרשרת ממוקמת במרכז הגובל ולא מתחככת באחת הדפנות. במקרה שלי גיליתי כי עלי להוסיף דיסקית אחד לכל בורג כך שהמוליך יהיה ממורכז. יש לבחון באתר החברה לגבי דגמים שגאומטריית השלדה לא מאפשרת את התקנת המוצר (אין הרבה כאלה).
לאחר שמיקמנו את המוליך והגובל, נפתח בורג בגוף הגובל אשר אחראי על כיוונונו ביחס לזוית השרשרת ונקבע אותו במצב בו השרשרת ממוקמת מילימטרים בודדים מהגובל. לאחר שחיזקנו את כל הברגים נסובב את הקראנק ונבדוק כי איך חיכוך בשום חלק של מוליך השרשרת.


במוליך קיים בורג נוסף אשר תפקידו במידת הצורך פתיחה מהירה של הגובל והבאתו למצב בו מתאפשר טיפול מלא בשרשרת. מאפיין זה נועד לכך שבמידה והשרשרת עדין מצליחה לצאת מהמוליך או שיש תקלה אחרת במערכת הילוכים או השרשרת ניתן יהיה להוציא את השרשרת ולהחזירה ללא צורך בפירוק מלא של מוליך השרשרת.

ביצועים:
בחודשיים האחרונים אני רוכב עם המערכת במסלולים האגרסיביים והטכנים ביותר שארצנו יכולה להציע. מגינות סלעים נושכניות ועד ירידות טכניות מדורדרות למכביר. לאורך כל תקופת המבחן המוליך נשאר יציב במקומו, לא חוויתי נפילות שרשרת. לא הורגש כי במעבר הילוכים השרשרת מתחככת בגובל ולא חוויתי בעיה טכנית כזאת או אחרת במרכיבים השונים של המערכת. בנוסף לקחתי את המבחן צעד אחד קדימה (לצערי) ובחנתי את שרידות המערכת במגוון התרסקויות ונטישות וירטואוזיות (לבוחן שלום) בהן המערכת נשארה במקומה ולא ניזוקה.

סיכום:
מערכת הצ'יינגייד של wolftooth מקיימת את אשר היא מבטיחה. המוצר פשוט להרכבה ואמין. עשוי במלאכת חריטה נקיה ומנימליסטית. אם אתם מחפשים מוליך שרשרת לאופניים שלכם הייתי מכניס מערכת זאת כאחת מהאפשרויות.

יתרונות.

  • קל משקל.
  • פשוט להרכבה.

חסרונות.

  • לא נמצאו כאלה.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*