Light bicycle – חישוקי קרבון בהישג ידך.

חברת Light bicycle ממוקמת בסין. החברה מתמחה בייצור חישוקי קרבון. ורק חישוקי קרבון!

לפני מספר שנים, בחור בשם Kun Fang לקח את הידע שצבר בתחום מוצרי הקרבון במשך 8 שנים, והחליט להקים חברה משל עצמו לייצור חלקי אופניים מקרבון, כאשר אלו יהיו מצד אחד איכותיים ומצד שני אטרקטיביים מספיק מבחינת המחיר הסופי לצרכן. החברה אינה עובדת עם מפיצים גדולים. ומאמינה בשיווק ישיר לצרכן. הנפח המרכזי של המכירות שלהם נעשה למעשה מהזמנות ישירות באתר החברה.

תהליך המחקר והפיתוח של החברה מתבסס כמובן על מהנדסי המוצר. בדיקות איכות המבוצעות על ידם כוללות את מגוון ההתעללויות שחישוקים יכולים לעבור אבל בנוסף למחקר המעבדה היבש, החברה שולחת חישוקים לרוכבים נבחרים ומקבלת מהם משובים לגבי המוצרים השונים. כך שתמיד תהיה מעודכנת לגבי יכולת העמידות והשרידות שלהם ותתעדכן בטרנדים האחרונים בענף.

lb1 lb4 lb7

בין מוצרי החברה ניתן למצוא חישוקים וסטים בנויים לאופני כביש, ואופני הרים מכל הסוגים. (שבילים, אינדורו, דאונהיל ואפילו FAT BIKE.) כולם ניתנים להתאמה אישית ישירות מהחנות האינטרנטית ו\או במייל לאחד מנציגי החברה. ניתן להזמין מוצר שייבנה במיוחד לפי מפרט החלומות שלכם.

img-20160816-wa0013

ראיון קצר שערכנו עם מנכ"ל החברה:

Hi Mr Fang. how are you?

thanks. I'm OK. and you?

we are glad to meet you at last after many years of working with Nancy. she made a great job taking care of us.

yes. she is great. all costumers love her. (he smiles)

we have some questions for you.

lets start.

How did it all started?

I had a long time working experience in big carbon fiber frame & fork factory for 8 years. I left that factory after 1.5 years and wanted to do something different. so than, I started light-bicycle company.

When did you know you have a business potential?

Before I left the factory, I did not know I would have my own factory. I left that factory just due to low payment. I just wanted to find some other job.

Then I met some old friend that was working in the same frame factory in the past. we talked together about carbon fiber bike rims and parts and had an agreement to work together, and open light bicycle factory. I love bicycle riding and manufacturing, I believe that I can manufacture rims better than others. So, we started light bicycle factory.

In general what is your r&d process?

For R&D process, normally we have to think about some riders suggestion on the rim width and depth dimension. Once the drawing is okay, we have to make rims for lab testing, including tire pressure, stiffness test, impact test, and spoke tension test. Some riders will also help to do riding testing abroad for us. After lab test, we have to do pilot run on production (small production). Then do testing on the first production rims (choose some rims to do lab testing).

After the first production, it is mass production. For mass production, we have to do testing every week, to get rims from production line randomly.

We also have one special department working on improving manufacturing technology. They do not work on rim design, but they have to make the manufacturing process improving all the time, to make rims strength much improved. It is the most important department in our factory.

Over the years did you listen to the rider's feed back?

Yes, most riders gave us big support. They helped to do riding test and also they provided new project suggestion for us. They bring a big success for light bicycle company.

We knew we had some problems in the past, they gave us chance and emailed us the problem, and we solved the problem together.

Are you still going to focus on rims or you are planing to expend to other products?

Currently, we do not have a plan to expend to other products.

What is your vision for the business?

Most of riders know about light bicycle brands, ride light bicycle rims/wheels for racing! We are Chinese brand, but all riders trust our brand and choose our products.

Are you or other members of your company are bike riders?

Yes, some workers ride bicycles to work, some ride road and some ride mountain bikes. We used to ride together a lot in the past. For these last years, we are too busy to have time to ride. We only ride sometimes on Sunday and do some riding test for new projects.

 

ההיכרות שלנו עם המוצר.

היי שם לפני 5 שנים עלתה בראשינו המחשבה להחליף סט גלגלים לאופני ה-דאונהיל שלנו. באותה תקופה היצע החישוקים שעמדו לפנינו היה רחב, אבל לא רחב כמו היום. החלטנו לבדוק חישוקי קרבון. כי פשוט נמאס לנו לכוון ולמתוח שפיצים אחרי כל רכיבה במנרה. מעבר לכך, שיגעון הקרבון חגג בענף אופני ההרים, קראנקים וכידונים מקרבון היו כבר שכיחים. חישוקי קרבון לעומת זאת, לא היו דבר נפוץ. בעיקר בסוג הרכיבה האגרסיבית שלנו. לעומת זאת, חישוקים כאלה היו נפוצים כבר שנים קודם בשוק אופני הכביש. המחשבה על חישוקי קרבון לאופני דאונהיל הביאה עמה גם חששות בדבר חוזק החישוק ועמידותו במסלולי הרכיבה בארץ (בעיקר צוק מנרה) ובחו"ל (בחופשה השנתית במורזין).

בניגוד לחישוק אלומיניום שבמקרה של מכה צידית או ישירה, כזאת המובילה לסנייק בייט, מקסימום יקבל עיקום שלרוב ניתן יהיה ליישרו, בקרבון הדבר יוביל לרוב לשבר בחישוק. כמובן שהדבר נלקח בחשבון, אך נלקחו בחשבון גם היתרונות. כמו לדוגמא, המשקל (הקל מאוד) והקשיחות.

אז החלטנו לנסות והתחלנו לחקור את שוק חישוקי הקרבון. המסקנה הראשונה שאליה הגענו היתה שמדובר במוצר מאוד יקר. אנחנו אישית חשבנו שהמחיר לא חייב להיות כזה יקר. בעיקר עבור ניסוי שיכול לעלות לנו בחישוקים שבורים מהר מאוד. אז התחלנו לחפש עצמאית מפעל במזרח המתמחה בייצור מוצרי קרבון. במהלך החיפושים נתקלנו בחברת Light bicycle שבאותה תקופה ייצרה חישוקים, שלדות ומוצרים נלווים. הקשר החל במייל אל מול מנהלת המכירות, Nancy שהסבירה לנו על ליין מוצרי החברה, וכיצד ניתן לבחור איזה חישוק שנרצה, לפי רוחב חיצוני, פנימי, משקל והיקף (עידן ה 27.5 עוד לא החל, אך 29 הוותיק והטוב היה שם גם), סגנון הגימור (מט, שקוף, מבריק) וצבע מדבקות. המחירים כמובן היו סבירים. מה שמעט ייקר את הנושא היה המשלוח. מאחר והמוצרים נשלחים בחברת שילוח בין לאומית. אבל, אם מחיר המשלוח מתחלק בין 2 חברים או יותר זה יוצא ממש שווה. אז גם זה  לא הרתיע אותנו.

אחד הדברים הראשונים שבאמת חיבר אותנו למוצר הייתה האמירה של Nancy כי הם שואפים לחדש ולשפר את המוצרים שלהם כל הזמן כך שמעבר לעובדה שיש למוצרים שנה אחריות (מקיפה!) הם היו מאוד מעוניינים לקבל מאתנו משוב לאורך ההתנסות במוצר על בעיות שנתקלנו בהן.

החישוקים הגיעו ממש מהר. 5 ימים והם היו אצלנו ביד. זה הדהים אותנו, כי עד אז כל הנסיון שלנו בהזמנת מוצרים מהמזרח היה כרוך בכחודש של ציפייה ואז בלאגן מול דואר ישראל… Nancy דאגה לשלוח לנו את החישוקים עם DHL. ולכל אורך זמן המשלוח ידענו בדיוק היכן הוא נמצא על ידי מספר מעקב.

img-20160816-wa0008 img-20160816-wa0009 img-20160816-wa0011

החישוקים הגיעו ארוזים בצורה יפה ובטוחה בתוך ספוגים וניילונים בתוך ארגז גדול. נראה היה שיש עסק עם חברה רצינית שמכבדת את לקוחותיה. הרכבנו אותם ומייד עלינו לרכב במנרה.

אחד הדברים הראשונים שהורגשו והדהימו אותנו מיד ברכיבה, הייתה הקשיחות של החישוק. בסיבובים עם או בלי ברמים גמישות שהייתה מאוד מורגשת בחישוקי אלומיניום נעלמה. זאת ועוד הרכיבה על האופן הרגישה חדה מתמיד. גם בגינות סלעים הקו שרצינו לקחת, נצמדנו אליו ולא הורגשה שום גמישות הן בגלגל הקדמי והן באחורי. ועל המשקל אין בכלל מה לדבר. אופני הדאונהיל שלנו ירדו מ -17 ל-15 קילו (לפני חמש שנים זה היה נחשב הישג משמעותי).

lb_in_manara

בחודשים שחלפו וככל שרכבנו יותר על החישוקים, למדנו לסמוך עליהם יותר ויותר. איפשרנו לעצמנו לדחוף אותם לקצה. בקפיצות, דרופים וגינות סלעים.

זוכרים שדיברנו על היתרון של קשיחות הגלגל? גילינו, שהחישוק קשיח דיו כך שגם לאחר התרסקות לא נעימה אשר שברה שלושה שפיצים בגלגל, החישוק עדין הסתובב ללא שמיניות כלל!

אחד הדברים הראשונים שלמדנו היה, שאם רוכבים עם חישוק קרבון יש להקפיד על לחץ אוויר מסוים בצמיגים: באחורי בסביבות ה 35 psi ובקדמי 25 psi. הלחץ הגבוה למעשה שומר על הצמיג מנופח בצורה שמגינה על החישוק ממכות, כך שבמכות קיצוניות לא ייווצר מגע ישיר בין החישוק לקרקע. (בעיקר יש להיזהר מפינות סלעים). יש לציין כי תובנה זו נלמדה באופן הקשה, כלומר סדק בחישוק. חברי יוסי רכב על סט החישוקים שלו בתחרות ולאחר שקיבל פנצ'ר "שכח" כי הוא רוכב עם חישוקי קרבון והחליט לסיים את המקצה. בהמשך רכיבה בקצב מנהלי. יש לציין כי הרכיבה הסתיימה בגינת סלעים הראשונה כאשר קול שבירת החישוק "הזכיר" לו כי הוא על חישוק מקרבון.

20121027_170622

החישוק הוחלף לחדש ע"י החברה ללא שאלות מיותרות. ותוך שבוע הגיע לארץ. אגב, החישוק השבור היה עדיין בשימוש אחר כך ללא שום בעיה. הסדק לא גרם לשום בריחת אויר מהטיובלס או לשמיניות.  אבל הוחלף לבסוף מטעמים אסטתיים בלבד.

לאורך השנים שעברו רכשנו מספר חישוקים נוספים גם לאופני השבילים ואף הגענו על גבם לתוצאות יפות בסבב האינדורו.

lbenduro

מדגם לדגם המידע והמשובים שהעברנו ל- Light bicycle אכן יושמו בפועל. חתך הרוחב של החישוק שונה, צורת השפתיים (שמחזיקות את הצמיג), עובי החישוק וחוזקו הכללי השתפרו. ההרגשה שלנו כרוכבים הייתה כי למעשה אנחנו חלק מתהליך שעוזר לא רק לנו אלא גם לרוכבים נוספים בעולם ליהנות ממוצר טוב יותר.

יוסי אפילו מופיע באתר בדף של ה R&D. חשוב לנו מאוד לציין כי על אופני ה-דאונהיל שלנו עדיין מורכב סט שנרכש לפני 3 שנים ועבר התעללויות בארץ ואף 2 עונות של חופשת קיץ באתר דאונהיל בצרפת. הסט שהורכב על האופנים הללו עדיין קיים ומשרת אותנו גם היום.

השנה כאשר עברנו לאופני אינדורו 27.5 הזמנו את סט הגלגלים החדש ביותר של החברה:

  • רוחב חישוק חיצוני 34 מ"מ, רוחב חישוק פנימי 28 מ"מ.
  • בניה אסימטרית עם שפיצים להביים.
  • נאבות hope pro 4 boost.
  • משקל 1,600 גר' לסט בנוי.
  • מחיר, רק 1000 דולר לסט קדמי ואחורי בנוי. (כמו חישוק אחד של חברת חישוקי קרבון ידועה)

20161021_134558

אחד הדברים הראשונים שעשינו כאשר קיבלנו את הסט היה לתת אותו לבחינה אצל אחד מיבואני החישוקים \גלגלים המובילים בארץ לבדיקת איזון ומתח שפיצים. הוא התרשם עד מאוד מאיכות הבניה, המבוצעת באופן ידני.

img-20160816-wa0010

השלב הבא כמובן היה הרכבה של צמיגים על גבי החישוקים. החישוקים נאטמו עם סרט אטימה של גורילהטייפ. ועם ונטילים של MAVIC. הצמיגים שהורכבו הם של חברת MAVIC שעלו על החישוקים ללא בעיה בטיובלס רגיל ובניפוח משאבת רגל פשוטה.

כבר מהרכיבה הראשונה הורגש כי מדובר במוצר המוכר לנו, הקשיחות בסיבובים נשמרה והחישוקים שכיום הם בני שלושה חודשי רכיבה שומרים על איזון מושלם. חשוב להדגיש כי כמו בכל חישוק אשר נרכב לאורך זמן ובשטח סלעי יופיעו על גביו שריטות בעומקים שונים (היה מתרחש גם בחישוק אלומניום עם חתך וצורה זהה), ומלבד התקלפות פה ושם של המדבקות איננו יכולים להבחין בפגם שעלול להתפתח לסדק או שבר.

לסיכום.

לפני שהולכים לשדרג חישוקים \גלגלים לקרבון, צריך להבין שני דברים חשובים.

הראשון, חישוק קרבון דורש יותר תשומת לב ותחזוקה לפני רכיבה, הכוונה היא לבדיקת לחץ האוויר כך שלא יהיה נמוך מידי, מה שעלול להתחיל לסכן את החישוק ולגרום לו להיות חשוף לפגיעות ישירות מהקרקע.

שנית, האם אתם מוכנים להוציא יותר כסף על חישוקים, בהשוואה כמובן לחישוקי אלומיניום?

סיכום אישי.

בתור רוכבים לדעתנו מדובר בשדרוג משמעותי מאוד לאופניים שמשפיע גם על איכות הרכיבה וההנאה. בדומה לשידרוג שילדה לקרבון מאלומיניום. ההבדל מאוד מורגש.

ההבדל הכספי במחיר החישוקים קטן כשמבינים שחישוקי קרבון יכולים להחזיק שנים רבות בהשוואה לאלומיניום שדורש החלפה כל שנה בערך עקב התעקמויות\שמיניות שלא ניתנות לתיקון.

היום, כשניתן להשיג חישוקי קרבון של Light bicycle במחיר שאינו גבוה בהרבה בהשוואה לחישוקי אלומיניום טובים וקלים, הבחירה קלה. ישנם חישוקי קרבון בהישג ידך.

עקב כך שאנחנו מכירים אותם שנים ונחשבים חלק מתהליך ה-R & D, הגענו איתם להסכמה, שמי שיגיע דרכנו, יקבל הנחה בקנייה. אז שווה להזכיר שהגעתם דרכנו.

אשמח לקבל מכם משוב באימייל. עם כל שאלה שצצה לכם בעקבות קריאת הכתבה.

1 Comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*